rodzina zastępcza, świadczenia, alimenty, 18 lat - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
30-10-2011, 19:36  
justyna.swidnica
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie rodzina zastępcza, świadczenia, alimenty, 18 lat

Dzień dobry!
Od roku 2009 jestem w rodzinie zastępczej u rodziców mojej mamy. Mama ma ograniczone prawa rodzicielskie, natomiast ojciec nie ma ich w ogóle. Mieszkając u mamy dostawałam alimenty od ojca, chociaż w praktyce od państwa ponieważ on nie płacił. Świadczenia jakie otrzymują teraz moi dziadkowie to ok. 650 zł, nie wiem dokładnie, ponieważ od dziadków niczego się nie mogę dowiedzieć, alimentów natomiast już nie otrzymuję. Wyczytałam w internecie, że po skończeniu 18 lat dziadkowie przestaną dostawać te pieniądze. Wiem również, że gdybym mieszkała nadal u mamy dostawałabym alimenty aż do skończenia nauki, łącznie ze studiami. Chciałabym się dowiedzieć, czy kiedy zacznę studiować, nie będę otrzymywała żadnych świadczeń? Czy wróci mi prawo do otrzymywania alimentów, kiedy moi dziadkowie przestaną dostawać świadczenia z racji mojego pobytu w rodzinie zastępczej u nich? Proszę o pomoc.
justyna.swidnica jest off-line  
30-10-2011, 21:25  
vabank
Stały bywalec
 
Posty: 606
Domyślnie RE: rodzina zastępcza, świadczenia, alimenty, 18 lat

Uzyskując już pełnoletność będziesz mogła, wnosząc pozew do sądu, ustanowić alimenty od rodziców na siebie do Twoich rąk i w przypadku braku tych alimentów od danego rodzica i decyzji od komornika o braku możliwości wyegzekwowania alimentów od danego rodzica, udać się do MOPS-u po alimenty z FA spełniając określone warunki, czyli, że nadal się uczysz w trybie dziennym i że będąc na utrzymaniu dziadków, ich wspólne dochody nie przekraczają pewnej kwoty na członka rodziny (bodajże 506 zł)

To, że ojciec ma prawa odebrane a matka ograniczone, nie zwalnia ich z obowiązku płacenia alimentów do czasu, aż którekolwiek z nich złoży pozew do sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego i wyrok zapadnie pomyślnie dla danego rodzica.
vabank jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty a babka dziecka jako rodzina zastępcza?? odpowiedzi: 8
§ Rodzina zastępcza czy mogę starać sie o brata żebym została jego rodziną zastępczą?? odpowiedzi: 0
§ Alimenty a rodzina zastępcza odpowiedzi: 0
§ Rodzina zastępcza a alimenty ... odpowiedzi: 3
§ Rodzina zastępcza a alimenty odpowiedzi: 11
§ Rodzina zastępcza i alimenty odpowiedzi: 7


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:42.