rozwód i alimenty w USA - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-03-2011, 07:36  
gramdom
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie rozwód i alimenty w USA

Córka mojej znajomej mieszka od 9 lat w USA, ma zielona kartę, 2 lata temu wyszła za mąż za obywatela amerykańskiego.
Półtora roku temu urodziło im się dziecko. Mąż tej kobiety rzadko pracuje więc często nie mają jedzenia.
On jest prawie cały czas w domu, jedynym jego zajęciem jest oglądanie tv i siedzenie przed komputerem - chyba ma jakieś schorzenie neurologiczne /psychoza?/, często jest zły, trzaska drzwiami, krzyczy, nie można sie z nim porozumieć, o normalnej rozmowie nie ma mowy.
Moja znajoma była tam przez 3 m-ce, jak urodziło się dziecko - obrażał ją, nie dojadała, często płakała przez niego, ale nie chciała córce nic mówić, żeby nie zaostrzać sytuacji, myślała, że się jakoś dogadają, a ona się nie może wtrącać. Ale niepokojące informacje, jakie do niej docieraja, coraz bardziej utwierdzają ją w przekonaniu, że jednak córka ma rację, że chce się rozstać z mężem.
Jedynym wyjściem dla tej udręczonej kobiety byłby rozwód i przyjazd do Polski, do rodziców, którzy chcą jej pomóc. Jednak będą jej też potrzebne pieniądze na utrzymanie dziecka. Czy w przypadku rozwodu ona będzie miała możliwość wyjazdu z USA do Polski i czy będzie dostawać alimenty na dziecko?
A co będzie, gdy on nie będzie pracował i nie będzie wysyłał pieniędzy?
Czy jest w USA jakaś instytucja, ktora /tak jak w Polsce Fundusz Alimentacyjny/ pomoże w utrzymaniu dziecka?
Za wszystkie porady w imieniu zatroskanych rodziców z góry serdecznie dziękuję.
gramdom jest off-line  
03-03-2011, 15:04  
BehindBlues
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: rozwód i alimenty w USA

Radzilabym, aby dziewczyna postarala sie pozostac w zwiazku malzenskim przez jeszcze jeden rok. Wtedy moze ubiegac sie o obywatelstwo amerykanskie. Obywatelstwo zostanie jej przyznane bez problemu...
Normalnie, nie bedac zona Amerykanina czeka sie 5 lat+ i nie jest to takie pewne, tj. granted.
Majac obywatelstwo amerykanskie bedzie jej latwiej. Zielona karta zobowiazuje do powrotu do USA co pol roku, inaczej mozna ja stracic. Majac obywatelstwo amerykanskie ma sie otwarta droga, co do ewentualnego powrotu z dzieckiem, ktore jest Amerykaninem, gdyby chcialo kiedys powrocic, przyjechac, etc.
W przypadku agresji meza powinna zawsze dzwonic na 911 a oni juz sie nim odpowiednio zajma. Bedzie miala dowod na domestic, a wtedy latwiej bedzie udowodnic jego wine ( dostanie wtedy alimenty tez na siebie, mozna je tez dostac, kiedy nie pracowalo sie pozostajac w zwiazku malzenskim) i oczywiscie alimenty na dziecko. W USA nie ma takiej opcji, zeby tatus nie placil. Na sam poczatek stracilby driver's license a to dopiero poczatek...

Pozdrawiam
BehindBlues jest off-line  
03-03-2011, 15:05  
BehindBlues
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: rozwód i alimenty w USA

Nie ma takiej instytucji. Lepiej dla dziewczyny byloby jednak zostac w USA. Jako obywatel tego kraju moze ubiegac sie o green cards a pozniej obywatelstwo dla rodzicow i siblings.
BehindBlues jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:14.