stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi - procedury - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-04-2011, 19:27  
bettyxue
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi - procedury

Witam serdecznie. Jeśli powtarzam wątek proszę o jego przeklejenie lub usunięcie, jednak z informacją gdzie mogę szukać odpowiedz.
Mam kilka pytań:
-Otrzymałam pismo z Sądu Biskupiego wraz ze skargą współmałżonka na którą, zgodnie z otrzymanym pismem mogę odpowiedzieć w terminie 14 dni. Nie otrzymałam jednak terminu sprawy (jak to było w przypadku rozwodu cywilnego). dlaczego?
- Mąż w skardze podał listę świadków, czy w przypadku odpowiedzi na skargę do Sądu Biskupiego również powinnam załączyć listę świadków?
- czy sprawy dotyczące stwierdzenie nieważności małżeństwa przed Sadem Biskupim mają podobny przebieg jak cywilne sprawy rozwodowe (przesłuchania stron, świadków, dowody)?
- i chyba najtrudniejsze pytanie. Mąż jako powód starań o stwierdzenie nieważności małżeństwa podał moją psychiczną niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków. Sprawa jest bardziej banalna. Mąż po 12 latach małżeństwa odszedł ode mnie do innej kobiety, na co posiadam dokumentację detektywistyczną. Uważam, iż małżeństwo oboje zawieraliśmy w pełni świadomie i kierowani uczuciem miłości, dlatego też wiele lat dobrym małżeństwem byliśmy. Zatem pisząc odpowiedź na skargę męża do jakiego paragrafu kodeksu kanonicznego powinnam się odnieść? Z informacji znalezionych drogą internetową wnioskuję, iż zdrada współmałżonka nie może być powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa. Na jakich zatem paragrafach prawa kanonicznego oprzeć swoja odpowiedź jednocześnie uzyskując szansę na unieważnienie małzeństwa?
bettyxue jest off-line  
05-04-2011, 20:17  
heka
Stały bywalec
 
Posty: 1.289
Domyślnie RE: stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi - procedury

w Sądzie Metropolitalnym sprawa wygląda inaczej niz w cywilnym.Nie ma rozpraw,strony i świadkowie są przesłuchiwani oddzielnie,pojedynczo ( zazwyczaj każdy w innym terminie).Oczywiście ze możesz ,a nawet powinnaś podać świadków i odpisać niekoniecznie powołując sie na paragrafy( skąd niby miałabyś je znać ?)Po prostu,zwyczajnie opisz jak było .Wezwanie na przesłuchanie dostaniesz w stosownym czasie i a pewno będzie nieprędko.Tam sprawy trwają długo,3-7 latnawet
heka jest off-line  
06-04-2011, 20:38  
bettyxue
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi - procedury

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź
bettyxue jest off-line  
14-04-2011, 15:36  
bettyxue
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi - procedury

Chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie. Czy w przypadku spraw sądowych przed Sądem Biskupim można wykorzystać posiadane dowody, w tym dokumentację medyczną, treści smsów, dokumentację agencji detektywistycznej?
bettyxue jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:46.