Rozwód z alkoholikiem - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-09-2011, 19:39  
Halamo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Rozwód z alkoholikiem

Moje małżeństwo trwa od prawie 18 lat. Początkowo wszystko układało się poprawnie, relacje były dobre. Pracowaliśmy oboje zarobkowo i nadal pracujemy. Mąż nadużywa alkoholu od ok. 10 lat, miał wszyty Esperal z którym pił nadal. W tym czasie zdarzały się okresy abstynencji, gdy mąż nie pił. Ostatni okres abstynencji trwał pół roku, ponownie wrócił do nadużywania alkoholu i taka sytuacja trwa do dziś od sierpnia 2009 roku. Mąż pod wpływem alkoholu jest agresywny, wszczyna awantury, krzyczy, dzieci zaś się go boją. W grudniu 2010 r. doszło do sytuacji, gdy mąż uderzył mnie w okolicy nerki, gdy schyliłam się do szafki bez uchwytnej przyczyny. Wówczas był przyjazd karetki pogotowia. Nadmieniam, iż mąż jest posiadaczem broni myśliwskiej. Po tym zdarzeniu pobiegł do szafki z bronią i próbował ją otwierać.
Złożyłam wniosek do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o przymusowe leczenie męża w maju 2010 r. skąd po okołu 8 miesiącach został wysłany wniosek do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Orzeczono przez biegłych, że mąż jest uzależniony od alkoholu i orzeczono o leczeniu odwykowym w trybie ambulatoryjnym. Mąż jednak nie zaprzestał picia, nie widzi szkodliwości i destrukcji wynikających z tego dla rodziny. Nadmienię, iż w styczniu 2011 r. toczył się postępowanie o ukarania męża za znęcanie się psychiczne i fizyczne nade mną i moją córką. Jednakże wniosek wycofałam, gdyż mąż w obecności policjanta obiecał poprawę i że zaprzestanie picia, jednak tak się nie stało.
Mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny w wysokości ok. 90 000 zł.
Ze związku mamy dwoje dzieci: syna lat 12 i córkę 17 lat. Dzieci bardzo przeżywają tą całą sytuację. Córka w ubiegłym roku szkolnym zaczęła mieć problemy szkolne (wagarowanie, gorsze oceny), gdzie wcześniej była wzorową uczennicą. Z oceny psychologicznej wynikało, iż przyczyną jest choroba alkoholowa męża. Ja sama przeszłam terapię DDA i dla osób współuzależnionych.

Mam kilka pytań:
1. Czy w przypadku rozwodu mam szansę na orzeczenie, że rozpad małżeństwa nastąpił z winy męża? Jakie są plusy i minusy ubiegania się o takie orzeczenie.
2. Czy mam szansę na ograniczenie władzy rodzicielskiej dla męża co do małoletnich dzieci o możliwości decydowania o wyborze szkoły i sposobie leczenia? Jakie są plusy i minusy takiego orzeczenia dla moich dzieci?
3. Czy podział majątku i kredytu może nastąpić w czasie rozprawy rozwodowej? Czy mam szansę na orzeczenie o eksmisji męża z domu?
4. Czy to, że chodziłam na terapię dla osób współuzależnionych będzie przed sądem atutem czy wręcz przeciwnie? Czy może to być postrzegane jako choroba psychiczna tak jak twierdzi mój mąż?
5. O jaką procentową kwotę mogę wnioskować przy przyznawaniu alimentów? Jak będą płacone alimenty, gdy mąż straci pracę?
6. Jakie dokumenty powinnam przedstawić przed sądem potwierdzające w/w sytuację?
Halamo jest off-line  
28-09-2011, 22:02  
heka
Stały bywalec
 
Posty: 1.289
Domyślnie RE: Rozwód z alkoholikiem

1.szanse masz.
2.jw.
3.podział majątku tylko w sytuacji jeśli się dogadacie ,o eksmisji trudno wróżyć
4.u mnie sąd potraktował mój udział w terapii jako atut ,tylko ja widze ze coś ta terapia nie za bardzo zadziałała skoro uwierzyłaś mężowi w obietnice.Ile on takich obietnic składał w ciągu waszego małżeństwa?O żadnej chorobie psychicznej nie może świadczyć terapia dla współuzależnionych .tego też nie wiesz?Nie wkładali wam tego na tejże terapii do głowy?Nie wiesz ,ze wszyscy alkoholicy tak mówią?
5.alimenty mają zaspokoić usprawiedliwione potrzeby ,nie może byc mowy o %.Musisz wyliczyć koszty utrzymania .tu masz kalkulator http://www.grzybkowski-guzek.pl/tekst/id/1770
6.pozew
akt małżeństwa
akty urodzenia dzieci
chyba tyle na początek?
heka jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwód z alkoholikiem. odpowiedzi: 1
§ Rozwód z alkoholikiem odpowiedzi: 1
§ rozwód z alkoholikiem odpowiedzi: 1
§ Rozwód z alkoholikiem. odpowiedzi: 1
§ Rozwód z alkoholikiem odpowiedzi: 2
§ Rozwód z alkoholikiem odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:02.