Testament a spadek - Forum Prawne

 

Testament a spadek

Witam serdecznie. Jest nas troje rodzeństwa - ja, brat i siostra. Oboje rodzice żyją. Jak wygląda sprawa spadku w stosunku do testamentu, jeżeli któreś z rodziców umrze lub umrą oboje, a matka napisała testament, w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Sprzedaż nieruchomości
    Rzeczoznawca wycenił dom na 150 tysięcy, a co z ziemią? Kiedy zostanie ustalona kwota ziemi?Jestem w 99%, że ojciec...
  • § pełnomocnictwo
    Witam. Zostałam wezwana w charakterze strony w sprawie z wniosku Gminy o stwierdzenie nabycia spadku. Mój dziadek był...
  • § zachowek bardzo ważne pytania
    Witam Dziś miałem sprawę o nabycie spadku. Sprawa oczywiście na moją korzyść(testament) i tego nikt nie...

 
26-04-2010, 11:52  
Alberciczek321
Zbanowany
 
Posty: 54
Domyślnie Testament a spadek

Witam serdecznie.
Jest nas troje rodzeństwa - ja, brat i siostra. Oboje rodzice żyją. Jak wygląda sprawa spadku w stosunku do testamentu, jeżeli któreś z rodziców umrze lub umrą oboje, a matka napisała testament, w którym dom oraz jedną działkę daje siostrze, drugą działkę daje bratu ( żeby sobie ewentualnie postawił dom ), a mnie daje pieniądze - matka ma tylko jeden dom i dwie działki, w tym na jednej działce stoi właśnie dom i dlatego mnie, jako trzeciemu dziecku daje pieniądze na np. zakup działki. I teraz pytanie :
Jak się ma sprawa tego testamentu do spadku, czyli czy testament ( nawet prawomocny ) ma jakiekolwiek znaczenie w prawie, czy jest to tylko wola zmarłego, a rodzeństwo może, ale nie musi zaakceptować tej woli i jeżeli ktoreś nie zaakceptuje ( nie zgodzi się z testamentem ) to majątek po zmarłych rodzicach jest rozdzielany na nas trzech? Czyli jeżeli siostra chce mieć dom, to musi spłacić mnie i brata, jeżeli brat chce mieć działkę, to musi spłacić mnie i siostrę i ja jak chcę te pieniądze, to muszę je również podzielić na brata i siostrę? Bo pieniądze to teoretycznie majątek po zmarłych rodzicach?
Alberciczek321 jest off-line  
26-04-2010, 12:20  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie RE: Testament a spadek

Testament jest dość konkretny. Problem polega na tym, że sąd w postępowaniu spadkowym nie przyznaje spadkobiercom składników majątkowych - a jedynie udziały. Więc po prostu musicie przemyśleć, ile są warte składniki przekazane poszczególnym z Was, w kontekście całości majątku spadkowego - bo sąd o to zapyta. I na podstawie tego, co powiecie, orzeknie nabycie spadku w częściach ułamkowych. Dalsze dzielenie się faktycznie - co komu - to postępowanie o dział spadku, gdzie ustalicie, który składnik danej osobie ma przypaść.

Testament można kwestionować - ale na określonych podstawach:
Przepis prawny:
Art. 945. § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.
§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Nie ma czegoś takiego jak "prawomocny testament". Są testamenty ważne lub nie.
Tomu jest off-line  
28-04-2010, 08:04  
Alberciczek321
Zbanowany
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Testament a spadek

Dzięki za chęć pomocy.
Nie rozumiem jednak o co chodzi z tymi składnikami majątkowymi i udziałami. Co oznaczają te pojęcia? Czy składnik majątkowy to jest to, co rodzice nam zostawili po sobie i co mamy rozdzielić po ich śmierci? A udziały to te części spadku, ktore dostaliśmy, czyli mój udział to np. pieniądze, a udział siostry to dom plus działka?
Jeżeli tak, to co będzie w przypadku, jeżeli jedno z rodzeństwa stwierdzi, że testament jest dla niego krzywdzący, ponieważ on dostał tyle, a jego rodzeństwo dostało o wiele wiele więcej?
Alberciczek321 jest off-line  
28-04-2010, 08:07  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie RE: Testament a spadek

Udział - część, która przypada danemu spadkobiercy. Wyrażony w ułamku. Np. 1/3. Czyli masz prawo do 1/3 tego, co zostawił spadkodawca. Wiadomo - samochód czy dom trudno podzielić na 3 części, więc dokonuje się działu spadku - gdzie jedna osoba bierze np. mieszkanie, a druga dostaje samochód i spłatę części wartości mieszkania - żeby odpowiadało to jej udziałowi.

Sąd w postanowieniu o nabyciu spadku nie przyzna nic wprost nikomu. Stwierdzi, jaki udział każdemu przysługuje.
Tomu jest off-line  
28-04-2010, 16:54  
Alberciczek321
Zbanowany
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Testament a spadek

Aha. Czyli jeżeli rodzice zostawią w spadku po sobie dom i samochód to każda ta rzecz jest dzielona na 3 części, ponieważ jest nas trzech?
I jeżeli np. siostra dostanie mieszkanie, ja samochód a brat działkę, to siostra mnie i bratu będzie musiała spłacić część tego domu, bo dom jest droższy od działki i samochodu? Tak samo jeżeli działka jest więcej warta niz samochod, to brat będzie musiał spłacić mnie cześć tej działki? A ja jako że to co dostałem jest najmniej warte, nie muszę nic im spłacać? Dobrze myslę, czy coś pokręciłem?
No i mowa tutaj jest o przypadku, jeżeli rodzice nie zostawią testamentu? A jak w testamencie rodzice zapiszą, że dom jest dla siostry, działka dla brata, a samochód dla mnie, to wówczas siostra z bratem też muszą mnie spłacić, czy to już jest coś inaczej?
Alberciczek321 jest off-line  
29-04-2010, 08:10  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie RE: Testament a spadek

Cytat:
Aha. Czyli jeżeli rodzice zostawią w spadku po sobie dom i samochód to każda ta rzecz jest dzielona na 3 części, ponieważ jest nas trzech?
Każdy ma prawo do 1/3 - dokładnie.

Co nie znaczy, że trzeba ciąć samochód na 3 części - ale np. 1 bierze wóz, a pozostałych dwóch spłaca z ich udziałów.

Cytat:
I jeżeli np. siostra dostanie mieszkanie, ja samochód a brat działkę, to siostra mnie i bratu będzie musiała spłacić część tego domu, bo dom jest droższy od działki i samochodu?
Tak. Każdy ma prawo do wartości odpowiadającej udziałowi. Czyli jeśli ktoś dostał coś droższego - czyli jest do przodu - to musi wyrównać to spłatą tych, którzy przez to mniej dostali.

Dobrze rozumujesz. Chodzi o to, abyście podzielili się tak, żeby każdy dostał - składnik konkretny lub wartość - odpowiadający jego udziałowi.

Tak samo ma się to do testamentu.
Tomu jest off-line  
11-11-2010, 13:14  
Alberciczek321
Zbanowany
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Testament a spadek

Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem - brak czasu.
Czyli nawet, jeżeli rodzice napisali testament i w nim dom i jedną działke dają siostrze, to ten dom i działka jest dzielona i tak na trzy cześci i siostra musi spłacić mnie i brata? I to samo jest z drugą działką i pieniędzmi - brat musi spłacić mnie i siostrę a ja musze podzielić się tymi pieniędzmi z siostrą i bratem?
Alberciczek321 jest off-line  
11-11-2010, 16:51  
Alberciczek321
Zbanowany
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Testament a spadek

Chyba, że to będzie tak - dom i działka jest więcej warta niż druga działka i pieniądze, czyli ja nie dzielę się z nikim pieniędzmi, bo dostałem najmniej. Siostra musi wypłacić mnie różnicę w cenie między pieniędzmi które ja dostałem a wartością domu i działki, a bratu musi wypłacić różnicę między wartością domu i działki a wartością tej drugiej działki, jeżeli ta jest mniej warta. Natomisat brat musi mnie wypłacić różnicę między tą kwotą którą ja dostałem a wartością działki.
Alberciczek321 jest off-line  
12-11-2010, 12:13  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.915
Domyślnie RE: Testament a spadek

Sąd na podstawie testamentu - wskazania, co wchodzi w skład spadku, i wskazania przez spadkobierców, jaki ułamek całego spadku stanowi dany składnik, określa, który spadkobierca w jakim ułamku (udziale) nabywa spadek.

Inna rzecz - sam dział spadku, czyli podzielenie się fizycznie tym, co spadek stanowi dokładnie. Wtedy możecie się dogadać między sobą - ten dostaje dom, ten działkę, a różnicę np. spłaca ten, co dostał więcej niż mu z udziału spadkowego przypada.

Z tego, co piszesz, wynika że mechanizm rozumiesz.
Tomu jest off-line  
18-11-2010, 12:40  
bajbi76
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Testament a spadek

Witam mam takie pytanie moi rodzice zmarli jakiś czas temu zostałysmy 3 siostry rodzice zostawili mieszkanie na wsi to jest pół domku na wsi bez testamentu odbyła się sprawa w sądzie nastąpił podział miedzy nami trzema siostrami niby jest wszystko ok ale siostra stwierdziła ze nie dostanie kredytu na spłatę mnie i mojej siostry bo musimy miec każda z nas oddzielny wpis do księgi wieczystej czy to ma tak być a chce wziąsc kredyt na hipotekę tego mieszkania i niby nie dadzą jej bo własnie jest problem z tymi wpisami do księgi wieczystej proszę o pomoc pozdrawiam
bajbi76 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ testament-spadek - Co zrobić jeżeli jeden z braci nie chce wypełnic wniosku odebranie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
§ Testament- spadek - Witam! Moj tata zostawil mojej mamie testament w ktorym podkersla ze wszystkie swoje ruchomosci i nieruchomosci przekazuje na rzecz mojej mamy....
§ spadek-testament - Mam testament po mamie, napisany w gminie przy dwóch świadkach.jeszcze nie złożyłam wniosku o nabycie spadku.Rodzeństwo mówi że spadek mi się nie...
§ spadek i testament - Witam bardzo serdecznie. Po raz kolejny proszę o pomoc. Dziś byliśmy na sprawie spadkowej w sądzie. Po zmarłej mamie zostało mieszkanie spółdzielcze...
§ Spadek (testament) - Witam wszystkich i mam nadzieję, że uzyskam tutaj pomoc. Sprawa dotyczy spadku i zarówno testamentu. Musze po krótce przedstawić sytuację. ...
§ spadek testament - witam! jakiś rok temu zmarł mój "przyszywany" dziadek. sporządził on testament potwierdzony notarialnie, w którym nadmienione jest, że spadkobiercą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:09.