Odpowiedź na pozew rozwodowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-03-2008, 12:51  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odpowiedź na pozew rozwodowy

witam,
mam problem, pól roku temu moja żona zdradziła mnie i jest nadal w tym nieformalnym związku, cztery dni temu dostałem pozew rozwodowy bez orzekania o winie niemniej jednak w uzasadnieniu napisała że to z mojej winy - że ją zaniedbywałem i nie przykładałem się do obowiązków rodzinnych , zwróciła się również z wnioskiem o alimenty w wys. 1000pln ja nie zgadzam się na rozwód mimo tego co mi zrobiła , chodzi o dwuletnie dziecko, w związku z powyższym mam pytani:
1) czy i jak mogę nie zgodzić się na rozwód ?
2) czy mam to odnieść w odpowiedzi na pozew?
3) czy mogę powołać na świadka jej obecnego "faceta"?
4) jak zmniejszyć kwotę alimentów?
5) gdzie mogę znaleźć wzór odpowiedzi na pozew w tej konkretnej sytuacji?
proszę o pilną pomoc !!!! dziekuję
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 13:21  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

Odpowiedź na pozew o rozwód jest to ustosunkowanie się do żądań powoda. Można także w tym piśmie wskazać własny pogląd na określone w pozwie zarzuty i okoliczności, np. ze nie zgadza się pan na rozwód ale należy podać okoliczności, dowody, świadków. Odpowiedź na pozew jest pismem procesowym i podlega rygorom związanym ze sporządzaniem takiego pisma (najważniejszy to termin! prawdopodobnie 14 dni ale trzeba doczytać w doręczeniu).

Odpowiedź na pozew o rozwód WZÓR, sorki innego nie znalazłam ale na podstawie tego można już coś stworzyć

przykład; bez orzekania o winie.

.......................dnia .................. r.

Sąd Okręgowy
w ......................
Wydział .............

Powód: ........................ zam. ....................., ul. ................................
Pozwany: ......................., zam. ......................., ul. ................................

Sygn. akt. ............... Odpowiedź na pozew o rozwód

W związku z pozwem o rozwód złożonym w dniu .......................... roku przez ...................................... wnoszę o:
1.rozwiązanie małżeństwa zawartego przeze mnie z ............................... w dniu .................w Urzędzie Stanu Cywilnego w ........................... - nr aktu małżeństwa .......................... - poprzez rozwód bez orzekania o winie
2.powierzenie ............................................... wykonywania władzy nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, tj. ................................... ur. w dniu .............................. r. w ........................... oraz ..........................., urodzoną w dniu ........................ w ....................................:
3.przyznanie alimentów na nieletnie dzieci w kwocie ................. zł miesięcznie
4.obciążenie obu stron kosztami postępowania w równych częściach

UZASADNIENIE


Związek małżeński z .......................... zawarty został w dniu ............................. roku. Po zawarciu związku małżeńskiego z powodu braku własnego mieszkania zamieszkaliśmy u rodziców ....................................... w ......................................... przy ul. ...................................... gdzie zamieszkiwaliśmy wspólnie przez okres .................... W tym czasie zajmowałam się dziećmi.
W ..................... zdecydowałiśmy się na wynajęcie mieszkania w ......................... przy ul. .......................................aby uniknąć sytuacji konfliktowych do jakich coraz częściej dochodziło.
Dwa lata temu podjęłam pracę zarobkową.
Obecnie moje dochody to .......................... zł brutto z tytułu pracy w .................................................. ..............
Aby uniknąć sytuacji konfliktowych mając na względzie dobro dzieci zgadzam się na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania winy pomimo, że bezpośrednią przyczyną rozpadu tego związku jest fakt, że powód utrzymuje bliskie kontakty z inną kobietą czego nie krył przede mną.
Wnoszę o ustalenie alimentów na poziomie proporcjonalnym do zarobków powoda tj. ................. zł. netto. miesięcznie.
Wnoszę o obciążenie obu stron kosztami postępowania w równych częściach. Pomimo niskich zarobków na jakie powód powołuje się w pozwie jego sprawą zajmuje się Kancelaria Adwokacka na której usługi mnie nie stać.
karino75 jest off-line  
28-03-2008, 13:57  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

dzięki, mam tylko pytanie w jaki sposób i w którym miejscu w odpowiedzi zawrzeć mój brak zgody na rozwód
pozdrawiam
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 16:02  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

w pkt. 1 ale najważniejsze jest uzasadnienie
karino75 jest off-line  
28-03-2008, 16:35  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

Dzieki Karino i pozdrowienia
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 16:59  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

życzę powodzenia
karino75 jest off-line  
28-04-2008, 15:15  
Zmęczona
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

To ja może podciągnę ten temat.
Mam pytanie:
Jeżeli pozwany odpowie na pozew to czy powódka otrzyma listownie jego "wersję", czyli tą odpowiedź przed rozprawą????? czy nie będzie wiedziała co on napisał?????? proszę bardzo o pomoc!!!!!!!!!!!
Zmęczona jest off-line  
27-04-2010, 15:26  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Witam!
Wszystkie pisma procesowe (a o takim tutaj mowa) są doręczane stronie przeciwnej. Dlatego też składa się go w conajmniej w 2 egzemplarzach ( dla Sądu i dla strony przeciwnej).
agula750123 jest off-line  
21-10-2010, 22:06  
holke006
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

jakie mam prawa w odpowiedzi na pozew rozwodoey.
Chodzi mi o :
- orzeczenie winy powoda
- podwyższenie alimentów na dzieci,
- alimenty na mnie jako żone, a matke ,małoletnich dzieci,
- podział majątku,
- ograniczenie włądzy rodzicielskiej powodowi,
- obciążenie powoda kosztami procesu
holke006 jest off-line  
21-10-2010, 23:03  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Wszystkie te elementy oczywiscie trzeba uwzglednic w odpowiedzi na pozew rozwodowy, ale trzeba pamietac o tym, iz tak na prawde, to sprawa nie rozstrzyga sie na podstawie tylko li i wylacznie pism procesowych, bardzo wazne, a jesli nie najwazniejsze jest udowodnienie i wykazanie slusznosci stawianych wobec drugiej strony postulatow. Pamietac nalezy, ze ograniczenie, czy pozbawienie jednego z rodzicow praw, to powazna sprawa, i powody takiego wniosku musza byc naprawde istotne Jjesli zas chodzi o podzial majatku, to czesta praktyka jest, iz sad nie rozpatruje podzialu majatku podczas sprawy rozwodowej, aby uniknac przewleklosci postepowania. o podzial majatku mozna wystapic do sadu cywilnego.
Jesli chodzi o alimentowanie malzonka to:

Art. 60. § 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
agula750123 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy odpowiedzi: 2
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy odpowiedzi: 10
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy odpowiedzi: 2
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy odpowiedzi: 5
§ odpowiedź na pozew rozwodowy odpowiedzi: 4
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy. odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:19.