konkubinat a ulgi dla dzieci - Forum Prawne

 

konkubinat a ulgi dla dzieci

Witam wszystkich. Czy w zwiazku konkubenckim mozna sie starac o ulge na dzieci....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


 
18-02-2011, 12:06  
naiwny36
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie konkubinat a ulgi dla dzieci

Witam wszystkich. Czy w zwiazku konkubenckim mozna sie starac o ulge na dzieci.
naiwny36 jest off-line  
18-02-2011, 12:10  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 13.279
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

na własne dzieci ?
Agnieszka3M jest on-line  
18-02-2011, 12:14  
naiwny36
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

Tak dzeici sa moje, mama moich dzieci nigdy nie pracowala sa w wieku 5 i 7lat.
naiwny36 jest off-line  
18-02-2011, 12:15  
naiwny36
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

przepraszam naszych dzieci
naiwny36 jest off-line  
18-02-2011, 12:17  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 13.279
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

tak, jeżeli je Pan wychowuje
Agnieszka3M jest on-line  
18-02-2011, 12:33  
naiwny36
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

Dziekuje. Moze mi jeszcze pani podpowiedziec jakie warunki trzeba spelniac oprocz tego ze sa wychowywane(de facto przez nas dwoje),i w jaki sposob trzeba to wykazac.
naiwny36 jest off-line  
18-02-2011, 13:08  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 13.279
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

przy składaniu PIT nie trzeba, tylko w razie kontroli US
Agnieszka3M jest on-line  
18-02-2011, 13:28  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.146
Domyślnie RE: konkubinat a ulgi dla dzieci

Przepis prawny:
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
27f
1. Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
1) wykonywał władzę rodzicielską,
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
2. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
1) na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2) wstąpiło w związek małżeński.
3. W przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.
4. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
5. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
1) odpis aktu urodzenia dziecka,
2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
3) odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
4) zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Przepis prawny:
Ordynacja Podatkowa
Art. 275. § 1 Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa.
Art. 276. § 1. Organ podatkowy, za zgodą podatnika, może dokonać oględzin lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu, jeżeli jest to niezbędne do zweryfikowania zgodności stanu faktycznego z danymi wynikającymi ze złożonej przez podatnika deklaracji oraz z innych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na cele mieszkaniowe.
rubbermaid jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkubinat,dzieci , spadek. - Witam. Dziewięć lat temu mąż zostawił mnie z synem , z długami, bez środków do życia , nie płacił wcale zasądzonych alimentów. Po rozwodzie i...
§ konkubinat kontra konkubinat - witam jestem 10 lat po rozwodzie płacę na córki alimenty po 300zł prócz tego 50 procent z mojej 14stki i reszt,była żyje 10 lat w konkubinacie przez...
§ Konkubinat a ulgi podatkowe - Witam! Żyjemy z moim partnerem od kilku lat w konkubinacie mamy dziecko, ja obecnie nie pracuję.Czy przysługują nam jakieś ulgi podatkowe może ktoś...
§ ulgi podatkowe - Odziedziczyłam dość spore gospodarstwo rolne po rodzicach, czy przysługuje mi ulga w podatku gruntowym, a jeśli przysługuje to, przez jaki okres?...
§ odliczenie ulgi na dzieci ?? - Witam, Mam pytanie odnośnie ulgi prorodzinnej: Jakie warunki musi spełniać mój obecny mąż, który wychowuje i utrzymuje moją córkę z pierwszego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:57.