SKARGA NA KOMORNIKA?? - Forum Prawne

 

SKARGA NA KOMORNIKA??

witam, od lipca borykam się z niekompetencją komornika sądowego i nie widzę temu końca. Bardzo proszę o podpowiedź, gdzie i w jaki sposób mogę złożyć skargę na działania w/w komornika. I przede wszystkim czy będzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


 
08-11-2007, 15:39  
Czarowana
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie SKARGA NA KOMORNIKA??

witam,
od lipca borykam się z niekompetencją komornika sądowego i nie widzę temu końca. Bardzo proszę o podpowiedź, gdzie i w jaki sposób mogę złożyć skargę na działania w/w komornika. I przede wszystkim czy będzie ona potraktowana poprawnie?
w lipcu przeniosłam sprawę alimentacyjną do komornika sądowego III rewiru Warszawy- wola. Wcześniej sprawa prowadzona była w Nowej Soli. aktualnie zależy mi na przejęciu sprzedaży lokalu usługowego mojego ojca w warszawie, stąd w/w ruch. Od lipca czekam na ściągnięcie alimentów z konta pracowniczego mojego ojca, pieniądze są, ojciec tradycyjnie zarabia, a komornik jak nie mógł tak wciąż nie może. Gdy dowiaduje się w czym problem, komornik zwala winę na wszystkich którzy byli zależni od sprawy. Gdy ja dowiaduje się na własną rękę co i jak, okazuje się że to niekompetencja mojego komornika powoduje tak dużą zwłokę. Przykładowo: do księgowego z firmy ojca wysyła wszelkie dokumenty EMAILEM !! a księgowy nie traktuje tego poważnie, i wcale się temu nie dziwie!! Gdy pytam z kim mam przyjemność i kto prowadzi moją sprawę jedna i ta sama kobieta, informuje mnie ze nie musi mi podawać imienia i nazwiska, rzuca słuchawką. Jak to jest, ktoś kto dysponuje moimi pieniędzmi [nie bagatelna suma bo samych alimentów jest 1200 na miesiąc] i zajmuje sie ściągnięciem długów od ojca z sumy którą otrzyma po sprzedaży lokalu, nie ma obowiązku poinformować mnie kim jest?
Chciałabym wystosować skargę na w/w komornika tj KOMORNIK SĄDOWY REWIRU III PRZY SĄDZIE REJONOWYM DLA WARSZAWY-WOLI, bardzo proszę o podpowiedź jak mam się tym zająć? od czego zacząć?
Czarowana jest off-line  
08-11-2007, 19:06  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.909
Domyślnie

Skargę kieruje się do Sądu Rejonowego przy którym działa komornik.
Dokładne informacje są zawarte w art 767 i następnych KPC. Proszę do nich zajrzeć.
Bartata jest off-line  
08-11-2007, 19:46  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie

Musisz wskazać zaskarżoną czynność, dłużnika - ojca (adres), siebie - jako skarżącego, wskazać także sygnaturę sprawy komorniczej pod którą toczy się sprawa u komornika.

Skargę należy złożyć w 3 egzemplarzach.
Tomu jest off-line  
08-11-2007, 20:27  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 784
Domyślnie

Art. 767. § 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

§ 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

§ 3. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

§ 4. Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia - od dnia, w którym czynność powinna być dokonana. Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
damastes jest off-line  
08-11-2007, 20:33  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 784
Domyślnie

wzór

Do
Sądu Rejonowego w
Wydział I Cywilny

Wierzyciel: ...
zam. ..

Dłużnik:
zam. ...


sygn. akt

Skarga wierzyciela na czynności komornika


Wnoszę o:

I. czego tam się chce

II. Zasądzenie od dłużnika kosztów postępowania.


Uzasadnienie
...
podpis ...

Załączniki:
1. np. informacja o zatrudnieniu męża bądź coś co potwierdza że mąż pracuje itp.
2. Odpis tytułu wykonawczego.
3. Odpis skargi wraz z załącznikami.


...
damastes jest off-line  
30-09-2009, 13:50  
agus77
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Skarga na komornika??

Witam
Bardzo proszę o pomoc.
Chciała bym złożyć skargę na opieszałość pracownic u komornika tzw: sekretarek z drugiego rewiru w Białej Podlaskiej.
24-go lipca b.r wysłałam list polecony (mam pokwitowanie) z prośbą o wysłanie mi dwóch egzemplarzy zaświadczeń od komornika,które musiałam złożyć w MOPSie do ustalenia zasiłku rodzinnego. Do chwili obecnej nie otrzymałam potrzebnych mi zaświadczeń,a dziś upływa ostatni dzień na złożenie wniosku o zasiłki rodzinne dla dzieci.Dzwoniłam wielokrotnie do w/w instytucji,22 września po kolejnym wykonanym telefonie Panie poinformowały mnie ,że już do mnie wysłano zaświadczenie tj właśnie 22 września b.r.Zostałam poinformowana również ,że list wysłano tzw:"zwykłym" listem. Czy to jest według prawa wysyłać dokumenty "zwykłymi" listami ,bez obawy ,że wpadnie w nie powołane ręce ,bądź zaginie w trakcie przesyłania ???? Bardzo proszę o odpowiedz ,gdzie mogę taką skargę wysłać ,gdyż nie zostawię tak tej sytuacji,która mogła się przydarzyć również innym rodzinom.
Z góry dziękuję
Z poważaniem
Agnieszka
agus77 jest off-line  
30-09-2009, 15:09  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.866
Domyślnie RE: Skarga na komornika??

Cytat:
Napisał/a agus77 Zobacz post
dziś upływa ostatni dzień na złożenie wniosku o zasiłki rodzinne dla dzieci.
Nieprawda !
Bedek jest off-line  
30-09-2009, 20:15  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.930
Domyślnie Re: Skarga na komornika??

Jeśli miałyby to być rzeczywisćie skargi to musiałyby się nazywać skargami na bezczynność a nie czynność komornika. Właściwa droga w obu wypadkach to Prezes Sądu Rejonowego przy któym działa komornik tak:

Ustawa o komornikach sadowych i egzekucji Art.3 ust.4:
...
Art. 3
1. Przy wykonywaniu czynności komornik podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa.

2. Prezes sądu rejonowego, przy którym działa komornik, sprawuje nadzór nad jego działalnością, a w szczególności:

1) ocenia szybkość, sprawność i rzetelność postępowania poprzez badanie, czy w konkretnych sprawach nie zachodzi nieuzasadniona przewlekłość w podejmowaniu czynności;

2) kontroluje prawidłowość prowadzenia biurowości i rachunkowości kancelarii komorniczej;

3) bada kulturę pracy, w tym przestrzeganie wyznaczonych terminów czynności i przyjmowania interesantów oraz utrzymywanie kancelarii komorniczej na poziomie odpowiednim do godności urzędu i posiadanych środków;

4) zawiadamia sąd o potrzebie wydania komornikowi zarządzeń w trybie art. 759 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

3. W zakresie nadzoru, o którym mowa w ust. 2, prezes sądu rejonowego działa w szczególności poprzez kontrolę kancelarii komornika, przeprowadzaną nie rzadziej niż raz w roku, sprawowaną osobiście lub przez wyznaczonego sędziego i przy pomocy księgowego, a w zakresie kontroli finansowej przez upoważnioną osobę, oraz w ramach rozpatrywania skarg i zażaleń niestanowiących przedmiotu rozpoznania sądu w trybie art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego. Prezes sądu rejonowego uprawniony jest do żądania od komornika wyjaśnień oraz do wydawania zarządzeń, których nieprzestrzeganie może stanowić podstawę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub odwołania komornika z zajmowanego stanowiska.

4. Skargi i zażalenia niestanowiące przedmiotu rozpoznania sądu w trybie art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego prezes sądu rejonowego rozpatruje w terminie 7 dni. W tym samym terminie podlegają przekazaniu właściwemu sądowi skargi stanowiące przedmiot rozpoznania sądu.

...
lub Izba Komornicza w obrębie której działa komornik.
Krispl jest off-line  
30-09-2009, 20:19  
agus77
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Skarga na komornika??

We wszystkich miejscach gdzie składane są wnioski o rodzinne jest data do 30 września br , fakt możemy złożyć je nawet pół roku później ,ale przez ten okres czasu dzieci nie mają pieniążków. To są pieniądze dla dzieci ,na opłaty w bezpłatnych szkołach itp...itd.... Ja jestem osobą pracującą ,więc nie żyję za te pieniążki,ale mam dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności,a samego zasiłku pielęgnacyjnego nie wypłacają. A dziecko musi mieć odpowiednie leki i mieć kontrolne wizyty w wyznaczonym terminie . Ale takie panie biuralistki nie mają czasu w ciągu dwóch miesięcy wysłać potrzebnego zaświadczenia. Wiem .... nie jestem jedyną osobą ,która potrzebowała tego zaświadczenia ,ale dwa miesiace to chyba przesada . No tak kawa ważniejsza .....
agus77 jest off-line  
30-09-2009, 20:21  
agus77
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Skarga na komornika??

dziękuję bardzo Krispl za pomoc na pewno pokieruję się Twoją podpowiedzią .
Z poważaniem
Agnieszka
agus77 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Skarga na czynności komornika cz. 2 - Jakie mamy środki zażalenia na nierozpatrzenie przez sąd skargi na czynności komornika? Skarga złożona jakies 4 tygodnie temu, ze strony sądu...
§ skarga na czynności komornika - W przypadku przegrania takiej skargi czy poniosę jakieś dodatkowe koszty oprócz 100 zł które muszę wpłacić przy wnoszeniu skargi ? Jak taka skargo...
§ Skarga na bezczynnosc komornika - Witam Streszczajac po krotce sprawe mam problem z komornikiem.Ok 2 lat temu zalozylam u niego sprawe o sciagniecie dlugu. Sprawy w Sadach mam...
§ skarga na czynności komornika - Złożyłem skargę na czynności komornika ponieważ komornik ściągnął ze mnie należność przez zakład pracy nie informując mnie wcześniej o tym.W trakcie...
§ skarga na komornika - Czy zlozenie skargi na bezczynnosc komornika do sadu ma sens? Co czeka komornika, ktory nic nie robi? Upomnienie?? Czy ja musze byc na takiej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:33.