Opieka nad dzieckiem - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
08-10-2012, 13:56  
justynaaa87
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Opieka nad dzieckiem

Witam serdecznie.
Mam siedmioletnią córkę, ale nie miałam ślubu z jej ojcem, rozstaliśmy się pięć lat temu, ale nie wnosiłam sprawy o przyznanie alimentów, gdyż ojciec dziecka zaproponował, że będzie łożył na jej utrzymanie bez wyroku sądu. Obecnie nie utrzymuje z ojcem dziecka żadnych kontaktów, a on sam ożenił się i mieszka za granicą. Jego kontakt z córką ogranicza się do rozmów przez skypa raz na miesiąc/na dwa miesiące, przesyła mi za pośrednictwem swojej rodziny 300zł na poczet alimentów. Pewnie nie zastanawiałabym się nad oddaniem sprawy do sądu, gdyby nie fakt, że poprosiłam ojca dziecka o przesłanie mi notarialnej zgody na wyrobienie córce paszportu,gdyż wiem, że nie planuje on swojej obecności w kraju przez najbliższe dwa lata, a mnie chodzi jedynie o wyjazd wakacyjny za granicę, jednak nie zgodił się. Jako oficjalny powód podał to, iż dwa lata temu chciał odwiedzić z córką swoją matkę za granicą a ja się na to nie zgodziłam (miałam powody, bo kiedyś groził mi, że ją wywiezie za granicę i jej nie zobaczę).
Reasumując moja córka widziała się z ojcem rok temu, czasem rozmawiają przez skypa, dostaje na utrzymanie 300zl i czasem prezenty za pośrednictwem rodziny.
Chciałabym uzyskać pewność, że córka będzie do uzyskania pełnoletności pod moją opieką i to ja będę samodzielnie mogła decydować o jej losach. (Nie zamierzam jednak odseparować dziecka od ojca) Czy mogę złożyć wniosek do sądu o przyznanie mi wyłącznego prawa do opieki i jakie mam szanse na ich uzyskanie? Jak wygląda taka rozprawa i czego musiałabym dowieść, aby takie prawa uzyskać?
Z góry dziękuję za pomoc
justynaaa87 jest off-line  
08-10-2012, 14:36  
Ksawerowiczan
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem

Wiesz nie jestem specjalistą w tym temacie, jednak pamiętam że jak wertowałem paragrafy odnośnie swojej sprawy, była informacja o tym że jeżeli ojciec wyjedzie z kraju na dłuższy okres możesz wnieść o zabranie u praw rodzicielskich.
Tyle, ale lepiej żeby wypowiedział się fachowiec
Ksawerowiczan jest off-line  
08-10-2012, 14:39  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.135
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem

Wystarczy wystąpić do sądu rodzinnego o rozstrzygniecie kwestii zgody na wyjazd.
Próba ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej może rozpętać piekło, a w skrajnym wypadku może się skończyć trafieniem dziecka do rodziny zastępczej. Niektórzy obcy zwłaszcza gdzieś w Polsce powiatowej tylko czekają na takie okazje.
rubbermaid jest off-line  
08-10-2012, 21:46  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem

mozna poprzez sad uzyskac zgode na wydanie paszprtu lub dowodu dla dziecka, z reguly sad jest przychylny.
monika40 jest off-line  
09-10-2012, 08:21  
justynaaa87
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem

A jeśli chciałabym uzuskać zgodę na paszport przez sąd, to czy mogę to załatwić bez wiedzy ojca lub bez jego uczestnictwa?
justynaaa87 jest off-line  
09-10-2012, 19:20  
kailak
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem

W wypadku takiej sprawy musisz poinformowac ojca, dostanie pismo z sadu. Taka sprawa nazywa sie "zadecydowanie o istotnych sprawach dziecka"
kailak jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:29.