kto ponosi koszty opłaty za dps - Forum Prawne

 

kto ponosi koszty opłaty za dps

Witam, proszę o pomoc w sprawie opłat za dps. Mieszkam z mężem i córką u moich rodziców, oprócz nas w domu mieszkają moi rodzice i babcia - matka mojego taty. Babcia ma być umieszczona w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Zmiana szkoly w trakcie rozwod...
    Witam. Mam zlozony wniosek rozwodowy przed sadem polskim. Mój wciąż maz zlozyl wniosek i rozwod zagranica pare...
  • § Walka o dziecko
    Witam, otóz mam zaraz 23 lata, od 3 lat byłem z dziewczyną 3 lata młodszą, mamy 2 letnią córkę. Mieszkaliśmy...
  • § zasiłek pielęgnacyjny
    Proszę o odpowiedź czy opiekun dorosłego niepełnosprawnego może zawiesić otrzymywany zasiłek (520 złotych)...

 
12-11-2010, 16:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie kto ponosi koszty opłaty za dps

Witam, proszę o pomoc w sprawie opłat za dps. Mieszkam z mężem i córką u moich rodziców, oprócz nas w domu mieszkają moi rodzice i babcia - matka mojego taty. Babcia ma być umieszczona w DPS. Kto będzie ponosił opłaty za pobyt w babci w DPS? Wiem, że część opłat- czyli 70% z emerytury pokryje babcia. Ja z mężem i córką wszystkie opłaty, jedzenie itp. robimy na własną rękę. Tzn. prowadzimy oddzielne gospodarstwo, ale mieszkamy w tym samym mieszkaniu. Czy ją jako wnuczka będę zmuszona do pokrywania kosztów DPSu? Babcia ma jeszcze drugiego syna, ale nie utrzymuje z nim kontaktu, a on prawdopodobnie nigdzie nie pracuje. Pracuje tylko mój tata, mama nie, zarabia niedużo 1300 zł netto. Poza tym pracuję ja i mój mąż. Kto poniesie koszty utrzymania babci w DPS?
 
12-11-2010, 16:28  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 15.101
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

ustawa o pomocy społecznej

Art. 61. 1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
2a. (17Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.
2b. (179)W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a.
2c. (180)W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, art. 103 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. (181)W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 2a, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.

250% kryterium w przypadku osób w rodzinie to 877,50 zł (351*250%)
Agnieszka3M jest on-line  
14-11-2010, 13:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

ja znam te wszystkie ustawy i artykuły, ale chciałabym wiedzieć jak to jest w praktyce, nie językiem prawnym. Czy ja jako wnuczka będę musiałą płacić za dps?
 
14-11-2010, 14:09  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 15.101
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

nie podała Pani ile zarabia Pani i mąż, tak jeżeli dochód przekroczy kwotę którą podałam wyżej
Agnieszka3M jest on-line  
15-11-2010, 20:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

ale ta kwota jest ważna po odjęciu opłat za dps czy przed?
 
15-11-2010, 20:36  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 15.101
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

po wniesieniu opłaty na osobę w rodzinie nie może być mniej niż 250%kryterium
Agnieszka3M jest on-line  
16-11-2010, 13:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

dziękuję bardzo, mam jeszcze pytanie - jak policzyć np. mój dochód, czy to jest średnia z trzech ostatnich miesięcy czy średnia z roku?
 
16-11-2010, 19:27  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 15.101
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

a te dochody różnią się znacząco, przeważnie praktyka jest taka, ze OPS podpisuje umowę z osobą zobowiązaną, w której okresla się, ze odpłatność będzie wynosiła x. Ale wiem ze w niektórych OPS okresla się odpłatność na dokładnie wysokość różnicy między 250% kryterium a dochodem.
Agnieszka3M jest on-line  
16-11-2010, 19:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

dochody różnią się trochę, bo np. w jednym miesiącu są premie a w kolejnym nie, jak to jest w takim przypadku? jak to się wtedy oblicza?
 
16-11-2010, 19:56  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 15.101
Domyślnie RE: kto ponosi koszty opłaty za dps

mops przeprowadza wywiad, trzeba dostarczyć zaświadczenie z miesiąca poprzedzającego. Jak napisałam wyżej czasami określa się stałą miesięczną kwotę np 100, 200, 500 zł. może Pani zaproponować, ze zgadza się Pani na kwotę x.
Agnieszka3M jest on-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaprzeczenie ojcostwa - kto ponosi koszty? - Witam. Może sprawa wyda się banalna, ale dla mnie jest tak zaskakująca, że szukam jasnej informacji i będę wdzięczny za pomoc. Kilka lat temu...
§ Kto ponosi koszty? - Dostałem w pracy polecenie jak najszybszego wyrobienia paszportu. Aby go wyrobić muszę udać się w tygodniu w dni robocze 150km od miejsca...
§ Kto ponosi koszty? - Jeśli matka występuje do sądu o podwyższenie alimentów, czy któras ze stron ponosi jakiekolwiek koszty sądowe i jakiej wysokości sa to kwoty?
§ Kto ponosi koszty przed Sądem Pracy? - W sprawie o wypłacenie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia , byłem powodem. Niestety moje powództwo zostało oddalone , a postanowieniem sądu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:06.