darowizna, tytułem nieodpatnym i dożywotnio służebność osobistą mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
14-06-2010, 16:50  
karina111
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie darowizna, tytułem nieodpatnym i dożywotnio służebność osobistą mieszkania

Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc, gdyż sprawa jest nie cierpiąca zwłoki!!!

Sytuacja wygląda następująco:
Jest małżeństwo mają 1 córkę i 1 syna. Małżeństwo nie podejmuje wspólnie żadnych kroków prawnych związanych ze spadkiem i mężczyzna w podeszłym wieku po przebytej chorobie umiera. Kobieta zostaje sama powoli zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i tego, że będzie potrzebowała opieki wiec decyduje przepisać swój majątek na syna. Okazuje się chyba po wizycie u notariusza, że majątek którym dysponowała wcześniej ze zmarłym mężem należy tylko do niej (chyba okazało się tak z ksiąg wieczystych), (to ona w przeszłości dostała większość pieniędzy od swoich rodziców).
W dalszym postępowaniu kobieta u notaruisza sporządza akt DAROWIZNY na syna. Przedmiot darowizny ma stanowić majątek osobisty obdarowanego, polecając ustanowienie na jej rzecz osobistej służebności mieszkania. Obdarowany w wykonaniu polecenia darczyńcy ustanawia na jej rzecz tytułem nieodpłatnym i dozywotnio służebność osobistą mieszkania.

Wola kobiety było przepisanie całego majątku na syna gdyż tylko na niego mogła liczyć. Córka mało sie interesowała i nie pomagała rodzica na codzień, gdy byli w podeszłym wieku i gdy cięzko chorowali przed śmiercią. Lecz żeby nie zostawic córki mimo wszystko bez niczego kobieta przekazała jej pewną sume pieniędzy bez pokwitowania.
Kobieta zmarła syn wyremontował majątek który został mu po matce która zawsze mogła liczyć tylko na niego. A teraz córka upomina sie o swój zachowek. Czy ma do tego prawo zgodnie z umową notarialną jaka została podpisana?? i jezeli tak to jaki udział się jej nalezy?? co z podniesieniem wartości majatku ktory po przepisaniu darowizny zwiekszył się na skutek remontu poczynionego przez syna?

Bardzo proszę o odpowiedz. To przykre jak rodzina która nie interesowała sie rodzicami chce pozyskać część majątku który ktoś dostał za ciężką prace i opiekę.
karina111 jest off-line  
14-06-2010, 19:01  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.158
Domyślnie RE: darowizna, tytułem nieodpatnym i dożywotnio służebność osobistą mieszkania

Jeżeli spadek jest "pusty", tzn. nic po sobie matka nie zostawiła, to córka ma prawo do uzupełnienia zachowku - co do darowizny dokonanej przez matkę - można się na to powołać, ale trzeba być w stanie udowodnić, że taka darowizna miał miejsce.

Wartość otrzymanej przez syna darowizny (domu) ocenia się wg stanu z dnia jej dokonania, a wg cen z chwili orzekania. Czyli nakłady dokonane po akcie darowizny nie będą brane pod uwagę.

Roszczenie z tytułu zachowku w tej sytuacji przedawnia się z upływem 3 lat od chwili śmierci matki.

Kwota zachowku to w tej sytuacji prawdopodobnie będzie 1/2 tego, co córka dostałaby normalnie dziedzicząc po matce. Czyli w praktyce 1/4 wartości otrzymanej przez Pana darowizny. Chyba ze udowodni Pan, że dostała jakąś darowiznę, wtedy zalicza się ja na poczet zachowku.
FraZeolog jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ akt darowizny ze służebnością osobistą mieszkania odpowiedzi: 24
§ darowizna ze służebnością a zachowek odpowiedzi: 4
§ Pokój dożywotnio odpowiedzi: 1
§ Dożywotnio zablokowane konto na Allegro. odpowiedzi: 1
§ darowizna, służebnośc mieszkania odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:14.