majątek wspólny a odrębny w małżeństwie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-07-2011, 13:34  
aniam78
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie majątek wspólny a odrębny w małżeństwie

Witam. Przedstawię w skrócie moją sytuację. Kiedy poznałam mojego męża posiadał on działkę budowlaną oraz rozpoczął na niej budowę domu. Podczas naszego narzeczeństwa, wprowadziliśmy się do tego domu i stopniowo wykańczaliśmy go wspólnie. Kiedy wzięliśmy ślub dom już był gotowy i w zasadzie wszystko było wykończone, dodam że zameldowałam się w nim dopiero po ślubie.Nie jestem ujęta w żadnej księdze wieczystej, na żadnych rachunkach które opłacamy, wszędzie jest mój mąż, nie mam też żadnych faktur, czy rachunków wystawionych na siebie jak dom wykańczaliśmy. Moje pytanie brzmi, czy w razie rozpadu naszego małżeństwa należy mi się jakaś część tego domu, czy jest to majątek odrębny i wszystko należy do mojego męża, gdyż posiadał on działkę i rozpoczęty dom już przed naszym ślubem?
Jeśli jest tak jak przypuszczam, że dom i działka należy do mojego męża proszę o radę jak dalej postępować. Rozmawiałam z moim mężem i chcemy jakoś zabezpieczyć mnie tzn żeby coś mi się jednak należało. Bardzo proszę o odpowiedz.
aniam78 jest off-line  
22-07-2011, 13:48  
gochka
Stały bywalec
 
Posty: 1.342
Domyślnie RE: majątek wspólny a odrębny w małżeństwie

Wszystko jest własnością tylko męża. Sporządźcie umowę rozszerzającą wspólność majątkową, u notariusza.
gochka jest off-line  
24-02-2012, 11:21  
Cykuta
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: majątek wspólny a odrębny w małżeństwie

Myślę, że nie tak do końca. Gdyby zaintertesowana potrafiła dowieść poniesionych nakładów, np. miała rachunki na materiały budowlane czy usługi, pochodzące z okresu przedmałżeńskiego, wystawione na jej imię i nazwisko, to mogłaby dochodzić ich zwrotu lub uwzględnienienia we współwłasności. Oczywiście nakłady czynione już w okresie małżeństwa, niezależnie od tego na kogo są rachunki, są objęte wspólnością majątkową.
Cykuta jest off-line  
24-02-2012, 11:57  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: majątek wspólny a odrębny w małżeństwie

@Cykuta
Alez pytajaca nie opisuje konfliktu małzeńskiego - wręcz odwrotnie, małżonkowie chcą jakoś sprawę nakładów narzeczonej, a później małżonki uregulować. Udzielajmy odpowiedzi zgodnie z tym, czego chca pytający.

Rozszerzenie wspólnoty małżeńskiej na majątek odrebny męża (nieruchomość - dom i działkę) jest jak najbardziej wskazane.
natalie-s1959 jest off-line  
24-02-2012, 12:48  
Cykuta
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: majątek wspólny a odrębny w małżeństwie

Dowodzenie udziału we współwłasności nie musi wcale być wynikiem konfliktu, może również służyć jak najbardziej "zbożnemu" celowi, choćby temu, który chcą zrealizować małżonkowie. Hipoteza, że chodzi o sytuację konfliktową jest nieuprawniona.
Oczywiście, uwspółnienie notarialne równie dobrze załatwia sprawę, niemniej przy dużej wartości majątku przedmałżeńskiego męża może wystąpić podatek od darowizny.
Cykuta jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:18.