Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-01-2013, 20:42  
Astaks
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy MOPR mnie oszukuje?

Witam. Obecnie od prawie roku przebywam w rodzinnym domu dziecka i otrzymuje rentę po zmarłej mamie w wysokości około 900zł. Chciałem uzbierać pieniądze z renty by po wyjściu mieć jakąś sumę na start ponieważ w moim mieście o mieszkanie z miasta jest bardzo trudno, więc nie mam co na to liczyć, jednak w domu dziecka a następnie w moprze poinformowano mnie, że zmieniła się ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej a mianowicie Artykuł 193 punkt 3 i osoba dysponująca moim dochodem (wychowawca w domu dziecka który zajmuje się moimi pieniędzmi) MUSI oddawać 50% z mojego dochodu którym jest renta. Jednak przeczytałem całą tą ustawę i wniesione poprawki z roku 2012 i nie znalazłem żadnej wzmianki o tym, że mój opiekun MUSI, podkreślam MUSI oddawać 50%.

"W przypadku braku możliwości uzyskania od rodziców całości lub części opłaty, opłatę o której mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, ponoszą osoby dysponujące dochodem dziecka w wysokości nie wyższej niż 50% kwoty tego dochodu."

Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy ta kwota musi być pobierana z mojego dochodu? Przed przybyciem do domu dziecka po śmierci mojej mamy mieszkałem przez 14 miesięcy u mojej cioci jednak z powodu nieporozumień znalazłem się w rodzinnym domu dziecka. Z ojcem nie mam żadnego kontaktu ponieważ zostawił moją mamę gdy byłem mały, jednak wciąż posiada on prawa rodzicielskie do mnie ale z tego co mi wiadomo to nie posiada on żadnych legalnych dochodów (pracuje na czarno), a więc czy ta kwota może być pobierana z dochodów mojej ciotki lub ojca? Ciocia wraz z mężem pracują i razem zarabiają grubo ponad 5000zł więc czy to ja muszę być karany za to, że znalazłem się w domu dziecka skoro z ich strony nie mogę liczyć na żadną pomoc?
Astaks jest off-line  
18-01-2013, 16:59  
Astaks
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czy mógłby mi ktoś pomóc? Naprawdę bardzo oczekuję na jakąś pomoc ponieważ nie mam pewności czy w tej ustawie nie ma jakiejś poprawki która naprawdę mówi o tym, że od teraz mopr będzie musiał mi pobierać 50% a nie chcę się tam wybierać zanim się nie upewnie czy nie mam racji bo podczas ostatniej wizyty usłyszałem, że jest im bardzo przykro, że muszą mi zabierać pieniądze i najchętniej nic by nie zabierali ale ustawa się zmieniła i niestety muszą. Proszę o pomoc..
Astaks jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:52.