Ubezwłasnowolnienie alkoholika - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-10-2013, 23:31  
humanity666
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Witam,

Na początku dodam, że długo wachałam się nad tym czy tutaj pisać, ale chyba jednak zebrałam się w końcu na odwagę.

Sprawy mają się tak, że mam 30lat i nadal mieszkam z rodzicami.
Moja matka ma poważny problem z alkoholem, na przełomie kilku lat nabrała sporo pożyczek i na jej emeryturze siedzi aktualnie komornik. Do tej pory ze swojej emerytury i moich dodatków ojciec opłacał wszystkie rachunki - ze względu na jej chorobę.
Matka dużo pije i ciągle kombinuje jak wyciągnąć pieniądze na alkohol - jeśli ich nie dostanie to się awanturuje i opowiada wszystkim jak jej źle w życiu itp... długa historia. Ojciec czasami dla świętego spokoju (po kilku dniach awantur daje jej pieniądze niby na jakieś drobne zakupy a ona z tego sobie cichcem wydziela na alkohol (paranoja, wiem).
Ostatnio mój ojciec poważnie zachorował i nie ukrywając jest pod kreską... wraz z moją siostrą zdajemy sobie sprawę z tego, że po ewentualnej śmierci ojca matka zginie... z braku przychodów albo co gorsze zapije się na śmierć. Ja ze swojej najniższej krajowej i ona swojej emerytury nie będzie w stanie się utrzymać... pomijając fakt, że boje się ją zostawić samą na cały dzień jak pójdę do pracy. Ostatnio pomyślałam o tym, aby ją ubezwłasnowolnić - albo zabrać możliwość dysponowania swoimi finansami aby nie miała kasy na alkohol.
Wyczytałam, że w przypadku takiej sprawy potrzebna jest opinia psychologa bądź zaświadczenie z poradni leczenia uzależnień - i tutaj obawiam się kłopotów ponieważ matki za chiny ludowej nie da się wyciągnąć do psychiatry - wiele razy omawialiśmy z nią ten problem i za każdym razem kończyło się to wielką awanturą.
Mam pytanie co mogę zrobić od strony prawnej - jak wygląda to w sądzie. Dodam, że chciałabym aby finansami dysponowała moja siostra ponieważ do niej matka nie pójdzie po kasę a mnie będzie ciągle o nią szarpała.

Proszę o info co mogę zrobić i jak zabezpieczyć moją mamę.
Dziękuję.
humanity666 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezwłasnowolnienie alkoholika odpowiedzi: 5
§ wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika odpowiedzi: 5
§ Ubezwłasnowolnienie alkoholika odpowiedzi: 13
§ ubezwłasnowolnienie alkoholika?? odpowiedzi: 4
§ Ubezwłasnowolnienie inwalidy alkoholika odpowiedzi: 2
§ ubezwłasnowolnienie brata alkoholika odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:48.