spadek, była i obecna żona - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
20-11-2010, 17:51  
ononaono
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie spadek, była i obecna żona

Witam i proszę o pomoc. Kilka dni temu zmarł nagle mój ojczym. Okazuje się,że kwestie jego majątku i tym samym spadku są dość skomplikowane. Ślub z moją mamą wziął w kwietniu bieżącego roku. Wcześniej był rozwodnikiem. Przy rozwodzie z byłą żoną nie ustalili podziału majątku,był ciągle na stałe zameldowany w ich wspólnym domu(moja mama jest tam zameldowana tymczasowo) gdzie również mieszka nadal jego była żona. Nie byli w stanie się dogadać co do sprzedaży nieruchomości a nie stać go było na wystąpienie o podział majątku stad taka zawiła sytuacja. Zastanawiamy się obecnie co o takiej sytuacji mówi prawo spadkowe. Dodam,że ojczym nie miał dzieci ani innych bezpośrednich spadkobierców. Czy była żona coś po nim odziedziczy? czy prawo do spadku mają siostry i matka ojczyma? co z majątkiem ruchomym znajdującym się w domu(w tym z rzeczami które pojawiły się tam już po rozwodzie z byłą żoną)? Jakie kroki powinnyśmy podjąć by zabezpieczyć wszystkie dokumenty świadczące o posiadanych przez ojczyma dobrach. Podkreślę,że była żona jest zażartym wrogiem mojej mamy i od początku robiła wszystko,żeby zagarnąć jak największą część majątku byłego męża.
ononaono jest off-line  
21-11-2010, 09:29  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.463
Domyślnie RE: spadek, była i obecna żona

Moim zdaniem, po ojczymie dziedziczy osoba która była jego ostatnim małżonkiem oraz rodzice lub w ich miejsce rodzeństwo.
Jeśli była Pani przysposobiona to zmieniło by postać rzeczy.
Była żona nie dziedziczy.
Gorzej będzie z ustaleniem co wchodzi konkretnie do masy spadkowej bo praktycznie połowa majątku dorobkowego z poprzedniego małżeństwa (oraz całość majątku osobistego jeśli takowy posiadał a także część majątku wspólnego z ostatniego małżeństwa - tu chyba tylko ruchomości), który niestety nie został formalnie podzielony.
Cytat:
Jakie kroki powinnyśmy podjąć by zabezpieczyć wszystkie dokumenty świadczące o posiadanych przez ojczyma dobrach.
Wystąpić do sądu o zabezpieczenie spadku.
Kerimus jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:21.