Ile lat trzeba mieć żeby wyprowadzić się od rodziców. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
01-08-2010, 00:32  
Gogles
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Ile lat trzeba mieć żeby wyprowadzić się od rodziców.

Temat troszke oklepany, ale sytuacja wyjątkowa.
Więc zacznę od krótkiego ale jasnego przectawienia sytuacji.
Jest dziewczyna która ma 17 lat i chce się wyprowadzić do chłopaka (czytać mnie). Rodzice wręcz po przestawieniu sytuacji zabraniają opuszczać domu w obawie przed ucieczką córki.

Wiadomo jest że dziewczyna po ukończeni 16 roku może przebywać z własnej woli i dobrowolnie gdzie chce. Ale czy tyczy się to też zamieszkania.

Jesli chodzi o moralne i materialne względy nie o tym jest dyskusja bo oczewiste utrzymanie w owakim przypadku biorę na siebie.

bardzo proszę o jasne i konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.
Gogles jest off-line  
01-08-2010, 07:50  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.135
Domyślnie RE: Ile lat trzeba mieć żeby wyprowadzić się od rodziców.

Cytat:
Napisał/a Gogles
Wiadomo jest że dziewczyna po ukończeni 16 roku może przebywać z własnej woli i dobrowolnie gdzie chce.
A ciekawe skąd to wiadomo i komu?
Przepis prawny:
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 92. Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.
Art. 95. § 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
Kodeks Cywilny
Art. 10. § 1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
§ 2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.
Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
Art. 10. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
rubbermaid jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy nie trzeba mieć prawa do wynajmu? odpowiedzi: 4
§ Trzeba mieć szkołę aby zostać piosenkarzem? odpowiedzi: 4
§ Ile lat trzeba mieć by uprawiać seks? odpowiedzi: 12
§ Ile trzeba mieć lat aby złożyć akt apostazji ? odpowiedzi: 8
§ Czy trzeba mieć do tego firmę? odpowiedzi: 2
§ Czy trzeba mieć jakieś papiery? odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:35.