Unieważnienie uznania dziecka / prokurator - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-11-2008, 20:31  
quandosei
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Unieważnienie uznania dziecka / prokurator

Mój były mąż nie jest ojcem mojej 5-letniej córki. Wiedział o tym, ale zgodził się ją wychowywać i przed usc złozył ośw. woli, że jest ojcem. Ja po rozwodzie z nim ponownie wyszłam za mąż i wraz z obecnym mężem chcemy unieważnić ojcostwo byłego męża, gdyz nie jest on odpowiednim człowiekiem aby wychowywać dziecko, nadużywa alkoholu, nie pracuje i bardzo się zmienił. Sąd rodzinny oddalił powództwo z powodu tego, że upłynął termin. Złożyłam sprawę do prokuratury. Czy mam szansę na ponowne rozpatrzenie sprawy i to, że prokurator zażąda dowodu z badania DNA? Były mąż nie zgadza się na takie badanie i twierdzi, że dziecko "jest jego" chociaż na 100% nie jest. Bardzo proszę o opinie, czy jest szansa, że prokurator przywróci sprawę?
quandosei jest off-line  
05-11-2008, 20:49  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.779
Domyślnie

Myślę że szanse na to że prokurator wniesie pozew kiedy dziecko ma już 5 lat nie są duże. Ale to tylko moja prywatna opinia.
Może prokurator weźmie też pod uwagę to, że nie jesteście razem ale generalnie wniesienie takiego pozwu nie jest obowiązkowe. Ocena należy do prokuratora.
kadi jest off-line  
05-11-2008, 22:02  
quandosei
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Widzę, że wiele osób chce zaprzeczyć ojcostwo poprzez wniosek prokuratora, ale najczęściej taki wniosek składa ojciec dziecka (np. po przeprowadzeniu na własną rękę badań DNA). Moja sytuacja jest o tyle odmienna, że ojciec dziecka nie chcę poddać się tym badaniom i teraz twierdzi, że jest ojcem (choć zawsze wiedział, że jest inaczej). W jakim czasie prokurator powinien rozpatrzyć wniosek?
quandosei jest off-line  
06-11-2008, 07:32  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.779
Domyślnie

Prokurator nie ma ścisłego terminu.
A w sprawie tej nie chodzi tylko o to żeby przekonać prokuratora że ojcem jest ktoś inny (np. okazując mu wynik badań DNA). To wcale nie musi gwarantować, że prokurator wniesie pozew. Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa dotyczy tzw. praw stanu i generalnie przyjmuje się, że zawirowania w tej kwestii nie są porządane. Stąd np. własnie dość krótki termin na podjęcie kroków w celu zaprzeczenia ojcostwa dla rodziców dziecka.
kadi jest off-line  
06-11-2008, 08:12  
quandosei
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Ale zakładając, że prokurator wniesie pozew, czy dowód w postaci badań DNA będzie decydujący (o ile są skieruje na takie badania) czy też będą brane pod uwagę inne okoliczności (np. kontakt ojca z dzieckiem, zeznania świadków etc.)
quandosei jest off-line  
06-11-2008, 10:28  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.779
Domyślnie

Będą brane pod uwagę wszystkie okoliczości, w tym dowód z badań DNA (czasem może się zdarzyć że samo badanie DNA nie wykluczy ojcostwa twego męża)
kadi jest off-line  
06-11-2008, 17:13  
quandosei
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Jeszcze jedno pytanie - a czy jeśli badanie DNA wykaże niezbicie, że były mąż nie jest ojcem dziecka, to czy sąd może mimo wszystko oddalić wniosek o unieważnienie uznania?
quandosei jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 8
§ unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 1
§ Unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 4
§ Unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 28
§ unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 1
§ Unieważnienie uznania dziecka odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:38.