Zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności w imieniu małoletniego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-08-2011, 10:31  
Bonobo
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności w imieniu małoletniego

pytanie związane z interpretacją art. 156 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czy opiekun małoletniego może w jego imieniu bez zezwolenia sądu opiekuńczego podpisać umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości należącej do tego małoletniego?
Przepis mówi wyraźnie, ale jednak... Zastanawia mnie, czy on taką zgodę musi dostać przy zawieraniu umowy przedwstępnej, czy dopiero przy zawieraniu umowy przyrzeczonej (sprzedaży)? A może przy tej i tej?

Moje przemyślenia - uważam, że taka zgoda wymagana jest dopiero przy podpisaniu umowy przyrzeczonej, gdyż to dopiero ona wywołuje skutek, przy którym czynność dotyczy stricte majątku małoletniego.

Zapraszam do dyskusji
Bonobo jest off-line  
21-09-2011, 20:00  
cdman
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności w imieniu małoletniego

Mam właśnie do czynienia z podobną sprawą.
Nie można sprzedać małoletniemu majątku bez zgody sądu opiekuńczego, szczególnie jeśli jego wartość jest znaczna, np. nieruchomość, samochód, niezależnie czy jest to umowa przedwstępna, czy właściwa, ponieważ nie zostanie przeniesione prawo własności.
Umowa po prostu w świetle prawa jest nieważna.
------
Mam pytanie w podobnym temacie.
Ile może trwać wydanie zgody sądu opiekuńczego na zbycie pojazdu w imieniu małoletniej przez sąd ?
Czekam już 2 miesiące i nie mogę samochodu zarejestrować, ponieważ sprzedający nie posiadał tego świstka...
Czy sąd ma jakiś termin na przesłanie tego dokumentu ?
cdman jest off-line  
18-01-2016, 12:24  
biotronic
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności w imieniu małoletniego

Witam,

Niestety Sąd Okręgowy w Kaliszu uważa inaczej.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 24 czerwca 2014 roku, sygn. II Ca 202/14
Cytat:
Zasadnie też sąd pierwszej instancji stwierdził, iż przedmiotowa umowa zobowiązująca małoletnią D. M. do zawarcia umowy sprzedaży użytkowania wieczystego jest sprzeczna z treścią art. 101 § 3 k.r.o. Dokonana przez ojca małoletniej – W. M. samodzielnie, bez zgody sądu opiekuńczego czynność w imieniu małoletniej córki z uwagi na jej charakter uszczuplający majątek należała do czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem małoletniej.
Cytat:
Sąd drugiej instancji całkowicie zgadza się z wywodami sądu pierwszej instancji w przedmiocie charakteru czynności zobowiązującej małoletnią do rozporządzenia swoim udziałem jako czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu i przyjmuje te rozważania za własne.
oraz

Cytat:
Tymczasem umowa przedwstępna zobowiązująca do przeniesienia udziałów w użytkowaniu wieczystym nieruchomości zawarta w formie aktu notarialnego i czyniąca zadość innym wymaganiom tworzy roszczenie o przeniesienie tego prawa a więc stanowi rozporządzenie majątkowe. Należy mieć także na uwadze treść art. 390 § 2 k.c. , który stanowi, że jeżeli umowa przedwstępna spełnia omawiane wyżej warunki strona uprawniona może żądać zawarcia umowy przyrzeczonej. Tym samym do zawarcia umowy przedwstępnej konieczna była zgoda sądu opiekuńczego.
Można mieć jedynie wątpliwość co do umów w zwykłej formie pisemnej, przy czym nadal obstawałbym za zgodą sądu w tym zakresie.
biotronic jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:49.