konkubinat-jakie prawa? - Forum Prawne

 

konkubinat-jakie prawa?

Witam! Mam mieszkanie , które kupiliśmy z mężem. Podczas ostatniej sprawy rozwodowej mąż zrzekł się praw do tego mieszkanie. Obecnie żyję w związku bez ślubu. Mieszkamy razem parę lat w tym właśnie mieszkaniu. Obecny partner ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § brak zwrotu dziecka w sądowym ...
    witam głupio się o to pytać, no ale zamierzam z premedytacją nie oddać dziecka w terminie. Mam pełnię praw...
  • § problem z rodzicami i opieka n...
    witam napisze dokładnie jak potrafie.. Gdy mialem 7lat babcia mi zmarła, przed smiercia kazala zapisac dziadkowi...
  • § prawa rodzicielskie
    Ojciec nie będący po ślubie z matką dziecka z pełnymi prawami do dziecka. O jakich prawach może decydować co do...

Odpowiedz
 
26-09-2009, 16:55  
judyta71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie konkubinat-jakie prawa?

Witam! Mam mieszkanie , które kupiliśmy z mężem. Podczas ostatniej sprawy rozwodowej mąż zrzekł się praw do tego mieszkanie. Obecnie żyję w związku bez ślubu. Mieszkamy razem parę lat w tym właśnie mieszkaniu. Obecny partner zadłużył się ja nie chcę spłacać jego długów. Mam pytanie czy partner ma jakiekolwiek prawa do mojego mieszkania i czy można teraz spisać "intercyzę" i czy coś takiego się praktykuje? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
judyta71 jest off-line  
26-09-2009, 20:18  
SYNTIA
Stały bywalec
 
Posty: 492
Domyślnie RE: konkubinat-jakie prawa?

Między konkubentami nie powstaje - w przeciwieństwie do małżonków - wspólność majątkowa z mocy prawa. Zarobki każdego z nich nie tworzą wspólnego majątku i każdy wzbogaca się na własny rachunek, nie odpowiadają także za długi partnera. Jeśli któryś z konkubentów nabywa nieruchomości lub jakąkolwiek inną rzecz (samochód, meble itp.), to stają się one wyłącznie jego własnością. Jeśli konkubenci kupują coś ze wspólnych środków, to stają się współwłaścicielami, tyle że niekoniecznie w częściach równych, lecz zależnych od stopnia rzeczywistego wkładu finansowego każdego z nich - oraz posiadanych na to dowodów.
Podobnie, gdy jedna ze stron wzięła kredyt na mieszkanie i spłaca go, wykorzystując również część środków partnera, to druga strona nie nabywa żadnych praw do tej nieruchomości. Tak samo jest, kiedy jeden z konkubentów przeznacza na spłatę zaciągniętego przez siebie kredytu tylko swoje pieniądze, lecz koszty życia obojga ponoszone są z kolei tylko przez drugą stronę - jedynym właścicielem pozostaje formalnie spłacający raty. Również jeśli strony związku za wspólne pieniądze wyremontują nieruchomość należącą do jednej z nich, to pozostaje ona jej własnością - niezależnie od wzrostu wartości w efekcie remontu. Przy ewentualnych rozliczeniach pomocne mogą okazać się imienne dowody zakupu.
Konkubenci mogą uregulować swoją sytuację prawno-majątkową jedynie poprzez zawarcie między sobą rozmaitych umów: na przykład o współwłasności zakupionej nieruchomości lub inne.
Umowy takie pozwolą też na dokonanie rozliczeń majątkowych w przypadku rozpadu związku. Muszą one jednak być zgodne z zasadami współżycia społecznego .
SYNTIA jest off-line  
26-09-2009, 20:24  
judyta71
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: konkubinat-jakie prawa?

Bardzo dziękuję za odpowiedź..pozdrawiam
judyta71 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ konkubinat kontra konkubinat darus2870 Prawo rodzinne i opiekuńcze 28 25-02-2010 19:26
§ jakie mam prawa? lusia448 Prawo karne wykonawcze 4 24-01-2010 20:13
§ Jakie mam prawa? zawiedzona91 Prawo rodzinne i opiekuńcze 10 19-08-2009 06:36
§ jakie mam prawa jemiusia Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 07-01-2008 08:39
§ jakie mam prawa nikee Prawo rodzinne i opiekuńcze 6 29-01-2007 09:32


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:40.