Jak dziedziczy przyrodni brat? - Forum Prawne

 

Jak dziedziczy przyrodni brat?

Szanowni Pomocni, Mam problem ze zinterpretowaniem przepisów, sytuacja wygląda następująco: małżeństwo ma jedną córkę, do tego mąż ma syna z innego związku. W razie śmierci żony dziedziczy po niej córka z ojcem. Co jeżeli ojciec ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Alimenty od rodziców i ogromne...
    Witam mam na imie Dawid, Pisze ponieważ bardzo martwię się o moja przyszłość i o przyszłość mojej dziewczyny bo...
  • § problem
    moja przyjaciółka rozwodzi się w polsce (ona i jak na stałe mieszkamy w irlandii), jej jeszcze mąż postanowił...
  • § Odzyskanie pełnych praw do dz...
    Witam. Jestem mamą 2 dzieci w wieku 4 i 5 lat. Rok temu rozwiodłam się z mężem biorąc winę na siebie, ze...

Odpowiedz
 
01-09-2009, 23:19  
Cajole
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Jak dziedziczy przyrodni brat?

Szanowni Pomocni,

Mam problem ze zinterpretowaniem przepisów, sytuacja wygląda następująco: małżeństwo ma jedną córkę, do tego mąż ma syna z innego związku. W razie śmierci żony dziedziczy po niej córka z ojcem. Co jeżeli ojciec odrzuci spadek lub nie dożyje jego otwarcia? Czy jego udział podlega podziałowi między córkę i syna spoza małzeństwa?

Dziękuję bardzo za odpowiedź, zagubiłam się już w tym.
Cajole jest off-line  
02-09-2009, 18:58  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

Jeśli ojciec odrzuci spadek po żonie wszystko dziedziczy córka.

Dziedziczy się w rodzinie - pasierbowie i to tylko sieroty mogą dziedziczyć po macosze , ale dopiero w piątym bodajże kręgu, po rodzicach rodzeństwu i dziadkach.
asesor in spe jest off-line  
02-09-2009, 20:07  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 420
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

Moim zdaniem jeżeli ojciec odrzuci spadek, to po nim dziedziczą jego spadkobiercy - art. 1020 k.c., ale może się mylę
attorney jest off-line  
02-09-2009, 21:00  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

Wręcz odwrotnie, żeby mogli dziedziczyć spadkobiercy ojca MUSIAŁBY ON DOŻYĆ OTWARCIA SPADKU !!!!!!!!!!!! i go nabyć lub co najmniej stworzyć możliwość transmisji dla swoich spadkobierców.
asesor in spe jest off-line  
02-09-2009, 21:23  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 420
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

... człowiek omylny jest, choć czytać trzeba:
Przepis prawny:
postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26.05.1997 r. sygn. I CKU 8/97: Odrzucenie spadku przez spadkobiercę wyłącza go od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.), co w konsekwencji - stosownie do art. 931 § 2 k.c. - powoduje, że udział spadkowy tego spadkobiercy (o ile jest on, jak w sprawie niniejszej, dzieckiem spadkobiercy) przypada dzieciom w częściach równych. Złożenie zatem w sprawie niniejszej przez trzy spośród czterech córek spadkodawczyni oświadczeń o odrzuceniu spadku, nakładało na Sąd, niezależnie od obowiązku pouczenia stron o następstwach prawnych tych oświadczeń, powinność ustalenia, czy spadkobierczynie, które spadek odrzuciły, mają dzieci, a następnie czynności stosownych do wyniku tych ustaleń, a dalej, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10.12.1992 r. sygn. II CRN 135/92: po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego dziedziczącego spadek w pierwszej kolejności sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku wzywa do udziału w sprawie - jako zainteresowane osoby nabywające spadek według ogólnych reguł dziedziczenia ustawowego w dalszej kolejności (art. 1020 k.c. i art. 510 § 2 w związku z art. 669 k.p.c.), a na koniec postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30.05.1985 r. sygn. III CRN 133/85: stosownie do art. 1020 k.c. spadkobiercą, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, a zatem na zasadzie art. 931 § 2 k.c. udział spadkowy, jaki by mu przypadł, przypada jego dzieciom w równych częścich. Artykuł 670 § 1 k.p.c. zobowiązuje sąd do badania z urzędu kto jest spadkobiercą, z czego wynika obowiązek ustalenia, czy dzieci spadkobiercy, odrzucające spadek mają zstępnych i wezwania ich do udziału w sprawie jako spadkobierców ustawowych.

attorney jest off-line  
02-09-2009, 21:28  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

I jaki z tego wniosek?
asesor in spe jest off-line  
02-09-2009, 21:37  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 420
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

W tym kazusie ? tatuś - spadkobierca odrzuca spadek, a jego część "obejmują" dzieci, kropka
attorney jest off-line  
02-09-2009, 21:44  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

zgadza się dzieci spadkodawcy, czyli córka, ale nie dzieci ojca : )))) (czyli nie syn spoza małżenswa).

Treść 931 par. 2 jest jednoznaczna.
asesor in spe jest off-line  
02-09-2009, 21:49  
attorney
Stały bywalec
 
Posty: 420
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

Przypomnijmy fakty: mama ma tatę i córkę oraz umiera. Normalnie dziedziczy tata i córka, ale tata odrzuca spadek. Moim zdaniem jednak po tacie, tym odrzucającym spadek dziedziczą jego dzieci.
attorney jest off-line  
02-09-2009, 21:51  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Jak dziedziczy przyrodni brat?

Nie jest to prawda.
Gdy małżonek odrzuca spadek zostajemy w I kręgu - wówczas dziedziczą dzieci spadkodawcy po równo.
Gdy spadek odrzuca dziecko - dziedziczą jego dzieci i dalsi zstępni (931 par. 2).
asesor in spe jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ spadek - przyrodni brat agnusen Prawo spadkowe 4 13-06-2010 19:31
§ Czy przyrodni brat ma prawo do spadku? mersedes Prawo spadkowe 4 14-02-2010 14:35
§ Czy przyrodni brat ma prawo do zachowku? biedak Prawo cywilne 1 17-08-2009 15:53
§ Spadek a przyrodni brat skyfly Prawo spadkowe 4 11-09-2008 12:31
§ kto dziedziczy? Sandy Forum Młodych Prawników 3 27-03-2008 22:34


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:52.