Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-12-2011, 18:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Cytat:
Napisał/a natmark
Żaden sąd nie pozbawi praw rodzicielskich ojca, który płaci alimenty, gdyż to oznacza, że w jakimś stopniu jednak interesuje się dzieckiem (potrzebami dziecka).
Co prawda pozbawienie praw rodzicielskich (lecz w przypadku gdy np. ojciec nie płaci alimentów, nie utrzymuje kontaktów, ewentualnie stwarza zagrożenie dla jego życia i zdrowia, bądź też odsiaduje karę wieloletniego pozbawienia wolności w ZK) - umożliwia bezproblemową zmianę nazwiska dziecka, po wydaniu postanowienia sądowego w tej sprawie, jednak nie jest to konieczne, gdyż autorka twierdzi, że ojciec płaci, a ona sama nie czuje potrzeby tak rygorystycznego podejścia do tematu.

Najprościej złożyć wniosek do sądu o zmianę nazwiska dziecka bez zgody ojca i właściwie to uzasadnić, opłata sądowa o ile się nie mylę ok. 40 zł.
Czyli mozna bez wiedzy ojca zlozyc odpowiedni wniosek ale wcale nie oznacza to ze sad musi sie przychylic ??? Myslalem ze tylko podle i wyrachowane banki zalatwiaja sprawy za plecami klientow.
 
28-12-2011, 20:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Nie bez wiedzy, ale bez zgody ojca. Jeśli ojciec nie zgadza się na zmianę nazwiska, a konieczność zmiany jest zasadna, sąd może przychylić się do takiego wniosku.

Cytat:
Zgodnie z treścią Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 1982 r. (SA/Po 699/81) określone w art. ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (Dz. U. z 1963 r. Nr 59, poz. 328 ) prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego upoważniające matkę małoletniego do dokonania zmiany nazwiska dziecka, wydane w postępowaniu nieprocesowym, w którym uczestniczył ojciec dziecka, zastępuje zgodę tego ojca wymaganą przez art. 5 ust. 2 tej ustawy, w związku z czym nie jest konieczne uczestnictwo i zgoda ojca w postępowaniu administracyjnym.
 
15-07-2014, 23:35  
jonson1990
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Mam takie pytanie jak wyglada prawo co do zmiany nazwiska dziecka skoro kiedys bylem z dziewczyna nie mielismy slubu dziecko mialo nazwisko matki przez dlugi okres teraz ona wyszla za maz z innym i zmienili mojemu synowi nazwisko na nowe po ich slubie? Czy podlega to jakiemus prawu ? I czy do takiego czegos potrzebna jest zgoda ojca ? Nie mam zabronionych widzen ani nic place normalnie alimenty i jestem wpisany normalnie w akcie urodzenia jako ojciec. Potrzebuje sie cos na ten temat dowiedziec
jonson1990 jest off-line  
15-07-2014, 23:43  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.490
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Cytat:
I czy do takiego czegos potrzebna jest zgoda ojca ?
Nie.

Cytat:
Potrzebuje sie cos na ten temat dowiedziec
Przepis prawny:
Art. 90. § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.
thebest jest off-line  
04-04-2016, 19:49  
M.J.P
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Witam,
A ja mam pytanie czy jeżeli wyjdę za mąż to moja córka poprzez chęć zcalania rodziny może przyjąć nazwisko mojego męża i wtedy też moje bez zgody jej biologicznego ojca?? Ojciec ma prawa. Rozeszliśmy się bez żadnych spraw sądowych. Sam dobrowolnie opłaca alimenty.
M.J.P jest off-line  
04-04-2016, 19:51  
2zona
Stały bywalec
 
Posty: 6.414
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Jeżeli ojciec nie wyrazi zgody to możesz starać sie o zgodę sądu na zmianę nazwiska...

ps. równie dobrze to twój obecny partner a zarazem przyszły mąż może przyjąć nazwisko Twoje i Twojego dziecka.
2zona jest off-line  
04-04-2016, 19:55  
M.J.P
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Ale córka ma nazwisko swojego biologicznego ojca. Chciałabym abyśmy jako rodzina mieli wspólne nazwsko. Na tą chwile każdy nazywa sie inaczej. Także nawet po ślubi przyjmując nazwisko męża czy mąż moje to corka nadal ma nazwisko mojego byłego.
M.J.P jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:52.