szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka - Forum Prawne

 

szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka 3

martus, sprawy o alimenty są zwolnione z kosztów z urzędu. Tzn, musi je płacić pozwany. Art. 140. § 1. Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązania albo będąc zobowiązana ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Alimenty. Jak z nimi jest ?
    Sytuacja jest taka, że mój ojciec nie płacił mi wyznaczonej kwoty alimentów. Jeśli dobrze pamiętam to w 2013...
  • § Opłata za pobyt w DPS
    Witam, Mam pytanie dotyczące sposobu obliczania odpłatności za pobyt teścia w Domu Pomocy Społecznej. Moja żona...
  • § Cofnięcie pozwu- czy wymaga uz...
    Witam, czy cofnięcie pozwu w sprawie cywilnej w ramach Sądu Rodzinnego wymaga...

Odpowiedz
 
29-01-2010, 01:16  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.463
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

martus, sprawy o alimenty są zwolnione z kosztów z urzędu. Tzn, musi je płacić pozwany.
Art. 140.
§ 1. Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie
będąc do tego zobowiązania albo będąc zobowiązana z tego powodu, że
uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w
bliższej lub tej samej kolejności byłaby dla uprawnionego niemożliwe lub
połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która
powinna była te świadczenia spełnić.
§ 2. Roszczenie przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawnia się z
upływem lat trzech

Żądaj więcej. Możesz to żądanie wnieść już na rozprawie. Sąd nie orzeka ponad żądanie, więc w tej chwili twój żądany max to 50%.
Rozliczenie kosztów utrzymania dziecka powinno znaleźć się we wniosku o alimenty, ale myślę, że sąd sobie poradzi.
Grenada jest off-line  
29-01-2010, 10:11  
martus2607
Użytkownik
 
Posty: 212
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

grenada dzieki.
czyli podczas rozprawy moge powiedziec ze chce wiecej alimentow? (z tego powodu ze te 450zl jest na comiesieczne wydatki a zawsze dziecko moze zachorowac albo potrzebowac nowych ubran)
martus2607 jest off-line  
29-01-2010, 12:23  
karolcia2010
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Ja zamierzam wnieść o alimenty w kwocie 700zł, ponieważ nie mam możliwości iść do pracy, a "tatuś" dziecka mieszka 350km stąd, pracuje na czarno i zarabia pewnie nie mało, wykonuje prace remontowo-budowlane. Lubi sobie wypić.. Na Malego miesięcznie idzie ok.1000zł,ma 10 mies.Tatuś do tej pory niewiele mi pomógł, odkąd Mały się urodził tatuś mieszkał z nami przez 2 miesiące i wtedy utrzymywał a miesiąc temu wyprowadził się, zostawiając oczywiście bez grosza, i już miesiąc nie dał złotówki.Zapytany kiedy w końcu i jaką kwotę będzie dawał na dziecko odpowiedział że jak znajdzie prace-nie wie kiedy-da 400zł (nie wierzę w jego słowa,bo już nie raz mnie okłamał, więc zakładam sprawężeby Maluch miał zapewnione stałe pieniążki.) Ale to co chce dawać tatuś to troszkę za mało biorąc pod uwagę, że ja nie pracuję,sama sprawuję nad dzieckiem pełną opiekę, nie mam żadnych dochodów ani zasiłku. Czy mam rację i mam szanse na takie alimenty? Jedna pani napisała ze mam podstawy żeby wnosić o tą kwotę, a co sądzą inni???? Będę wdzięczna za odpowiedzi..
karolcia2010 jest off-line  
29-01-2010, 13:18  
strieuka
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

podstawa żądania takiej a nie innej kwoty są usprawiedliwione potrzeby dziecka, więc wszystko co wydajesz na dziecko musi mieć uzasadnienie w jego potrzebach. Potwierdź zakupy fakturami, paragonami itd i śmiało wnoioskuj o np 750zł, żeby było z czego spuszczać.
strieuka jest off-line  
29-01-2010, 13:27  
karolcia2010
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Dobrze, dzięki za pomoc Mam już zgromadzone rachunki, dowody wpłat itp. ale gorzej z rachunkami na jedzenie dla Malucha, bo takich za dużo nie zbierałam.Czy dla sądu wystarczy jak napiszę sama taki kosztorys??
Że na przykład Maluch potrzebuje w miesiącu 5 pudełek mleka które kosztuje 14zł, i tak dalej ze wszystkimi artykułami.?
karolcia2010 jest off-line  
29-01-2010, 13:53  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.463
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Wystarczy - sąd swój rozum ma.
A naprawdę dobry kosztorys jest na stronie kancelarii "Grzybkowski i Guzek"
Grenada jest off-line  
29-01-2010, 14:18  
karolcia2010
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Tak już zapoznałam się z tym arkuszem na tej stronie. Ale większość napisałam sama, po swojemu, np. nie kupuję Małemu już zupek w słoikach tylko gotuję sama zupki, obiadki, robię przeciery z owoców. Napiosałam więc ile miesięcznie potrzeba na warzywa,na owoce i na mięsko dla Malucha. Ma już 10 mies. zaczyna jeść wędlinkę, parówki, i inne rzeczy- i mam nadzieję że dobrze zrobiłam uwzględniając to w kosztorysie.. A co z opłatami tj. prąd,gaz, śmieci? Te z mam to wliczyć?????? We wtorek składam pozew no i czekam co dalej.. co to będzie.. Mam nadzieję że sąd przyzna kwotę która pozwoli mi zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka.
karolcia2010 jest off-line  
29-01-2010, 16:28  
Grenada
Stały bywalec
 
Posty: 3.463
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Karolcia - jesli mieszkasz sama z dzieckiem to śmiało pisz połowę.
Argument jest taki: gdybyś była sama (bez dziecka) - to najprawdopodobniej te koszty (czynsz, prąd, gaz, woda) dzieliłby z Tobą chłopak albo koleżanka. Nie mieszkałabyś pewnie sama. Teraz dzieli je z Tobą dziecko, więc jest słuszne, by 1/2 tych opłat zawrzeć jako jego (dziecka) koszty utrzymania.

martus - nie gdybaj w sądzie, że dziecko "może" zachorować, albo potrzebować czegoś, co jest teraz niepotrzebne, bo sąd opiera się się na obecnych, a nie przyszłych potrzebach dziecka.
Wlicz zabawki, i jeśli wyszedł ci koszt 700 zł to wnioskuj o to, by ojciec płacił 80% tej kwoty, a nie - tylko połowę. Nie ma żadnego przepisu, ze zobowiazani do alimentacji płacą POŁOWĘ.
Wręcz przeciwnie - jest przepis, mówiący, że mogą płacić CAŁOŚĆ, jeśli druga strona wypełnia swój obowiązek poprzez pielęgnację i całodobowe czuwanie przy dziecku (niedokładnie w tym brzmieniu )
Twardo trzymaj się tego kosztu i twardo trzymaj się proporcji: 80-20
pozdrawiam
Grenada jest off-line  
29-01-2010, 17:08  
handal
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: szanse na alimenty wieksze niż 50%kosztów utrzymania dziecka

Sąd nie wezmie pod uwagę co by było gdyby nie było dziecka - czyli czy twoje koszty utrzymania mieszkania byłyby mniejsze, oczywiście w jakims procencie uzna koszty stałe funkcjonowania dziecka, tzn koszty mieszkania ale nie 50%.

Natomiast Grenada ma racje, że możesz wnioskować nawet o 100% kosztów utrzymania dziecka, jesli w uznaniu sądu koszty sa uzasadnione i niezbedne dla zaspokojenia potrzeb dziecka to może przyznac Ci alimenty w kazdej kwocie i nie chodzi tu o to czy to jest 350zł czy 1200zł.

Ponadto nie zajmuj sie sprawa ile zarabia ojciec, to sąd rozstrzygnie czy go stac na to, rowniez sad moze stwierdzic ze ma mozliwości zarabiania z racji wykształcenia lub zawodu i przyzna ci alimenty w wysokości jego zarobków udokumentowanych. Sad patrzy przede wszystkim na faktyczne niezbedne koszty utzrymania dziecka.
handal jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty=100% kosztów utrzymania dziecka - Witam Wychowuję samotnie 16-letniego syna, na którego otrzymuję alimenty w wys. 800 zł. Wynajmujemy mieszkanie w dużym mieście, syn chodzi do szkoły...
§ Definicja kosztów utrzymania części wspólnych - art 14 UWL wymienia katalog kosztów używając stwierdzenia ze pozycje "w szczególności" składające się na koszty wspólne. Jak to rozumieć ? Czy w...
§ mandat zmniejszony, koszta postepowania wieksze od mandatu, brak wyroku - Witam Ostatnio chciano mi wręczyć mandat wysokości 100 zł za przejścię na czerwonym swietle. Ulica pusta, zielone migało, policjant chamski więc...
§ Pytanie po zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny - Mam pytanie jestem studentem studiów dziennych (nie pracuję) i studiuję poza miejscem zamieszkania, ojciec już od ponad trzech miesięcy nie...
§ POMOCY.Podział kosztów utrzymania mieszkania - Mam depresję. Mam wrażenie że długo tego nie wytrzymam. Mój mąż jest alkohollkiem. Jest on juz karany za znęcanie się nad rodziną. Mój problem polega...
§ Koszta utrzymania mieszkania a niepłacenie - Dzień dobry. Mój mąż nie chce dokładać się do opłat bieżących za mieszkanie, mam zamiar zwrócić się o to do Sądu ale nie wiem jak sformuować pozew....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:15.