Nie płacenie alimentów - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-12-2011, 16:11  
grotka123
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nie płacenie alimentów

Witam
Prosze o podanie w jaki sposob mozna odzyskac zalegle oraz biezace alimenty. Ojciec dziecka od maja br nie placi alimentow zasadzono 300 zl. m-cznie. Sprawe przekazalam do komornika, uzyskalam odpowiedz, że jest niesciagalny, gdyz nigdzie nie pracuje. Ze srodkow Funduszu Alimentacyjnego nie dostane srodkow, gdyz dochod przekracza wymagany prog / moj dochod ok 1700 zl m-cznie/ mimo iż do życia pozostaje mi ok 200 zl, po oplaceniu rat, / byly zaciagniete za czas, gdy razem prowadzilam gospodarstwo domowe z ojcem dziecka/, oplat za mieszkanie. Na dzien dzisiejszy wyzywienie zapewnia mi babcia z mama.
Proszo o wskazanie jakiegos sposobu dzialania oraz czy istnieje mozliwosc obnizenia dochodu przez sad z uwagi na zaciagniete kredyty, aby moc skorzystac z FA lub pomocy opieki spolecznej.
grotka123 jest off-line  
28-12-2011, 16:39  
kajtek16
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Nie płacenie alimentów

W zaistniałej sytuacji proponuję złożyć w Urzędzie Gminy wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego poniżej podaje wzór takiego wniosku. Odpowiedni wzór powinnaś dostać w Urzędzie Gminy lub Ośrodku pomocy społecznej w swoim mieście.
http://www.wzps.pl/malbork/akty_praw...yjny/druk6.pdf

W wyniku takiego wniosku przeprowadzony zostanie wywiad alimentacyjny w trakcie którego zostanie ustalone czy ojciec dziecka rzeczywiście nie ma pracy.
Jeżeli się okaże, że dłużnik alimentacyjny rzeczywiście nie ma pracy, obowiązkiem gminy jest wysłanie go na prace interwencyjne albo zobowiązywać go do rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotnego. Gdy dłużnik będzie uchylał się od pracy, gmina powinna zgłosić to prokuraturze, Ty również możesz- podstawą będzie art. 209 Kodeksu karnego.

Zastanawiałbym się również nad możliwością wystąpienia z pozwem o alimenty przeciwko rodzicom ojca dziecka.
Zgodnie z treścią art. 128 k.r.o. obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, natomiast art. 132 k.r.o. stanowi, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Za krewnych w linii prostej ustawa uważa zstępnych i wstępnych. Zstępnymi są dzieci i wnuki. Natomiast wstępnymi rodzice i dziadkowie. W związku z tym, jeżeli od ojca dziecka nie można otrzymać w ogóle lub na czas zasądzonych alimentów, należy zażądać ich od dziadków.

Co do Funduszu Alimentacyjnego to nie wiele jestem w stanie doradzić
kajtek16 jest off-line  
28-12-2011, 16:46  
grotka123
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nie płacenie alimentów

Dziekuje za odpowiedz. Z tego co mi wiadomo ojciec dziecka nie zamieszkuje pod wskazanym adresem tylko z jakas inna rodziną. Nie znam aktualnego adresu.
grotka123 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nie płacenie alimentów odpowiedzi: 3
§ Terminowe płacenie alimentów, ugoda i podwyższenie alimentów odpowiedzi: 4
§ nie płacenie alimentów odpowiedzi: 4
§ Nie płacenie alimentów odpowiedzi: 10
§ Płacenie alimentów odpowiedzi: 2
§ płacenie alimentów odpowiedzi: 15


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:57.