alimenty - Forum Prawne

 

alimenty

Co zrobić gdy okazuje się,że komornik nie zajął wypłaty dłużnikowi na poczet alimentów,tylko dłużnik sam przesyłał pieniądze komornikowi.Okazało się,że w tym miesiącu nie otrzymałam alimentów,po skontaktowaniu się z komornikiem,komornik wysłał mnie do prokuratora,czy to nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § osobista opieka nad dzieckiem
    Witam mam pytanie w dodatku wychowawczym jest ze dodatek nie przysluguje w momecie zaprzestania sprawowania osobistej...
  • § opieka nad dzieckiem
    Witam,potrzebuję pomocy.Sąd przyznał opiekę ojcu tylko dlatego że dziecko powiedziało na badaniach RDKU że chce...
  • § Koszt adwokata/sprawa alimenta...
    Witam. Mam mam mały problem, a mianowicie pytanie. Orientuje się ktoś ile może kosztować że tak to nazwę...

Odpowiedz
 
04-08-2009, 16:00  
basia2065
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie alimenty

Co zrobić gdy okazuje się,że komornik nie zajął wypłaty dłużnikowi na poczet alimentów,tylko dłużnik sam przesyłał pieniądze komornikowi.Okazało się,że w tym miesiącu nie otrzymałam alimentów,po skontaktowaniu się z komornikiem,komornik wysłał mnie do prokuratora,czy to nie komornk powinien podjąć takie działania?
basia2065 jest off-line  
05-08-2009, 09:59  
magdalena21b
Użytkownik
 
magdalena21b na Forum Prawnym
 
Posty: 226
Domyślnie RE: alimenty

jeżeli komornik orzymał pieniadze od dłużnika jest zobowiązany przesłać je uprawnionej. Zawiadomienie o przestępstwie nie alimentacji moze złożyć też komornik, ale Pani też moze, jednak dopiero po 3 miesiącach nie otrzymywania pieniedzy - wcześniej nie ma znamienia uporczywości.
magdalena21b jest off-line  
05-08-2009, 10:50  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.650
Domyślnie RE: alimenty

Cytat:
Napisał/a magdalena21b Zobacz post
dopiero po 3 miesiącach nie otrzymywania pieniedzy - wcześniej nie ma znamienia uporczywości.
To nie jest bezwzględną regułą. Wszystko zależy od oceny okoliczności konkretnej sprawy.
kadi jest off-line  
05-08-2009, 11:36  
agusiaw5
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: alimenty

Witam,
Czyli można samemu zgłosić do prokuratury jeżeli nie są płacone alimenty na czas lub w mniejszej kwocie?? W jaki sposób można złożyć takie zgłoszenie do prokuratury??
agusiaw5 jest off-line  
05-08-2009, 14:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: alimenty

Można - piszesz zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa, podstawa prawna art. 209 kodeksu karnego. Musisz przedstawić zaświadczenie o tym że egzekucja jest bezskuteczna, udokumentować, że nie dostajesz już przez co najmniej 3 msce świadczeń (niektórzy twierdzą że musi minąć 6 mscy) i wyrok na mocy którego odbywa się egzekucja. Można zgłosić się na policję bądź w prokuraturze rejonowej. Na policji mogą chcieć Cię odesłać do prokuratury.
Musisz udowodnić że żyjesz z dzieckiem w niedostatku - inaczej mogą chcieć umorzyć postępowanie. Najlepiej nie mieć rodziców którzy pomagają, samochodu, własnego mieszkania, mało zarabiać. Niestety takie są realia. Po ok. miesiącu powinnaś zostać wezwana na przesłuchanie. Nie jest to miłe spotkanie bo jesteś traktowana jak to ty byś nie płaciła alimentów. Tatuś też jest wzywany, a jak się nie stawi to jest poszukiwany. Żmudne bo mogą olać sprawę i trzeba na nowo wszystko, ale skuteczne. Ważne - nie odpuszczać.
 
05-08-2009, 14:59  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: alimenty

Przepraszam za post pod postem.
Przestępstwo niealimentacji polega na uporczywym niepłaceniu lub na płaceniu kwot nieadekwatnych do zasądzonej kwoty, które nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb. To w teorii , a w praktyce, potrafią umorzyć postępowanie, bo ktoś zapłacił 50 zł i w ten sposób wykazał dobrą wolę wywiązania się z obowiązku.
 
05-08-2009, 15:05  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.650
Domyślnie RE: alimenty

Bo o ile każda niealimentacja ze strony osoby zobowiązanej jest bezprawna, to nie każda jest oceniana jako szczególny rodzaj bezprawia jakim jest przestępstwo. Co do zasady alimentów powinno się dochodzić w procesie cywilnym - jak nie od zobowiązanych w pierwszej kolejności to od kolejnych w łańcuszku. Na proces karny kwalifikują się jedynie wypadki tzw. uporczywej niealimentacji (czyli takiej w złej woli, szczególnie gdy zobowiązany ma możliwość płacenia a nie płaci).
kadi jest off-line  
06-08-2009, 08:46  
agusiaw5
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: alimenty

Witam,
dziękuję za odpowiedź
Niestety ojciec dziecka nie płacił przez 7 lat w ogóle alimentów Po jakimś czasie zaczał płacić ale grosze i tak jest od 2 lat. Z funduszu alimentacyjnego nic nie dostaję bo przekraczam kryterium dochodowe. Co mogę zrobić aby zaczął płacić!!!!! Będąc w MOPS dowiedziałam się że jeżeli nie otrzymuję alimentów z funduszu to oni tylko mogą zrobić wywiad środowiskowy i to wszystko Nie mogą odebrać prawa jazdy ani zgłosić do rejestru dłuznikówCzy można jeszcze coś zrobić w tej sprawie???
agusiaw5 jest off-line  
29-04-2010, 11:43  
magdalena21b
Użytkownik
 
magdalena21b na Forum Prawnym
 
Posty: 226
Domyślnie RE: alimenty

Policja nie ma prawa odesłać do prokuratury! Przyjmuje się zawiadomienie o przestępstwie i prowadzi dochodzenie pod nadzorem prokuratury. Informacje od komornika, ośrodków pomocy, urzędów pracy itp dołącza się do akt sprawy z urzędu - tam jest widoczne czy zobowiązany płacił komornikowi i ile, czy może się zasłaniać niemożnością płacenia, czy korzysta z opieki społecznej, jest zarejestrowany w urzędzie pracy itp oraz czy uprawniona korzysta z funduszu alimentacyjnego... Co do komornika - on też może z urzędu zawiadomić Prokuraturę lub Policję o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa nie alimentacji gdy prowadzi egzekucję i zobowiązany nie płaci.
Co do tych 3 miesięcy - nie ma tego w art. 209 kk, ale w praktyce przyjmuje się, ze po takim okresie mamy do czynienia z przestępstwem popełnionym przez niepłacącego alimenty. Gdy jest krótszy okres postępowania są umarzane.
magdalena21b jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Płacę alimenty na 18 letniego,chcemy podać matkę o alimenty perys100 Prawo rodzinne i opiekuńcze 24 30-03-2011 11:38
§ czy mam jakieś szanse by uzyskać alimenty wyższe alimenty??? Lares Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 01-05-2010 12:22
§ alimenty od ojca ,a alimenty od dziadków delikatesy lider Prawo rodzinne i opiekuńcze 10 30-03-2010 13:25
§ czy pwinienem placic alimenty alimenty?? anneczka58 Prawo rodzinne i opiekuńcze 12 11-01-2010 11:46


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:02.