prawo jazdy a niepłacenie alimentów - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-11-2011, 14:37  
quannta
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie prawo jazdy a niepłacenie alimentów

Witam, czy Ktoś już coś wie, jak będzie wyglądała ustawa wchodząca od stycznia br. w zakresie powrotu do możliwości odebrania prawa jazdy niepłacącemu alimenty? Kto będzie miał możliwość o to zawnioskować? tj. jaka instytucja (prokurator przy sprawie o niealimentację może? - czy najpierw sąd będzie musiał uznać istnienie niealimentacji?, czy matka dzieci, którym należą się alimenty?)
quannta jest off-line  
11-01-2012, 21:24  
arturo145145
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: prawo jazdy a niepłacenie alimentów

Dłużnicy alimentacyjni zachowają prawo jazdy
Zobacz artykuły na temat:alimentyobowiązek alimentacyjnyprawo jazdy
Osoby, które uchylały się od obowiązku alimentacyjnego nałożonego na nich przez sądy jak dotąd mogły stracić prawo jazdy. Jednak Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, który umożliwiał zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu jest sprzeczny z Konstytucją. W ten sposób odebrano samorządom gminnym jeden z najskuteczniejszych sposobów egzekwowania alimentów.
Przepis ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych jest niezgodny z Konstytucją.
Przepis ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych jest niezgodny z Konstytucją.
Uregulowanie obowiązujące do dziś

Dotychczas prawo jazdy utracić mógł każdy kto nie spełniał obowiązku alimentacyjnego, a osoba na rzecz której alimenty zasądzono, uzyskała pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Wówczas organ samorządu gminnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta) występował jako wierzyciel przeciw dłużnikowi alimentacyjnemu i dążył do ściągnięcia kwoty wypłaconej z funduszu alimentacyjnego.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał orzekł, że przepis ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ narusza kwestie sprawiedliwości społecznej oraz poszanowania wolności i praw obywateli. Wszyscy którym odebrano prawo jazdy na skutek nie uiszczenia obowiązku alimentacyjnego będą mogli powołać się na wyrok TK i żądać zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Zobacz: Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?
Jak zmusić „alimenciarzy” do płacenia

Powstaje jednak problem jak skutecznie egzekwować zasądzone alimenty od osób, które notorycznie uchylają się od ich zapłaty. Nawet nie odebranie prawa jazdy a tylko informacja, że taka procedura może zostać wszczęta przeciw dłużnikowi alimentacyjnemu, działała bardzo mobilizująco i przynosiła efekt. Działanie takie podjęto również w Wielkiej Brytanii i pomysł okazał się bardzo skuteczny.

Ponad 285 tys. osób otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Kwestie dotyczące możliwości zabrania prawa jazdy budziły od zawsze wiele wątpliwości, szczególnie u stron, które konsekwentnie unikały rzetelnej spłaty zasądzonych alimentów. Bardzo często spotkać można było opinię „alimenciarzy”, iż zabranie prawa jazdy spowoduje brak możliwości zarobkowych, a także duże utrudnienia dla szukających pracy, szczególnie dla osób z mniejszych miejscowości. Jednak strony dla których zasądzano alimenty a które i tak nie mogły tej kwoty wyegzekwować, twierdziły, że skoro kogoś stać na prawo jazdy a bardzo często też na samochód to również z pewnością stać go na rzetelne spłacanie zasądzonych alimentów.
Potrzeba gruntownych zmian w sprawach alimentacyjnych

Trzeba mieć nadzieję na szybkie i konstruktywne zmiany w kwestii uregulowania spraw alimentacyjnych, tak aby osoby, które faktycznie potrzebują pomocy mogły na taką pomoc liczyć. A osoby, na których taki obowiązek ciąży rzetelnie go wypełniały.
arturo145145 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niepłacenie alimentów na córkę odpowiedzi: 13
§ Co grozi za niepłacenie alimentów? odpowiedzi: 1
§ Niepłacenie alimentów odpowiedzi: 3
§ niepłacenie części alimentów odpowiedzi: 10
§ niepłacenie alimentów odpowiedzi: 1
§ wiezienie za niepłacenie alimentów odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:20.