Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka - Forum Prawne

 

Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Mam nieślubne dziecko ( roczny synek ) z mężczyzną który wciąż nie ma uregulowanych spraw rozwodowych ( z małżeństwa ma jeszcze jednego syna) Nie jesteśmy parą . Mały od urodzenia przebywa ze mną i ja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Poszukuje bohatera do Pytania ...
    witam, w poniedziałkowym programie chcemy poruszyć temat funduszu alimentacyjnego, naszym gościem będzie Pani...
  • § bezradny wobec sądu
    Witam! Czy jest tutaj na forum możliwość uzyskania fachowej porady w sprawie alimentów zasądzonych przez sąd dla...
  • § Dodatkowe załączniki i czas tr...
    Witam. 1. Chciałem poruszyć kwestię dostarczenia załączników sądowi i stronie przed rozpoczęciem sprawy...

 
22-06-2012, 11:37  
mollekuqe
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Mam nieślubne dziecko ( roczny synek ) z mężczyzną który wciąż nie ma uregulowanych spraw rozwodowych ( z małżeństwa ma jeszcze jednego syna)
Nie jesteśmy parą . Mały od urodzenia przebywa ze mną i ja pełnię nad nim całą opiekę . On mieszka za granicą małego widział jak przebywał na 2 urlopach z czego ostatni był w październiku. Wtedy jeszcze byliśmy parą. Utrzymujemy kontakt przez internet lub telefonicznie. Teraz przyjeżdża na urlop i chce wziąć dziecko do siebie na kilka dni ja jestem temu przeciwna. Po pierwsze nie ma warunków na to by przyjąć roczne dziecko do mieszkania swoich rodziców. Na dodatek jego ojciec jest alkoholikiem. Mały ma alergię i ja wiem jak o niego zadbać i co może jeść . Pytanie moje jest takie jakie on ma właściwie prawa do naszego syna jak jest ojcem takim na pół gwizdka przez internet . Do tego nie za bardzo pomagał mi finansowo przez ostatni rok. Na dniach składam pozew o alimenty. Boje się że może mi grozić i mnie nagabywać że chce dziecko zabrać do siebie skoro ja jestem temu przeciwna. Co mam robić?? Proszę o poradę .
mollekuqe jest off-line  
22-06-2012, 11:43  
lukrecja11
Użytkownik
 
Posty: 309
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Nie musi mu pani dawac dziecka.Szczególnie ze prawie wcale sie nie znaja. Nic pani nie zrobi, ze nie da mu panie dziecka. Co innego , gdyby mial postanowienie sadu o kontaktach, ktorych nie mogł by przez pania realizowac. Jednak w sytuacji kiedy nie sa kontakty uregulowane sadownie nie moze nic zrobic. Jedynie co to probowac sie dogadac i moze na poczatek zaproponowac spotkana w domu pani i dziecka, zeby sie poznali przyzwyczaili do siebie. Na zabieranie syna jeszcze przyjdzie czas.
lukrecja11 jest off-line  
22-06-2012, 14:59  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.146
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Jeśli uznał dziecko, a kontakty nie zostały uregulowane, to ojciec ma pełne prawo do ich wykonywania bez ograniczeń.
Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem jest w myśl międzynarodowych konwencji naruszaniem podstawowych praw dziecka.
rubbermaid jest off-line  
22-06-2012, 19:59  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.041
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Cytat:
Do tego nie za bardzo pomagał mi finansowo przez ostatni rok. Na dniach składam pozew o alimenty.
To o to chodzi. A jak dziecku potrzebny będzie przeszczep to sama pani znajdzie kochanego tatusia. Dziecko ma prawo do ojca i matki.
majka77 jest off-line  
22-06-2012, 20:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Kiedy ma być ten wyjazd, na który ojciec chce zabrać dziecko ? Na chwilę obecną ojciec ma pełnię praw do opieki nad dzieckiem jak i zapewnienia mu wyjazdu. Jeśli jest taka sytuacja jak opisana dorzucił bym jeszcze jeden wniosek do pozwu alimentacyjnego. Mianowicie należy zatytułować pozew: "Pozew z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń". We wnioskach obok alimentacji dopisujemy uregulowanie zasad i zakresu widzeń ojca z dzieckiem. Dalej w uzasadnieniu dopisujemy, że widzenia mogą odbywać się w dane dni tygodnia (wybrane bądź wszystkie i w danych godzinach np. 18-20.). Widzenia mogą odbywać się tylko w miejscu zamieszkania Pani oraz pod pani obecność (umotywować alergią dziecka i koniecznością np. podawania specjalnych pokarmów). W dowodach dodać zapis rozmowy internetowej gdzie ojciec deklaruje chęć zabrania dziecka. Taki pozew jak najszybciej złożyć do sądu rodzinnego i nieletnich.
 
22-06-2012, 21:14  
Agata_wr
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Cytat:
Napisał/a majka77 Zobacz post
To o to chodzi. A jak dziecku potrzebny będzie przeszczep to sama pani znajdzie kochanego tatusia. Dziecko ma prawo do ojca i matki.
majka77, dlaczego w kolejnym swoim poście wygłaszasz opinie godne wyroczni? Sama nie raz zwracałaś na to uwagę, więc i ja pozwolę sobie ją zwrócić Tobie - to jest forum prawne. Czy to dziwne, że matka rocznego dziecka nie chce go dać pod opiekę ojcu (i to na kilka dni!), którego to dziecko w ogóle nie zna?
Agata_wr jest off-line  
22-06-2012, 21:52  
ania19871
Stały bywalec
 
Posty: 2.257
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Własnie to jest forum prawne, a dziecko ma prawo do ojca i matki. Skoro oboje maja władzę rodzicielska, zadne sprawy nie sa uregulowane oboje moga zabierac malucha, opiekowac sie nim itd. A co do alergii-tylko Ty wiesz co dziecko moze jesc (wystarczy poinformowac ojca o jego dolegliwosciach i przeciwskazaniach).
ania19871 jest off-line  
22-06-2012, 22:27  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.041
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Agata_wr prawo jasno dzieli prawo do dziecka matka i ojciec mają takie same prawa. Przez rok matce to nie przeszkadzało, a teraz jak ojciec chce się spotkać z dzieckiem i spędzić z nim urlop to problem. Teraz nie mając wyroku jest zmuszona do porozumienia się w sprawach dziecka z ojcem w sprawach kontaktów i pewnie alimentów. Być może to skończy się w sądzie, jednak jak na razie skoro ojciec ma takie same prawa to ma prawo do kontaktu z dzieckiem.
Cytat:
Art. 87. Rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się.
Cytat:
art. 93 § 1 k.r.o. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Istnienie tej władzy jest niezależne od tego, czy rodzice pozostają w związku małżeńskim. Zakres władzy jest dla obojga rodziców jednakowy. Każdemu z nich przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej.
majka77 jest off-line  
23-06-2012, 13:56  
natalia11091
Stały bywalec
 
natalia11091 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.509
Domyślnie RE: Jakie prawo ma Ojciec nieślubnego dziecka

Pozwól ojcu poznać dziecko. To też jego dziecko, może dopiero teraz dorósł do tej decyzji i chce nadrobić stracony czas. Nie życze Ci tego ale jeśli polubownie tego nie załatwisz to może być tak że zanim cokolwiek złożysz do sądu to ojciec zabierze dziecko podstępem i nie będzie chciał go oddać zanim nie zapadnie jakikolwiek wyrok bo ma takie same prawa jak TY.
Daj ojcu szanse.
natalia11091 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jakie prawo ma ojciec do dziecka - Witam... Moj synek ma 4 latka jego biologiczny ojciec zostawil nas gdy bylam jeszcze w ciazy... gdy urodzilam ojciec dziecka nie przyznal sie do...
§ wymeldowanie nieślubnego dziecka po śmierci prawnego opiekuna(ojciec) - Chciała bym się dowiedzieć, czy po śmierci mojego ojca,JA mogę wymeldować jego córkę z nie ślubnego związku?(jego nie ślubna córka ma nazwisko...
§ Spadek po ojcu dla dziecka nieślubnego. - Proszę o poradę. Jestem dzieckiem nieślubnym, uznanym przez ojca przed sądem. Nie utrzymywałam z nim żadnego kontaktu, ponieważ on go nie chciał....
§ Prawa ojca do nieślubnego dziecka - Witam wszystkich mam pytanie w sprawie praw ojca do nieślubnego dziecka . Z moją byłą dziewczyną błem pięć lat po trzech latach naszego związku...
§ dziedziczenie dziecka nieślubnego części wspólnej małżeństwa - Witam, Sprawa wygląda następująco: Ojciec ma nieślubne dziecko ze związku, który miał miejsce przed poznaniem Mamy. W dodatku tamta kobieta...
§ Prawo nieślubnego dziecka do majatku - Witam Mój ojciec ma dziecko z inna kobietą, była to przelotna znajomość. Płaci alimenty,dziecko a raczej już student mieszka z matką i znajomym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:41.