konkubinat-jakie prawa? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-09-2009, 16:55  
judyta71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie konkubinat-jakie prawa?

Witam! Mam mieszkanie , które kupiliśmy z mężem. Podczas ostatniej sprawy rozwodowej mąż zrzekł się praw do tego mieszkanie. Obecnie żyję w związku bez ślubu. Mieszkamy razem parę lat w tym właśnie mieszkaniu. Obecny partner zadłużył się ja nie chcę spłacać jego długów. Mam pytanie czy partner ma jakiekolwiek prawa do mojego mieszkania i czy można teraz spisać "intercyzę" i czy coś takiego się praktykuje? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
judyta71 jest off-line  
26-09-2009, 20:18  
SYNTIA
Stały bywalec
 
Posty: 492
Domyślnie RE: konkubinat-jakie prawa?

Między konkubentami nie powstaje - w przeciwieństwie do małżonków - wspólność majątkowa z mocy prawa. Zarobki każdego z nich nie tworzą wspólnego majątku i każdy wzbogaca się na własny rachunek, nie odpowiadają także za długi partnera. Jeśli któryś z konkubentów nabywa nieruchomości lub jakąkolwiek inną rzecz (samochód, meble itp.), to stają się one wyłącznie jego własnością. Jeśli konkubenci kupują coś ze wspólnych środków, to stają się współwłaścicielami, tyle że niekoniecznie w częściach równych, lecz zależnych od stopnia rzeczywistego wkładu finansowego każdego z nich - oraz posiadanych na to dowodów.
Podobnie, gdy jedna ze stron wzięła kredyt na mieszkanie i spłaca go, wykorzystując również część środków partnera, to druga strona nie nabywa żadnych praw do tej nieruchomości. Tak samo jest, kiedy jeden z konkubentów przeznacza na spłatę zaciągniętego przez siebie kredytu tylko swoje pieniądze, lecz koszty życia obojga ponoszone są z kolei tylko przez drugą stronę - jedynym właścicielem pozostaje formalnie spłacający raty. Również jeśli strony związku za wspólne pieniądze wyremontują nieruchomość należącą do jednej z nich, to pozostaje ona jej własnością - niezależnie od wzrostu wartości w efekcie remontu. Przy ewentualnych rozliczeniach pomocne mogą okazać się imienne dowody zakupu.
Konkubenci mogą uregulować swoją sytuację prawno-majątkową jedynie poprzez zawarcie między sobą rozmaitych umów: na przykład o współwłasności zakupionej nieruchomości lub inne.
Umowy takie pozwolą też na dokonanie rozliczeń majątkowych w przypadku rozpadu związku. Muszą one jednak być zgodne z zasadami współżycia społecznego .
SYNTIA jest off-line  
26-09-2009, 20:24  
judyta71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: konkubinat-jakie prawa?

Bardzo dziękuję za odpowiedź..pozdrawiam
judyta71 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkubinat a prawa i obowiązki wobec dziecka z poprzedniego związku odpowiedzi: 19
§ konkubinat - jakie prawa nim żądzą? odpowiedzi: 8
§ Konkubinat- rozstanie- prawa do dziecka odpowiedzi: 2
§ Konkubinat w świetle prawa odpowiedzi: 8
§ Prawa ojca, a matka i jej widzimisie, konkubinat. odpowiedzi: 13
§ Konkubinat-prawa po "rozwodzie" odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:22.