Zasiłek z MOPS i alimenty - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
15-09-2010, 11:09  
pytacz_
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Zasiłek z MOPS i alimenty

Witam, płace na dziecko alimenty w kwocie 530 zł, dziecko jest w rodzinie zastępczej i MOPS przysłal mi pismo w sprawie przeprowadzenia wywiadu celem pokrycia kosztów w rodzienie zastępczej.
- Czy można płacąc alimenty muszę płacić jeszcze pieniądze dla MOPS-u? Dodam, że matka dziecka nie płaci aliemtów (pomimo ich zasądzenia) i podobno nie można ustalić jej adresu zamieszkania (rodziną zastępczą jest babcia dziecka) i właściwie tylko ja ponoszę koszty utrzymania.
- Czy prawdą jest, że płacąc alimety jest się zwolnionym z ponoszenia odpłatności za koszty w rodziny zastępczej?
Proszę o odpowiedź.
Dziekuje.
pytacz_ jest off-line  
15-09-2010, 15:01  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.386
Domyślnie RE: Zasiłek z MOPS i alimenty

tak, utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej w zależności od wieku kosztuje ok. 700-1200 zł
- nieprawda
Agnieszka3M jest off-line  
15-09-2010, 17:27  
pytacz_
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Zasiłek z MOPS i alimenty

To trochę bez sensu, płacić 2 x za to samo... A jak ma się do tego rozporządzenie ministra polityki socjanej Dz.U. z 2004 r Nr 233, poz 2344 ?

cyt: "§ 14. 1. W przypadku gdy jedno z rodziców płaci alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej, drugie z rodziców ponosi odpłatność za jego pobyt do wysokości udzielanej na dziecko miesięcznej pomocy pieniężnej.
2. W przypadku gdy jedno z rodziców nie żyje i dziecko otrzymuje z tego tytułu rentę rodzinną, drugie z rodziców ponosi odpłatność za jego pobyt do wysokości udzielanej na dziecko miesięcznej pomocy pieniężnej.
3. W przypadku gdy jedno z rodziców nie żyje, a dziecko nie otrzymuje z tego tytułu renty rodzinnej, drugie z rodziców ponosi odpłatność za jego pobyt do wysokości odpowiadającej połowie kwoty udzielanej na dziecko miesięcznej pomocy pieniężnej.
4. Rodzice, którzy płacą alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej, nie ponoszą odpłatności."
pytacz_ jest off-line  
15-09-2010, 19:19  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.386
Domyślnie RE: Zasiłek z MOPS i alimenty

wskazane przez Pana rozporządzenie zostało uchylone

ustawa o pomocy społecznej
Art. 79. 1. Opłatę za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz osoby pełnoletniej, o której mowa w art. 78 ust. 5, do wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w tej rodzinie, wnoszą solidarnie rodzice.
1a. (226)Przepisu ust. 1 nie stosuje się do rodziców dziecka pozostawionego przez matkę w zakładzie opieki zdrowotnej bezpośrednio po urodzeniu.
2. Decyzję administracyjną o wysokości tej opłaty wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej.
3. Starosta, ustalając wysokość opłaty rodziców dziecka przebywającego w rodzinie zastępczej, uwzględnia ich sytuację rodzinną, zdrowotną, dochodową i majątkową.
4. Przepis ust. 1 stosuje się również do rodziców pozbawionych władzy rodzicielskiej lub rodziców, którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona.
5. (227)Starosta może częściowo albo całkowicie zwolnić lub odstąpić od ustalenia opłaty, o której mowa w ust. 1, na wniosek lub z urzędu, ze względu na trudną sytuację materialną rodziny.
6. Rada powiatu określa, w drodze uchwały, warunki częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat, o których mowa w ust. 1.
Agnieszka3M jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiłek stały z mops plus zasiłek pięlęgnacyjny odpowiedzi: 22
§ zasiłek z mops a ciąża odpowiedzi: 46
§ Zasiłek pielęgnacyjny z ZUS a zasiłek za stopień znaczy z MOPS odpowiedzi: 5
§ zasiłek z mops odpowiedzi: 5
§ zasiłek z mops odpowiedzi: 2
§ Zasiłek z MOPS a zaliczka na alimenty. odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:32.