Wkład mieszkaniowy jako spadek - Forum Prawne

 

Wkład mieszkaniowy jako spadek

Witam! Krótki opis sytuacji: w latach '70 mój ojciec (wówczas kawaler) nabył mieszkanie spółdzielcze w ramach odpracowywania części wniesionego wkładu. Spłacił wtedy wszystkie zobowiązania wobec spółdzielni. W międzyczasie ożenił się i razem z żoną pod ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § wycena służebności osobistej....
    Proszę o poradę. Sprawa o zachowek. Biegły wycenił nieruchomość i wycenił służebność osobistą. Sędzia...
  • § Sprzedaz dzialki rolnej ze spa...
    Witam najpierw przedstawie wam jaka jest moja sytuacja. Mama zmarła w 1991r. Tato w 2005r. cały majątek był na...
  • § zmiana testamentu
    Witam Babcia zapisała pole z domem swojemu synowi. Zaznaczyła w testamencie ze zostawia sobie 30arów pola aż do...

Odpowiedz
 
11-09-2007, 20:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Wkład mieszkaniowy jako spadek

Witam!
Krótki opis sytuacji: w latach '70 mój ojciec (wówczas kawaler) nabył mieszkanie spółdzielcze w ramach odpracowywania części wniesionego wkładu. Spłacił wtedy wszystkie zobowiązania wobec spółdzielni. W międzyczasie ożenił się i razem z żoną pod koniec lat '80 przeniósł się do większego mieszkania spółdzielczego - dopłacał tam jakąś sumę za różnicę. Był to jakiś wkład mieszkaniowy. Do 2005 roku wraz z bratem i rodzicami mieszkałem w tym mieszkaniu. Brat się wyprowadził do własnościowego mieszkania, a ja nadal pozostałem w tym spółdzielczym.

W tym roku zmarła moja matka, nie zostawiła po sobie testamentu. Ojciec, jako główny lokator i członek spółdzielni, chce na mocy obecnej ustawy przekształcić mieszkanie (lokatorskie prawo do lokalu) na własność. W miedzyczasie chcemy złożyć wniosek do sądu o nabycie spadku. Oczywiście spadkobiercami jesteśmy tylko my - brat, ja i ojciec.

Pytania:
1 - Jak będzie liczony wkład mieszkaniowy wniesiony przez rodziców? Czy wyliczona przez spółdzielnię suma będzie tą ostateczną? Spółdzielnia nie chce podać takich informacji (kwoty). Będzie musiała, jak jej przedstawię orzeczenie sądu po I rozprawie?
2 - Jak rozumiem z wcześniejszych postów - we trójkę po I rozprawie będziemy mogli u notariusza polubownie podzielić ten wkład (i pozostałe rzeczy należące do spadku)?
3 - Czy wówczas można zapisać, że ja z ojcem spłacam brata, czyli damy mu 1/3 z 1/2 wkładu mieszkaniowego?
4 - Jak to się ma wówczas do mieszkania, w którym nadal mieszkam z ojcem? Przekształcając go jeszcze przed wydaniem orzeczenia o nabyciu spadku spowoduje jakieś komplikacje prawne?
5 - Czy mogę spłacić brata zmniejszając kwotę z wkładu o kwotę potrzebną na spłacenie długów po mamie (1/3 oczywiście), które są dużo mniejsze niż ten wkład? Biorąc pod uwagę zgodność spadkobierców u notariusza.
6 - Z tego co czytałem, to ostatnie przepisy mówią o tym, że jak brat przyjmie spadek po mamie (np. 1/3 z 1/2 wkładu mieszkaniowego), to on jest zwolniony z podatku, a jego żona zapłaci z tego tytułu podatek. Tak?
 
12-09-2007, 07:19  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Rozumiem, że rodzicom przysługiwało sp.lokatorskie prawo do lokalu.
Ad.1 - przy nabyciu spadku nie jest potrzebna wartość wkładu mieszkaniowego - sąd określa jedynie udział spadkowy.
Sp-nia może podać wartość "księgową", natomiast sp-nia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową lokalu, którą określa biegły (nie za darmo) - przy lokatorskim
Ad.2 i 3 - można, ale w przypadku sp.lokatorskiego prawa wystarczy podział umowny bez notariusza.
Ad.4 - to ciekawe czy notariusz będzie chciał go przekształcić. Proszę pamiętać, że jedynie z członkiem można zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
Ad.5 - jak wszyscy wyrażają zgodę.
Mrcn jest off-line  
12-09-2007, 07:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

[cytat="Mrcn"]Rozumiem, że rodzicom przysługiwało sp.lokatorskie prawo do lokalu.[/cytat]
Tak.

[cytat="Mrcn"]Ad.1 - przy nabyciu spadku nie jest potrzebna wartość wkładu mieszkaniowego - sąd określa jedynie udział spadkowy.
Sp-nia może podać wartość "księgową", natomiast sp-nia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową lokalu, którą określa biegły (nie za darmo) - przy lokatorskim.[/cytat]
Czyli 1/3 z 1/2 wartości rynkowej lokalu??? W spółdzielni powiedzieli, że bratu będzie się należeć 1/3 z 1/2 wkładu i to będzie suma wyliczona przez nich, a nie przez biegłego. A jeśli już by musiał on to wyceniać, to po przekształceniu mieszkania na własność również będzie taka sama procedura?

[cytat="Mrcn"]Ad.4 - to ciekawe czy notariusz będzie chciał go przekształcić. Proszę pamiętać, że jedynie z członkiem można zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu.[/cytat]
Wyżej pisałem, że ojciec jest członkiem spółdzielni i ona nie widzi problemu z przekształceniem. Ja tylko chcę wiedzieć, czy po takim przekształceniu nie będzie problemu z podziałem wkładu - w końcu zostanie on "wykorzystany" przez nas do polepszenia sytuacji (mieszkanie własnościowe ma w końcu większa wartość).
 
12-09-2007, 10:51  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

[cytat="allfree"]
Czyli 1/3 z 1/2 wartości rynkowej lokalu??? W spółdzielni powiedzieli, że bratu będzie się należeć 1/3 z 1/2 wkładu i to będzie suma wyliczona przez nich, a nie przez biegłego. A jeśli już by musiał on to wyceniać, to po przekształceniu mieszkania na własność również będzie taka sama procedura?[/cytat]

Nie. Dopiero po wygaśnięciu prawa do lokalu, osobie uprawnionej zwraca się wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu.

[cytat="allfree"]
Ja tylko chcę wiedzieć, czy po takim przekształceniu nie będzie problemu z podziałem wkładu - w końcu zostanie on "wykorzystany" przez nas do polepszenia sytuacji (mieszkanie własnościowe ma w końcu większa wartość).[/cytat]

Problem może stanowić notariusz, który może żądać postanowienia o nabyciu spadku i informacji komu w wyniku działu spdaku przypadł tytuł prawny do lokalu.
Nie może być kilku "współwłaścicieli" spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Prawo przysługuje albo osobie fiz. (jednej) lub małżonkom.
Zwrócę uwagę na fakt, że podział wkładu mieszkaniowego przez spółdzielnię jest niemożliwy - sp.lokatorskie prawo do lokalu wiąże się ściśle z wkładem [!] i czkonkostwem. Rozliczenie pieniężne z tyt. wkładu odbywać się może tylko od osoby uprawnionej.
Mrcn jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - jako spadek? natis2 Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele 3 08-01-2010 18:52
§ dom wspólnie zamieszkiwany jako spadek wowamb Prawo spadkowe 8 03-12-2009 15:16
§ Dług komorniczy jako jedyny spadek ? JohnDoe Prawo spadkowe 3 05-01-2009 22:59
§ dług jako spadek imersja Prawo spadkowe 1 20-04-2008 11:48


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:40.