Kto odpowiada za długi? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § zwolnienie z opłaty.
    Witam W marcu zlozylam pozew o rozwod. Nie ma jeszcze terminu sprawy rozwodowej jednak bylo juz posiedzenie o...
  • § Problem z ex
    Witam mam bardzo powazny problem z moja byla dziewczyna Milena.W grudniu ubieglego roku zaszla ze mna w...
  • § co to znaczy "być na czyi...
    czy jest na to jakaś...

Odpowiedz
 
07-12-2006, 23:17  
inka25
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie Kto odpowiada za długi?

Witam serdecznie.Mam 2 pytania które dla niektórych mogą wydawać się nieco banalne, ale w dzisiejszych czasach niczego już nie można być pewnym.
W czym rzecz...
Mój mąż pochodzi z innego miasta.Po naszym ślubie został zamelodowany u moich rodziców.Po śmierci jego ojca okazało się, że teść w spadku pozostawił nam ogromne długi.Spadek ten został przyjęty przez męża z dobrodziejstwem inwentarza, (ze względu na naszego syna, który zgodnie z prawem, po odrzucenia spadku przez męża musiałyby dziedziczyć go, co wiązałoby się z tym że do 18 roku życia o wszystkim decydowałby sąd rodzinny...itd) Stwierdziliśmy że nie potrzebne nam są dodatkowe kłopoty dlatego, mąż nawet się nie namyślając przyjął spadek - zaznaczam z dobrodziejstwem inwentarza.
Jak wynika z polskiego prawa sąd nie ma obowiązku wpisywać tego faktu w postanowieniu dot. nabycia spadku.
W związku z tym firmy którym teść był winny pieniądze zaczęły podstępnie składać pisma procesowe o obciążenie męża długami swojego ojca.
Na jedno z pism odpowiedzieliśmy nie w terminie ze względu na to że każde z pism, które trafiały do sądu, musiałobyć najpierw podpisane przez inne dwie osoby ujęte w postanowieniu o nabyciu spadku.Są to siostra i mama mojego męża.One w dalszym ciągu mieszkają ok 250 km od nas.W związku z tym najpierw przesłaliśmy papiery do nich.Na nasze nieszczęście w międzyczasie pracownicy Poczty Polskiej stwierdzili, że sobie postrajkują i tym samym nasze pismo zaginęło gdzieś w drodze.....Moje pierwsze pytanie brzmi:
Czy w związku z zaistniałą sytuacją możemy liczyć na ponowne przywrócenie terminu?
Pytanie drugie:Czy mój tato, może mieć jakieś kłopoty z komornikiem w związku z tym, że u niego w domu nadal jest zameldowany mój mąż.Mój tato obawia się że będzie musiał spłacać długi teścia.
Pozdrawiam :w
inka25 jest off-line  
08-12-2006, 08:58  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

Na ten moment, mogę tylko odpowiedzieć częściowo.
Za długi teścia odpowiadają wyłącznie (także swoim majątkiem) jedynie spadkobiercy, a więc między innymi zięć Pani ojca a Pani mąż.
Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości czynnej spadku, czyli do wartości stiwerdzonej protokołem spisu inwentarza, który powinien znajdować sie w sądzie spadku.
Czy taki spis dokonano?
Spis taki dokonuje się z urzędu lub na wniosek osób zainteresowanych.
Vegas jest off-line  
09-12-2006, 23:21  
inka25
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

Tak dokonano spisu inwentarza.Cały majątek który został spisany jest w mieście mojego męża.Wiem że istnieje możliwość, że mąż zostanie pociągnięty do poniesienia odpowiedziaslności własnym majątkiem co w związku z tym dotyczy także bezpośrednio i mnie...Czy w takiej sytuacji rozdzielność majątkowa może pomóc?Czy gyby któregoś dnia nasze drogi jednak się rozeszły (rozwód) czy w dalszym ciągu może mi coś grozić?To jest jakaś paranoja...!!!Aha i mam wielką prośbę chciałabym pokazać to mojemu tacie bo za wczasu zdążył wymeldować mojego mężą z domu.
Czy jeśli byłby zameldowany u mojego ojca i okazało się że zostanie obciążony częściową spłatą długów CZY MOJEMU TACIE GROZI COŚ W ZWIĄZKU Z TYM I CZY MOŻE SPODZIEWĆ SIĘ NP.KOMORNIKA KTÓRY ZABIERZE MU TELEWIZOR itd...ehhh...
inka25 jest off-line  
10-12-2006, 07:25  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

[cytat:3ke18qph]
Wiem że istnieje możliwość, że mąż zostanie pociągnięty do poniesienia odpowiedziaslności własnym majątkiem
[/cytat:3ke18qph]
Jest Pani w błędzie.
Odpowiada tylko do wysokości ustalonej w spisie inwentarza.
Może teraz (jeśli chce) spłacić dług do tej wysokości i pozostawić sobie spadek lub oddać ten spadek do dyspozycji wierzycielom.
Zlicytują go (mowa o spadku) i zaspokoją swoje roszczenia, ale do wysokości ograniczonej wartością uzyskaną z licytacji.
Powyżej tej kwoty nie mogą już wysuwać roszczeń wobec męża a tym bardzie j Pani, która nie jest odpowiedzialna za te długi, bo nie jest spadkobiercą.

Jeszcze raz powtarzam, dopóki mąż żyje, te długi obciążają wyłącznie męża a ponieważ przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to ta odpowiedzialność jest ograniczona tylko do wysokości ustalonej w spisie inwentarza, tym samym egzekucja wszczęta przez wierzycieli spadkodawcy może być skierowana wyłącznie do przedmiotów wchodzących w skład spadku a nie do przedmiotów wchodzących w skład majątku osobistego spadkobiercy, czyli męża.
Vegas jest off-line  
10-12-2006, 12:20  
inka25
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

Ha..sprawa nie jest taka prosta jakby mogła na to wyglądać...Jak wcześniej wspomniałam, sąd nie ma obowiązku wpisywać w postanowieniu dot.nabycia spadku, że przejęty został z dobrodziejstwem inwentarza.Z racji tego, że wierzyciele są w różnych częściach kraju, sprawy które składają do sądów, są związane z miejscem prowadzenia ich działalności.Przy rozpoznaniu sprawy, sądy sugerują się tym co jest na piśmie, a na piśmie niestety zostało tylko stwierdzone, że mój mąż przyjął spadek.W związku z tym Sąd zdążył już wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.Od tej decyzji mieliśmy czas odwołać się ale tak jak napisałam w pierwszym poscie, Poczta Polska zaczęła strajk i nasze odwołanie brzydko mówiąc szlag tarfił.Sędzia którą poprosiliśmy o uzupełnienie wpisu w postanowieniu stwierdziła że sądy są nieomylne i tak jak jest, jest dobrze.Co w takim razie zrobić skoro jednym i drugim nie da się wytłumaczyć że mamy niepełne dane co związane jest oczywiście z wyrokami jakie będą zapadać.Tak dla zainteresowanych mówimy o kwocie o 600 tyś zł ...chyba wszyscy wiemy już o co chodzi...
inka25 jest off-line  
10-12-2006, 14:19  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

Więc widzę tu wnioski o przywrócenie terminów (jest obiektywna przyczyna niedotrzymania terminu) lub powództwo przeciwegzekucyjne.
Wszystkie te poczynania są uzależnione od zaawansowania poszczególnych spraw.
Wszystko to jeszcze można - moim zdaniem - naprostować.
Nie zmienia to jednak faktu, że wierzyciele mogą kierować egzekucję wyłącznie do spadku, lub jeśli są nieświadomi przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to także do majątku osobistego spadkobiercy a nie mażeństwa. (jeżeli już)
Nie ma odpowiedzialności solidarnej za długi spadkowe jednego z małżonków-spadkobierców.
PS
Twierdzi Pani, że większości wierzycielom nie jest wiadome, iż małżonek przyjął w taki sposób spadek.
A oświadczenie złożone przed sprawą?
Jeżeli to oświadczenie było złożone do protokołu w trakcie sprawy spadkowej, to przecież jakiś ślad w aktach sprawy powinien być i wtedy można żądać w sądzie odpisu z akt sprawy i się nim posługiwać.
Vegas jest off-line  
10-12-2006, 14:36  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

Co do przywrócenia terminu Kpc stanowi:
[lex:uysb3ki2]Art. 168. § 1. (124) Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.[/lex:uysb3ki2]
Co do powództwa przeciwegzekucyjnego Kpc stanowi:
[lex:uysb3ki2]Art. 840. (665) § 1. Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:
1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;

(...)[/lex:uysb3ki2]
Vegas jest off-line  
11-12-2006, 17:59  
inka25
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

Wierzyciele wiedzą, że mąż przejał spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale radcy prawni reprezentujący dane firmy liczyli na to, że jeśli to nie zostało uwzględnione w postanowieniu o nabyciu spadku to może nieznajomość przez nas prawa lub przeoczenie sądu spowoduje wydanie korzystnego wyroku.I tak tez się stało, gdybyśmy w pewnym momencie nie odwołali się, pewnie dzisiaj albo mężowi usiedliby na pensję albo sprawa ciagnęłaby się o rozpatrzenie sprawy o spadek na wprost a co za tym idzie odpowiedzialnośc za całość długów.Mam jeszcze pytanie...Teściowa z rodzeństwem męża mieszka w majątku pozostawionym przez teścia.Dom był zastawem pod kredyt.Co w przypadku kiedy dojdzie do egzekucji...Czy moja teściowa może zostać bez dachu nad głową?
inka25 jest off-line  
11-12-2006, 20:07  
Vegas
Przyjaciel forum
 
Posty: 537
Domyślnie

[cytat:lle4maj9]
Czy moja teściowa może zostać bez dachu nad głową?
[/cytat:lle4maj9]
To zależy od tego czyją własnością jest ten dom.
Jeżeli był majątkiem odrębnym teścia, to może być zlicytowany w całości a jeżeli był własnościa wspólną małżonków sprawa się lekko komplikuje.
Połowa domu jest teściowej a połowa stanowi masę spadkową po teściu, więc egzekucja może być kierowana wyłącznie do połowy domu lub jeśli jest niepodzielny, to do połowy udziału.
Nie wiem, czy wcześniej o tym wspominałem, ale jeżeli Pani mąż przyjął w powyższy sposób spadek to z mocy prawa w ten sam sposób przyjeli go pozostali spadkobiercy (jeżeli wcześniej nie złożyli innego oświadczenia), więc egzekucja będzie ograniczona do wysokości czynnej spadku, czyli do połowy domu lub do całego w zależności od tego z jakimi prawami własności mamy do czynienia.
Tak bym to widział.
Vegas jest off-line  
13-12-2006, 23:25  
inka25
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

hhhmmm.... Z tego co wiem, dom został wybudowany podczas małżeństwa teściów więc mógłby uchodzić jako własność obojga...Ale szczerze mówiąc nie wiem jak to wygląda jeśli chodzi o księgę wieczystą.Na pewno wiem, że działka na której został wybudowany należała tylko do teścia.
inka25 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy żona odpowiada za długi męża? odpowiedzi: 11
§ Czy żona odpowiada za dłógi męża odpowiedzi: 4
§ Kto odpowiada za samowolke odpowiedzi: 3
§ kto odpowiada za gwarancję? odpowiedzi: 4
§ kto odpowiada za komentarze odpowiedzi: 1
§ KTO ODPOWIADA ... ? odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:50.