Nazwisko dzecka - czyje? - Forum Prawne

 

Nazwisko dzecka - czyje?

Witam mam takie pytanie, gdyż za niedługo zostanę ojcem Ale są "schody", mianowicie żyję z kobietą - mężatką. Nie jest przed, w trakcie ani po - rozwodzie. Po prostu na obecną chwile nie stać nas ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Alimenty, dochody ojca w wysok...
    Witam serdecznie. Otóż niedawno wybiło mi 18 lat. Mieszkam w domu z Matką i Ojcem. Uczę się w zaocznym liceum ze...
  • § swiadek-rozwod
    Witam, moje pytanie zwiazane jest ze swiadkiem. Powod powołał swiadka.Swiadek nie stawia się na rozprawach były...
  • § Wymeldowanie Konkubenta zmarłe...
    Potrzebuje porady. Zmarła moja mama i w moim mieszkaniu własnościowym jest zameldowany na pobyt stały jej konkubent...

Odpowiedz
 
15-01-2011, 20:12  
euphonic
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Nazwisko dzecka - czyje?

Witam mam takie pytanie, gdyż za niedługo zostanę ojcem
Ale są "schody", mianowicie żyję z kobietą - mężatką.
Nie jest przed, w trakcie ani po - rozwodzie.
Po prostu na obecną chwile nie stać nas na proces, z resztą teraz będziemy mieli ważniejsze sprawy na głowie - dziecko.
I zastanawiamy sie jak to będzie z nazwikiem, czy będzie moje - bio ojca, czy matki - z dowodu (w tym przypadku męża)
euphonic jest off-line  
15-01-2011, 20:25  
ewelinakijek
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

w takim przypadku w akcie urodzenia jako ojciec będzie widniał mąż matki więc i jego nazwisko dziecko będzie nosiło
ewelinakijek jest off-line  
15-01-2011, 20:51  
euphonic
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

Witam, dzięki za szybką odpowiedz, ale czy możesz przytoczyć na to jakieś paragrafy?
euphonic jest off-line  
15-01-2011, 20:54  
woj_
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
§ 2. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Art. 88. § 1. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
woj_ jest off-line  
15-01-2011, 21:04  
euphonic
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

dzięki woj
to znak, że trzeba działać w sprawie rozwodu
euphonic jest off-line  
15-01-2011, 21:09  
ewelinakijek
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

nie znam paragrafu ale tak jest że jeśli dziecko urodzi sie w czasie trwania małżeństwa lub do 300 dni po rozwodzie to mąż matki jest wpisywany z automatu jako ojciec i dopiero potem trzeba założyć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa i następną o ustalenie ojcostwa jeśli cię nie przekonałam zawsze możesz iść i zapytać w USC
ewelinakijek jest off-line  
15-01-2011, 21:10  
ewelinakijek
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Nazwisko dzecka - czyje?

sorki nie odświeżyłam strony i woj napisał w zasadzie to samo
ewelinakijek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ czyje są opadłe liście ? odwrócony Hydepark 12 27-10-2010 14:57
§ Czyje nazwisko bedzie nosic moje nienarodzone dziecko... wiiolka Prawo rodzinne i opiekuńcze 10 04-02-2010 17:19
§ Czyje nazwisko dla dziecka psemeksquad Prawo rodzinne i opiekuńcze 5 17-01-2010 12:49
§ Czyje budynki? monisia_19 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 3 04-09-2009 19:09
§ czyje dziecko?? Olka6115 Prawo rodzinne i opiekuńcze 3 08-08-2009 12:22
§ Odebranie praw ojcu dzecka kasiaj24 Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 18-01-2009 11:55


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:01.