Odebranie praw rodzicielskich ojcu - Forum Prawne

 

Odebranie praw rodzicielskich ojcu

Witam obecnie w toku jest sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich do dziecka ojcu, na poprzedniej sprawie gdy byłam wnosiłam o ograniczenie praw , jednak gdy sędzina zauważyła że pozwany się nie wstawił i ,gdy usłyszała ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § opieka nad dzieckiem
    Witam,potrzebuję pomocy.Sąd przyznał opiekę ojcu tylko dlatego że dziecko powiedziało na badaniach RDKU że chce...
  • § Koszt adwokata/sprawa alimenta...
    Witam. Mam mam mały problem, a mianowicie pytanie. Orientuje się ktoś ile może kosztować że tak to nazwę...
  • § zgoda na wyrobienie paszportu
    Witam. W skrócie przedstawię mój problem, a może ktoś będzie mógł mi coś poradzić... Mam 7 letniego synka z...

Odpowiedz
 
30-12-2011, 20:16  
Bercika
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Odebranie praw rodzicielskich ojcu

Witam obecnie w toku jest sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich do dziecka ojcu, na poprzedniej sprawie gdy byłam wnosiłam o ograniczenie praw , jednak gdy sędzina zauważyła że pozwany się nie wstawił i ,gdy usłyszała że interesował się dzieciekiem przez miesiąc, oraz przechodząc obok mnie i dziecka nawet na nie nie spojrzał powiedziała abym na kolejnej sprawie odebrała mu całkowicie prawa żeby miał nauczke i przypomniał sobie w ten sposób że ma dziecko i obowiązki- no i tak zrobiłam na kolejnej sprawie po prosiłam o zmiane z ograniczeń praw na całkowite pozbawienie , gdzie oczywiście pozwany ponownie się nie wstawił z czego okazało się ,że obydwa wezwania do sądu odmówił odebrania i zostały odesłane spowrotem, jako że ojciec dziecka się nie wstawił sprawa toczyła się bez niego z zeznań kuratora gdzie oczywiście ojciec dziecka mnie oczernił i powiedział ,że zabroniłam mu przyjśc na chrzest co jest oczywiście prawdą jednak istotne jest to że dziecko tydzień przed chrztem trafiło do szpitala z wirusowym zapaleniem płuc rsv ,rotavirusem ,ademowirusem i bezdechami sennymi (co niekiedy prowadzi do tzw. śmierci łóżeczkowej) gdy Go o tym poinformowałam ojciec dziecka nawet nie zapytał się czy z dzieckiem jest wszystko dobrze ,a od informacji jego naburmuszonej mamy dowiedziałam się ,że rzekomo ja kłamie i dziecko wcale nie przebywało w szpitalu, do tego wogóle sie nie odzywa zmienił numer telefonu , jedynie przesyła mi alimenty pocztą z obawy przed komornikiem . Sedzina twierdząc że płaci alimenty i zabroniłam mu przyjśc na chrzest ( gdzie normalne było ,że byłam na niego wściekła o brak zainteresowania stanem zdrowia dziecka ) jednak jest jakieś zainteresowanie ze strony ojca bo przecież kupił wyprawkę i płaci alimenty , jednak gdzie obowiązki wychowywania dziecka ? Sędzina zmieniła fronty i raptownie miała do mnie pretensje że chcę mu prawa odebrac ... Jaka jest szansa na odebranie praw ? w marcu mam sprawe ze świadkami nie wiem czy pozwany się wstawi. Istotnym faktem jeszcze jest ,że wrazie gdyby dziecko trafiło do szpitala i trzeba było by operowac była by obawa że ojciec ponownie sie nie wstawi w szpitalu i sama nie będe mogła nic zrobic, nie miała bym nawet jak sie z nim skontaktowac. Proszę o pomoc jakich mogła bym użyc argumentów.
Bercika jest off-line  
30-12-2011, 21:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

Jeżeli ojciec dziecka płaci alimenty, masz nikłe szanse na odebranie praw rodzicielskich.

Cytat:
Zgodnie z treścią art. 111 § 1 k.r.o., pozbawienie władzy rodzicielskiej następuje gdy:
- wystąpiła trwała przeszkoda uniemożliwiająca należyte sprawowanie władzy rodzicielskiej (np. nieuleczalna choroba psychiczna lub gdy rodzice nie pozostają w stałej styczności z dzieckiem -

- gdy jedno lub oboje rodziców zaginęło, na stałe wyjechało za granicę całkowicie nie interesując się dzieckiem lub gdy nastąpiło skazanie na długoletnią karę pozbawienia wolności). Jest to przeszkoda, która będzie istniała przez wieloletni okres, nie zawsze dający się przewidzieć.

- rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej (np. karcą dziecko w sposób zagrażający fizycznemu i duchowemu zdrowiu dziecka, zmuszają dziecko do pracy nie odpowiadającej jego uzdolnieniom lub zdrowiu, skłaniają dziecko do popełnienia przestępstwa, prowadzenia niemoralnego trybu życia, wywierają negatywny wpływ na dziecko).

Znamiona nadużycia władzy rodzicielskiej nosi np. pozbawienie przez ojca kilkuletniego dziecka naturalnego środowiska rodzinnego i bezpośredniej opieki matki oraz możliwości wychowywania się wspólnie z małoletnim rodzeństwem i zatrzymanie go na stałe wbrew woli matki w obcym kraju (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1970 r. - III CRN 181/70 OSNCP 1971, poz. 107).

- w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki naruszając przez to dobro dziecka (np. głodzą dziecko, tolerują złe prowadzenie się dziecka, pijaństwo, prostytucję lub działalność przestępczą, porzucili dziecko, w sposób zawiniony nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego względem dziecka itp.).


Nie każde zaniedbanie obowiązków skutkuje pozbawieniem rodziców władzy rodzicielskiej, musi ono być poważne, tzn. takie, które osiąga wysoki stopień nasilenia. Świadczyć o tym może np. uporczywość zaniedbań, a także ich rozmiary.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie stanowi represji w stosunku do rodziców, decydujące jest tu dobro dziecka. Władza rodzicielska może zostać odebrana niezależnie od tego, czy występuje tu wina rodziców. W wypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej tylko jednego z rodziców, władza ta przysługuje drugiemu rodzicowi.

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na zakres praw i obowiązków nie wchodzących w zakres tej władzy. Rodzice nadal korzystają z praw stanu cywilnego: dziecko pochodzi od nich, a zatem:
- ciąży na nich obowiązek alimentacyjny względem dziecka,
- mogą po nim dziedziczyć,
- oraz zachowują prawo do osobistej z nim styczności.


Źródło:
RPO - Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
 
30-12-2011, 22:03  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

Cytat:
Istotnym faktem jeszcze jest ,że wrazie gdyby dziecko trafiło do szpitala i trzeba było by operowac była by obawa że ojciec ponownie sie nie wstawi w szpitalu i sama nie będe mogła nic zrobic, nie miała bym nawet jak sie z nim skontaktowac. Proszę o pomoc jakich mogła bym użyc argumentów.
nalezaloby zmienic pozew o pozbawienie wladzy rodzicielskiej na jej ograniczenie (do minimum)
w uzasadnieniu podac ze ojciec dziecka nie kontaktuje sie z toba, nie mozesz liczyc na niego w razie choroby dziecka, ojciec unika wspolpracy i niewykazuje zainteresowania dzieckiem i jego sprawami a to bardzo utrudnia podejmowanie waznych decyzji zwiazanych z dzieckiem i w przyszlosci moze sposodowac iz dobro dziecka bedzie zagrozone. wowczas moze cos zdzialasz....pozew o pozbawienie wladzy rodzicielskiej nie przejdzie...
malutka26 jest off-line  
31-12-2011, 15:58  
Bercika
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

No tak jednak jak już wspomniałam na początku ja w sądzie miałam sprawe o ograniczenie władzy rodzicielskiej , to sędzina powiedziała aby Go pozbawic mimo że już wcześniej wiedziała, że ojciec dziecka płaci alimenty , co jest spowodowane faktem iż ojciec dziecka ma 32 lat nadal mieszka z rodzicami i boi się miec na głowie komornika . Obecnie na drugiej sprawie sędzina zmieniła zdanie, nie po to szłam do sądu żeby przez niezdecydowaną sędzinę nie wyszlo ani ograniczenie ani pozbawienie praw
Bercika jest off-line  
31-12-2011, 18:15  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

sedzia ma obowiazek wysluchac dwie strony jesli wraz z rozwojem sprawy wyszly na jaw inne fakty (utrudnianie kontaktow) sedzia zmienila postawe....
malutka26 jest off-line  
01-01-2012, 10:01  
Bercika
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

jednakże jest to tylko to co sam sobie opowiedzial kuratorowi z czego oczywiscie kontakty utrudniane nie byly, w recz przeciwnie kazdy pozwalal mu przychodzic do malej i zabierac ja na spacery z chrztem byl to impuls ale kto by sie nie wsciekl jak ojciec dziecka zlekcewazyl fakt , ze dziecko przebywa w ciezkim stanie w szpitalu , a pozniej nawet nie zapyta czy dziecko jest juz zdrowe.

Mam jeszcze jedno pytanie czy w momecie jezeli pozwanego nie ma w sądzie i jest czytana opinia kuratora to czy mam prawo wiedziec co tam jest napisane?
Bercika jest off-line  
01-01-2012, 14:12  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 5.539
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

Masz prawo do wgladu we wszystkie dokmenty jako strona postepowania. Najlepiej tuz przed sprawa udac sie do sekratariatu i przejzec akta sprawy. Jesli nowe dokumnety pojawiaja sie na sprawie pros o ich kopie, jesli sa one istotne to pros o odroczenie rozprawy, uzsadniajac to konicznoscia zapoznania sie z nowymi dowodami.
robinsonik jest off-line  
02-01-2012, 10:22  
Bercika
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odebranie praw rodzicielskich ojcu

no tak to ja wiem ,ale byłam w sądzie żeby sprawdzic , jednak powiedzieli mi że są to akta zastepcze i ja nie moge miec do nich wzgladu .. co to znaczy ?
Bercika jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Odebranie praw rodzicielskich ojcu kaarolciaaa1 Prawo rodzinne i opiekuńcze 6 31-05-2011 10:27
§ Odebranie praw rodzicielskich ojcu K28wiatuszek Prawo rodzinne i opiekuńcze 4 19-05-2011 12:15
§ Odebranie praw rodzicielskich ojcu magduszka Prawo rodzinne i opiekuńcze 2 25-11-2010 21:44
§ odebranie praw rodzicielskich ojcu ankatorunianka Prawo rodzinne i opiekuńcze 10 01-10-2010 08:40
§ odebranie praw rodzicielskich ojcu kaarolaaa199 Prawo rodzinne i opiekuńcze 4 02-02-2010 00:18


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:01.