Wycena części domu otrzymanej w spadku - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
13-03-2010, 19:39  
fklaus
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wycena części domu otrzymanej w spadku

witam,

Sąd wydał orzeczenie o nabyciu spadku, po zmarłym ojcu. Przedmiotem spadku jest 25% nieruchomości na której stoi dom. Pozostałe 75% należy do brata ojca, który w nim mieszka od urodzenia. Chciałem przeprowadzić wycenę nieruchomości, jednak Wuj nie zgadza się na wpuszczenie rzeczoznawcy do domu. Sugeruje mi, że jest gotowy odkupić mój udział za kwotę (przypuszczalnie dużo niższą od wartości rynkowej).

Jak w obecnej sytuacji przeprowadzić wycenę i czy mam do tego prawo?

Minął już rok od otrzymania spadku a ja jeszcze nie zgłosiłem tego faktu do urzędu skarbowego i nie mam żadnego aktu notarialnego, bo we wniosku do urzędu trzeba podać wartość odziedziczonej nieruchomości, której nie mam jak oszacować.

Co zrobić, żeby jak najszybciej pozbyć się problemu i wymienić spadek na gotówkę? Czy jestem w stanie w tym momencie komukolwiek sprzedać 1/4 nieruchomości, czy muszę przeprowadzić podział spadku (domu)?

Proszę o podanie najprostszego i najmniej bolesnego rozwiązania.
Dzięki.
fklaus jest off-line  
15-03-2010, 07:42  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.315
Domyślnie RE: Wycena części domu otrzymanej w spadku

W braku zgody drugiego współwłaściciela - wyceny ot tak nie przeprowadzisz raczej, bo będzie Ci to utrudniał, i jako współwłaściciel w sumie może.

Wyjściem jest sądowny dział spadku - Rzecznik Praw Obywatelskich

Możecie załatwić to polubownie - wuj zgadza się na rzeczoznawcę, ten szacuje wartość, idziecie do notariusza i dzielicie się wg tej wartości. Może i nieco drożej, ale szybciej, i sprawa załatwiona.

Jak się nie zgodzi - to sądowny dział spadku. W braku zgody sąd powołuje biegłego, którego koszty Wy ponosicie razem. Na podstawie jego opinii wycenia nieruchomość, we wniosku musisz podać propozycję podziału (albo np. całość udziału spadkowego dla Ciebie - za spłatą wujka - albo np. odwrotnie). W końcu orzeczeniem sąd jakoś to podzieli. Dodam, w sytuacji gdy jedna z osób tam mieszka - zazwyczaj ona otrzymuje udział w nieruchomości za spłatą drugiej strony.
Tomu jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wycena spadku odpowiedzi: 3
§ Darowizna domu, wycena, zachowek odpowiedzi: 1
§ Aktualna wycena domu odpowiedzi: 2
§ Wycena domu!!! odpowiedzi: 2
§ Wycena domu i podatek od spadku odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:49.