Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/)
-   Prawo rodzinne i opiekuńcze (http://forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncze/)
-   -   Żona w ciaży w trakcie rozwodu (http://forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncze/420673-zona-w-ciazy-w-trakcie-rozwodu.html)

frida 03-04-2013 15:51

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
moze dochodzic alimentow na siebie przez 5 lat od rozwodu bez orzekania o winie jesli jej sytuacja zyciowa- finansowa ulegnie znacznemu pogorszeniu a czy je dostanie?ktoz to moze przewidziec?sad bedzie sie kierowal sytuacja w ktorej ona i ty bedziecie w tym momencie a nie tym czy ona ma dziecko z innym mezczyzna.

niebieski29 09-04-2013 06:52

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Pozwole sobie wrócic do tematu po kilku dniach. Oczywiście bardzo trudno było skontaktować się z żoną ale udało sie w końcu. Jej zdaniem to nie jest moja sprawa, nie powinienem interesować sie jej życiem, łączy nas jedynie papierek, bzdurą jest to co mowie o jakimś domniemanym ojcu, jej zdaniem wystarczy że ona przy rejestracji dziecka poda imie ojca i ojciec potwierdzi swoje ojcostwo... Oczywiście zero jakiejkolwiek dalszej rozmowy i brania pod uwagę tego co mowie o prawnych konsekwencjach jej poczynań które dotyczą również mnie w tej sytuacji. Jej zdaniem to jej sprawa a ja nie mam nic do tego i żadnego ustalania ojcostwa nie bedzie i nie musi być....

Ag_Maz 09-04-2013 07:06

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Masz pół roku od urodzenia się dziecka na zaprzeczenie ojcostwa.
Przepis prawny:
Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Żona może swoje gadać, ale to w Twoim interesie jest podjąć działania.

niebieski29 09-04-2013 07:20

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Dziękuję za informacje. Zastanawia mnie jeszcze jedno:

Art. 73 mówi: Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciagu trzech miesięcy od dnia oświadczenia meżczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

Jak to rozumieć? Czy tak że kilka miesiecy po rozwodzie była żona rodzi dziecko a jej obecny partner uznaje dziecko i nie trzeba się ciagać już po sądach i ustalać ojcostwa?

Ag_Maz 09-04-2013 07:25

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Nie, nie. Ciebie ten przepis nie dotyczy.
Przepis prawny:


Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

§ 2. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

niebieski29 09-04-2013 10:30

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Dziękuje.

Reasumując... w obecnej sytuacji jedyną opcją abym ja nie musiał ponosić konsekwencji oraz płacić za jej postępowanie jest to aby po uprawomocnieniu sie rozwodu wyszła ponownie za mąż za ojca dziecka przed urodzeniem dziecka. W innym wypadku co by się nie działo, czy urodzi po rozwodzie czy przed rozwodem to i tak będę biegał po sądach żeby zaprzeczyć swojemu ojcostwu i nie ma na to żadnych kruczków, sposobów ani innych paragrafów?

Nawet jeżeli we wniosku napisane jest jasno ze pożycie ustało na długo przed jej wyprowadzką która była na początku listopada to i tak nie ma to najmniejszego znaczenia w tej sprawie?

Ag_Maz 09-04-2013 10:31

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Cytat:

Napisał/a niebieski29 (Post 2212594)
W innym wypadku co by się nie działo, czy urodzi po rozwodzie czy przed rozwodem to i tak będę biegał po sądach żeby zaprzeczyć swojemu ojcostwu i nie ma na to żadnych kruczków, sposobów ani innych paragrafów?

No niestety.
Cytat:

Napisał/a niebieski29 (Post 2212594)
Nawet jeżeli we wniosku napisane jest jasno ze pożycie ustało na długo przed jej wyprowadzką która była na początku listopada to i tak nie ma to najmniejszego znaczenia w tej sprawie?

Nawet.

niebieski29 09-04-2013 10:39

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
Bardzo wszystkim dziękuję.

W takim razie nie mając innego wyjścia żeby więcej nie oglądać tej pani jak tylko 25 kwietnia na pierwszej rozprawie, nie mam nic do stracenia i walczę o rozwód z winy tej pani na który jak najbardziej zasługuje swoim całokształtem.

piotr ziolko 02-03-2014 22:10

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
witam mam pytanie
Jestem po rozwodzie bez orzekania winy 8 miesiecy tzn sprawe rozwodowa mialem 14 czerwca. Odbyła się tylko 1 sprawa rozwodowa gdyż byliśmy w separacji od 2 lat. Moja była zona byla w 2-3 tygodniu ciazy podczas rozwodu o czym nie wiedziałem szkoda bo mogłem uznac ja winna. Dowiedzialem sie we wrzesniu. Wczoraj dowiedziałem się ze urodziła dziecko i ma je z kolega z pracy z ktorym juz sie spotykala kiedy bylismy w separacji. I wy czytałem ze jezeli nie uplynelo 300dni od rozwodu dziecko moze pozostac przy moim nazwisku.
Czy to prawda i jak to teraz odkrecic. Nie chce aby ktos mi juz obcy mial moje nazwisko.
Tym bardziej ona wredna...
Z gory dziekuje

frida 02-03-2014 22:19

RE: Żona w ciaży w trakcie rozwodu
 
jest nawet gorzej;)to dziecko nie tylko ma pana nazwisko ale rowniez widnieje pan w jego metryce jako ojciec.
w chwili obecnej powinien pan wziac metryke tego dziecka z usc i zlozyc w sadzie wniosek o zaprzeczenie ojcostwa ma pan na to tylko 6 miesiecy pozniej nie bedzie pan juz mogl tego zrobic(trzeba bedzie prosic prokuratora o zajecie sie ta sprawa).
po zaprzeczeniu ojcostwa jesli dziecka nie uzna jego ojciec biologiczny dziecko nie bedzie mialo pana wpisanego jako ojca ale moze wciaz miec nazwisko jak pana byla zona(czyli takie samo jak pan jesli ona nie powrocila do panienskiego nazwiska po rozwodzie)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:59.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.