Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki - Forum Prawne

 

Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Witam, od dłuższego czasu szukam w różnych źródłach informacji na nurtujący mnie problem. Nigdzie nie znalazłam jasnej, jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania... Liczę zatem na Waszą pomoc. Moja córeczka nosi nazwisko swojego ojca, który od ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


 
16-09-2008, 18:38  
mama_Wiki
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Witam,
od dłuższego czasu szukam w różnych źródłach informacji na nurtujący mnie problem. Nigdzie nie znalazłam jasnej, jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania... Liczę zatem na Waszą pomoc.
Moja córeczka nosi nazwisko swojego ojca, który od dwóch lat jej nie widział, bo nie ma takiej potrzeby. Alimenty płaci regularnie, w kwocie określonej wyrokiem sądu. Chciałabym zmienić nazwisko córki na swoje, jej ojciec nie wyraził jednak na to zgody, odezwało się jego męskie ego. Stąd moje pytania:
1. czy żeby zmienić córeczce nazwisko muszę pozbawić (ograniczyć) prawa ojcu? (znalazłam tego typu opinię na forum). nie chciałabym żeby to było jedyne wyjście, bo nie mam żadnego powodu, ani nie czuję takiej potrzeby, żeby ograniczać mu prawa, czy też go ich pozbawiać. może po cichu jeszcze liczę na to, że kiedyś przypomni sobie o swojej córce, dojrzeje do bycia ojcem i nie chcę mu odcinać drogi do niej.
2. jeśli to nie jest jedyne wyjście, to czy można złożyć do sądu wniosek (pozew??) o zmianę nazwiska dziecka? i jak powinien taki wniosek wyglądać? bo tego również niegdzie nie znalazłam.
pozdrawiam
mama Wiki
mama_Wiki jest off-line  
16-09-2008, 23:20  
Stefan Batory
Przyjaciel forum
 
Posty: 523
Domyślnie Re: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

1. Odpowiedź jest prosta i znajduje się w samej ustawie o zmianie imion i nazwisk:

Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.

2. Wniosek o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Powinien spełniać wymogi formalne takie jak dla pozwu (126, 187 kpc).
Stefan Batory jest off-line  
20-09-2008, 00:05  
Viola32
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Pytanie: czy ojciec corki interesuje sie nia?Jezeli nie a tylko placi alimenty moze pani wniesc sprawe o pozbawienie ojca dziecka praw rodzicielskich.Czy corka chce sama dobrowolnie zmienic nazwisko poniewaz ojciec nie interesuje sie nia?Jezeli tak to sprawa jest prosta.Wystepuje pani do Sadu z w/w wnioskiem, na sprawie moze pani powiedziec,ze corka chce zmienic nazwisko na panienskie swojej matki,wtedy zmiana nazwiska dziecku nastepuje w trybie administracyjnym.Czyli po odebraniu wyroku z Sadu (gdy te prawa rodzicielskie zostana oczywiscie odebrane temu ojcu) sklada pani pismo do Urzedu Miasta:"prosze o zmiane nazwiska ...itd.Nie powinno byc zadnych problemow.
Ps.U mnie sprawa poszla migiem i nie mialam zadnych problemow .Moze dlatego,ze syn nie widzial ojca przez 15 lat!Zmienilam mu nazwisko na rok przed 18-tka i na wyrazne zyczenie mojego syna Pozdrawiam i zycze powodzenia!
Viola32 jest off-line  
08-10-2008, 16:19  
mama_Wiki
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

dziękuję bardzo za odpowiedź.
Moja córka ma tylko 4 latka, jak narazie nie widziała swojego ojca połowę swojego życia... i mimo, że go nie pamięta, a on nie robi nic żeby było inaczej, nie chcę go pozbawiać praw, może kiedyś przypomni sobie, że ma córkę i nie chcę mu tego utrudniać.
Córka niestety nie może wyrazić chęci zmiany nazwiska, bo to dotyczy chyba dzieci powyżej 14 roku życia. Nie wiem czy zdanie czterolatki miałoby jakieś znaczenie.
Czy w takim układzie powinnam złożyć w sądzie Wniosek o roztrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka i czy w uczestnikach postępowania powinna się znaleźć moja córka? bo nie wiem czy ze względu na swój wiek nie będzie zbędna. poza tym, to duże przeżycie dla tak małego dziecka.
Jak mogłabym umotywować swój wniosek, jeśli zmiana nazwiska ma bardziej moralny charakter. Po prostu niewygodnie posługiwać się jego nazwiskiem i wolałabym żeby moje dziecko nosiło moje nazwisko. Jak to ująć, żeby sąd pozytywnie rozpatrzył mój wniosek?
mama_Wiki jest off-line  
11-10-2008, 09:26  
Viola32
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Sadze,ze jedynym sposobem na zmiane nazwiska dziecka tak jak pisalam wyzej jest pozbawienie ojca praw rodzicielskich.
Jezeli ojciec dziecka nie zgadza sie na zmiane nazwiska dziecku,nie ma innego sposobu.Nie mozna zmieniac nazwiska swojego czy dziecka ot tak sobie.Sa na to przepisy,ktore mowia miedzy innymi,ze zmiana nazwiska czy imienia jest mozliwa wtedy gdy
jest ono obrazliwe,czy uwlaczjace godnosci czlowieka.Pozbawienie ojca praw rodzicielskich nie zabrania mu widywania sie z dzieckiem.Powoduje jedynie,ze ojciec nie moze decydowac o waznych sprawach takich jak wybor szkoly,wyjazd zagranice itp.
Viola32 jest off-line  
18-11-2008, 08:46  
cos
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Ja mam pytanie nieco podobne:
Moja siostra chcialaby zmienic nazwisko niedawno urodzonego dziecka z nieformalnego zwiazku na to które ona nosi - z tym , że nosi nazwisko po mężu (są po rozwodzie).
- czy jest to wogóle możliwe? (przed sądem?)
- czyja zgoda jest konieczna?
Dodam, że ojciec dziecka widnieje na akcie urodzenia. I na razie nie zgadza się , aby dziecko nosiło nazwisko byłego męża mojej siostry (ex-mąż nie ma nic przeciwko).
cos jest off-line  
15-05-2011, 11:14  
Gość-555
Stały bywalec
 
Posty: 321
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Cytat:
Napisał/a Viola32 Zobacz post
Sadze,ze jedynym sposobem na zmiane nazwiska dziecka tak jak pisalam wyzej jest pozbawienie ojca praw rodzicielskich.
Pozbawienie ojca praw rodzicielskich nie jest podstawą zmiany nazwiska dziecka. Jeżeli jeden z rodziców nie ma władzy rodzicielskiej to nie jest konieczna jego zgoda do dokonania zmiany nazwiska dziecka lub postępowanie sądowe w tym zakresie.
O tym czy nazwisko dziecka zostanie zmienione decyduje kierownik USC. Zmiana nazwiska może mieć miejsce jeżeli występują ważne powody.

Polecam na ten temat: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,...ziecka,31.html
Gość-555 jest off-line  
05-10-2011, 17:23  
justyna1208.85
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

Najlepiej jest pozbawić praw Ojca Dziecka.
Ja mam taka sytuację:
Przez 6 lat byłam w związku nie formalnym urodziłam córkę, rozstałam się z Ojcem biologicznym Córki. Po mniej więcej roku wyszłam za Mąż (córka Ma nazwisko biologicznego Ojca) Pozbawiłam go praw rodzicielskich. Fakt pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest podstawą do zmiany nazwiska z drugiej zaś strony trzeba to tak uformować żeby Naczelnik USC wyraził zgodę. Trzeba co prawda sporo papierów do tego celu.
Tu sa wszelkie informacje na temat możliwości zmiany nazwiska: http://g.infor.pl/gp/druki/sprawy_os.../so_zmiana.pdf
justyna1208.85 jest off-line  
05-10-2011, 17:25  
agatkamiki1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

jezeli dziecko jest pełnoletnie to ono decyduje inaczej aktualny
prawny opiekun
Jaka będzie twoja śmierć?
agatkamiki1 jest off-line  
05-10-2011, 17:32  
justyna1208.85
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Brak zgody ojca, a zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki

w linku podanym w moim poście jest wszystko napisane dokładnie na ten temat.
justyna1208.85 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki - Witam, Bardzo proszę o pomoc i poradę. Chcę zmienić nazwisko dziecka na moje. Z ojcem dziecka nie byłam i nie jestem w związku małżeńskim. Dziecko...
§ Zmiana nazwiska dziecka z nazwiska matki na nazwisko biologicznego ojca - Witam Żyje z moim partnerem w nieformalnym związku,jednak za pare meisiecy bierzemy ślub.Nasze dziecko nosi moje nazwisko,ale ojciec dziecka jest...
§ zmiana nazwiska dziecka na podwójne (ojca i matki) - brak zgody ojca - Witam, i wsparcia mądrego grzecznie proszę. Mój syn ma 10,5 roku - urodził sie w związku pozamałżeńskim, od urodzenia nosi nazwisko ojca (dziecko...
§ zmiana nazwiska dziecka na nazwisko męża matki - jak zmienic córce nazwisko na nazwisko mojego męża. córka ma 15 lat i to ona chce zmienić nazwisko na to które ja teraz nosze czyli mego obecnego...
§ Zmiana nazwiska matki na nazwisko dziecka. - W grudniu ubiegłego roku urodziłam córkę, która przyjęła nazwisko po ojcu. Ślubu z ojcem dziecka nie mam i nie planuję. Czy istnieje możliwość...
§ Zmiana nazwiska dziecka na nazwisko matki... - Córka nosi nazwisko byłego męża, co mogę zrobić, żeby zmienic jej nazwisko na takie, jakie ja noszę? Po rozwodzie wróciłam do nazwiska panieńskiego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:20.