Spadek po zmarłej cioci. - Forum Prawne

 

Spadek po zmarłej cioci.

Niedawno zmarła moja chrzestna - siostra rodzona mojej mamy. Jest też jej rodzony brat. Ciocia zostawila testament notarialny w ktorym do całości spadku powołała mnie - w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe i oszczędności pieniężne ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


 
11-10-2007, 12:57  
MarysiaK
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Spadek po zmarłej cioci.

Niedawno zmarła moja chrzestna - siostra rodzona mojej mamy. Jest też jej rodzony brat. Ciocia zostawila testament notarialny w ktorym do całości spadku powołała mnie - w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe i oszczędności pieniężne zgromadzone w banku.

Czy brat cioci ma prawo do zachowku? Z tego co wyczytałam prawo do zachowku mają tylko rodzice, dzieci i małżonek, jednakże ciocia była wdową i nie miała dzieci.

Całe życie była związana z moją mamą i mną i nie utrzymywała praktycznie kontaktów z bratem wrecz podkreslajac ze po jej smierci niczego nie dostanie ( stad testament ) - jak to wyglada teraz w swietle prawa?
MarysiaK jest off-line  
11-10-2007, 16:18  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie

[cytat:2frlzntz] Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).[/cytat:2frlzntz]

Rodzeństwu zachowek nie przysługuje, także wtedy gdy nie ma rodziców i dzieci.
Nauzicaa jest off-line  
01-11-2007, 20:58  
FERMATA
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

Dołączam się do pytania, bo nie wiem, czy dobrze rozumiem. Będzie postępowanie spadkowe i pojawią się spadkobiercy ustawowi, czyli rodzeństwo zmarłej. Gdyby nie było testamentu wszystko by dziedziczyli oni. I czy na pewno nie mają prawa do zachowku? Nie chce mi się w to wierzyć. Bardzo proszę o odpowiedź, czy tak jest na 100% , że w tej sprawie w/w rodzeństwo nie ma prawa do zachowku? Pytam, bo znam identyczną sytuację i wiem, że zachowek został wypłacony. Pozdrawiam.
FERMATA jest off-line  
02-11-2007, 09:04  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie

Art. 991 wymienia wszystkich uprawnionych do zachowku i rodzeństwa (nawet gdyby dziedziczyło z ustawy w braku testamentu) tam nie widzę.
Nauzicaa jest off-line  
02-11-2007, 10:32  
FERMATA
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

To prawda, Art.991 jest napisany jasno i też to tak zrozumiałam, bo chyba nie da się inaczej go interpretować. Spotkałam się z identyczną sytuacją, a spadkobiercy ustawowi powiedzieli później spadkobierczyni(sistrzenicy i córce, gdyż były dokładnie te same stopnie pokrewieństwa co w tej sprawie), że gdyby nie było testamentu, to wszystko przeszłoby na nich i oczekują, że im coś wypłaci tytyłem zachowku. Z tego powodu ten post mnie tak zaintrygował, jak to jest Nauzicaa gdyby nie było testamentu to kto by dziedziczył?Nie miała męża,ani dzieci, rodzice nie żyją. Czy rodzeństwo by dziedziczyło? A zachowku nie mogą się domagać wg.w/w paragrafu? Proszę Nauzicaa rozjaśnij mi to w kilku zdaniach.Pozdrawiam.
FERMATA jest off-line  
02-11-2007, 10:59  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie

Gdy nie ma testamentu ani dzieci, małżonka i rodziców, to rzeczywiście dziedziczy rodzeństwo.
[cytat:3mcvvwgz] Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.
(...)
Art. 933. § 3. Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.[/cytat:3mcvvwgz]

Natomiast czym innym jest zachowek, który przysługuje tylko osobom wymienionym w art. 991. W opisanej przez Ciebie sytuacji rodzeństwo dziedziczyłoby w braku testamentu, ale skoro testament jest to zachowek im nie przysługuje i rodzeństwu pozostają tylko oczekiwania
Nauzicaa jest off-line  
02-11-2007, 11:07  
FERMATA
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Dzięki Tobie Nauzicaa wszystko jest już dla mnie jasne, bardzo mi pomogłaś. Jeszcze raz dzięki i serdeczne pozdrowienia.
FERMATA jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek dla wnuka i zachówek dla Cioci - Witam Moja Babcia zapisała mi w testamencie domek i aktualnie Ciocia, córka Babci sądownie upomina się o zachówek i pod koniec marca mam sprawę...
§ Spadek po zmarłej cioci - Moja babcia, mama ojca miała siostrę, która była właścicielką nieruchomości, ale zmarła bezdzietnie (nie miała też męża). Rozumiem, że po niej...
§ spadek po cioci - witam mam pytanie chcemy zalozyc sprawe o spadek po zmarlwj cioci nie ma aktu wlasnosci i zalozonej ksiegi wieczystej w gieodezji jest nr. dzialki...
§ Mieszkanie po zmarłej cioci - Proszę o podpowiedz w np kwestii: zmarła ciocia(siostra mojej mamy) pozostał wujek którym się opiekuję i niestety nie ma żadnego testamentu ,jedynie...
§ Spadek po cioci i wujku - Kilka lat temu ciocia z wujkiem napisali 2 testamenty u notariusza w których przepisali na mnie swoj majatek. Po ich smierci sprawa trafiła do sadu i...
§ mieszkanie po zmarłej cioci - Witam. Dnia 2 maja 08 dowiedziałam sie o śmierci swojej ciotki,( tzn mamy siostry) zmarłej jak sie później okazało 2 stycznia 2007r. Śmierć ciotki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:48.