Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-04-2011, 11:17  
MariuszLakomy
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...?

Kilka lat temu Sąd zasądził mi alimenty na rzecz małoletniej córki.
Jakiś czas później matka dziecka wytoczyła mi proces o podwyższenie tych alimentów. Zawarliśmy ugodę, która nieznacznie podwyższyła te alimenty. Po jakimś czasie Matka dziecka złożyła wniosek egzekucyjny, twierdząc, że nie płaciłem alimentów.
Doradzono mi, żeby wnieść pozew o pozbawienie wykonalności tego tytułu i tak też zrobiłem. W trakcie sprawy okazało się, że w odpisie aktu urodzenia dziecka jest wpisane tylko imię ojca, a nie ma nazwiska. Zeznałem w sądzie, że nie składałem w Urzędzie Stanu Cywilnego żadnego oświadczenia, ani też w sądzie. Ponadto ja cały czas płaciłem te alimenty. Córka mogłaby to potwierdzić, ale sąd oddalił mój wniosek o powołanie jej na świadka, twierdząc, że nie może być ona przesłuchiwana ponieważ nie ukończyła jeszcze 13 lat. W wyniku tego sąd oddalił moje powództwo. Co najśmieszniejsze, córka po 2 miesiącach od wydania wyroku i potem jego uprawomocnienia skończyła te 13 lat.
Chciałbym zapytać, czy i co mogę zrobić, jeśli okazało się, że w akcie urodzenia dziecka nie ma mojego nazwiska, a jest tylko imię...? I jeszcze, czy i jeśli tak to jakie daje mi możliwości fakt ukończenia 13 lat przez córkę po uprawomocnieniu się tego wyroku? Z góry dziękuję
MariuszLakomy jest off-line  
11-04-2011, 11:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...?

Jakim cudem sąd mógł zasądzić od Pana alimenty skoro w świetle prawa nie jest Panem ojcem dziecka ???!!! To mi się w głwie nie mieści !!!!!

Przecież alimenty należy płącić na swoje dziecko a nie obcą osobę !!!! Nie ogarniam - albo Pan coś pokręcił bo jak to w ogóle możliwe ????
 
11-04-2011, 12:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...?

Być może córka nosi nazwisko matki

W skróconym odpisie powinno być nazwisko i mię ojca bez względu na to jakie dziecko nosi nazwisko

W zupełnym jeśli doszło do sądowego ustalania ojcostwa lub do uznania doszło później na pierwszej stronie nie będą dane faktycznego ojca tylko dopiero w adnotacjach.

Raz mi się zdarzyło, jak brałam odpis zupełny aktu że "tatusia" wywiało z adnotacji. po kilkudziesięciu minutach "przywrócono" z powrotem

Alimenty nie mogły być zasądzone bez ustalonego ojcostwa i aktu urodzenia dziecka ( to się składa przy każdym pozwie o alimenty).
 
11-04-2011, 12:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...?

to, jakie nazwisko nosi dziecko nie ma znaczenia. jeśli było ustalone ojcostwo to powinien byc wpisany ojciec.

Facet napisal, że nie jest wpisany jako ojciec - jest tylko jego imię - co dla mnie znaczy ze nie bylo ani uznania ani sadowego ustalenia ojcostwa a imie ojca kierownik wpisal zgodnie z art. 42 asc.

Nie przyszlo mi do glowy ,ze facet nie zerknal na 2 strone odpisu zupelnego gdzie sa dane ewentualnego ustalenia ojcostwa.


anna no nie mogły byc zasadzone bez ustalenia ojcostwa, dlatego napisalam ze mi sie to w glowie nie miesci albo facet cos pokrecil hehehhe czyli pewnie jest wpisany jako ojciec we wzmiankach dodatkowych a nas wprowadza w błąd
 
11-04-2011, 12:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...?

Niewykluczony też błąd w archiwum.
 
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:31.