jak poprawnie napisać wniosek o spadek i kto dziedziczy? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
08-02-2010, 19:08  
talizman
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie jak poprawnie napisać wniosek o spadek i kto dziedziczy?

Dzień dobry,
Sprawa wygląda następująco:
Matka zmarła w 1988r. Po jej śmierci nie przeprowadzono postępowania spadkowego.Pozostało gospodarstwo rolne o pow.10 ha wraz z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym,które zapisali matce jej rodzice(moi dziadkowie).Ojciec po śmierci matki ozenił się ponownie.W nowym związku był około dwóch lat i rozstali się ale nie wzięli rozwodu ani nie było orzeczonej separacj. W 2007r. zmarł ojciec. Obecnie ja i mój brat chcemy przeprowadzić postępowanie spadkowe tylko nie wiemy czy trzeba wniesć osobno po ojcu i osobno po matce (jesli tak to w jakiej kolejności, czy kolejność śmierci rodziców ma znaczenie?) czy złozyć jeden wniosek? Czy majatek po rodzicach dziedziczą tylko dzieci (jest dwóch synów) czy powinniśmy też wpisać we wniosku macochę jako kolejnego spadkobiercę?
talizman jest off-line  
09-02-2010, 10:08  
Luki_attorney
Stały bywalec
 
Posty: 826
Domyślnie RE: jak poprawnie napisać wniosek o spadek i kto dziedziczy?

Po matce dziedziczy ojciec wasz i wy po równo. Po ojcu dziedziczą jego żona (jeśli nią nadal formalnie była w chwili jego śmierci) i wszystkie jego dzieci (małżeńskie i poza małżeńskie, wsyzstkie jakie spłodził). Zasadniczo po równo (chyba, że dzieci jest więcej niż troje, to wtedy dla ojca jest 1/4 a treszta po równo między dzieci).

Lepiej zlożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po matce, po ojcu oraz o podział majątku między nimi.

Trzeba dołączyć akty zgonu matki i ojca, akty urodzenia wszystkich dzieci (matki i ojca) w przypadku zamęznych kobiet - akty małżeństwa.

We wniosku trzeba wskazać imiona nazwiska i adresy wszystkich spadobierców (dzieci matki i ojca).
Luki_attorney jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:39.