Podważenie darowizny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
25-11-2010, 22:54  
setka-100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Podważenie darowizny

Moja babcia ma 88 lat jest przykuta do łóżka ma demencje starczą nie poznaje ludzi i nie bardzo kojarzy sobie fakty. W lipcu tego roku zmarł jej syn, który był jedynym właścicielem ojcowizny bez żony i dzieci. Zgodnie z prawem babci przypadało 1/2 majątku a rodzeństwu po 1/8. Na gospodarce pozostał brat mojego taty alkocholik, który razem z pazerną ciocią próbuje przejąć majątek. Za pieniądze spowodowali, iż notariusz przyjął oświadczenie o przyjęciu spadku od babci choć mam wątpliwość czy babcia jeszcze ma siłę podpisać się. Nie dopuszczają nikogo z rodziny do niej by nie można było stwierdzić jaki jest faktyczny stan jej zdrowia. Sprzyja im fakt, iż brat mamy żył ze spadkodawcą na ojcowiźnie bez prawa posiadania. Jak się okazało wyprzedali część majątku jak byka oraz maszyny rolnicze nie objęte dowodem rejestracyjnym. W dniu wczorajszym ciocia załatwiała u notariusza przepisanie na wujka części udziałów babci w darowiźnie. Co zrobić by podważyć przyjęcie spadku i darowiznę z winy stanu zdrowia babci.
setka-100 jest off-line  
25-11-2010, 23:01  
setka-100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podważenie darowizny

Ps. Dziedziczenie ustawowe, niebawem odbędzie się spis komorniczy a co za tym idzie nie było sprawy działu spadku.
setka-100 jest off-line  
26-11-2010, 10:58  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.310
Domyślnie RE: Podważenie darowizny

Jeśli macie dowody - karty choroby, zeznania świadków (także lekarz babci) odnośnie jej stanu, wskazujące że nie jest w stanie świadomie wyrazić swojej woli - to można udowodnić wadę oświadczenia woli:
Przepis prawny:
Art. 82 KC Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Tomu jest off-line  
29-11-2010, 23:13  
setka-100
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podważenie darowizny

Niestety nie mamy dowodów tylko tyle świadkowie moja mama oraz dwie kuzynki które są niestety stroną w sprawie. Osoby, które przejęły majątek mają oświadczenie lekarza rodzinnego ze wsi którą obsługuje jak się wyrazili wszystko się da załatwić za pieniądze. Mam kilka pytań: Czy ubezwłasnowolnić babcie a potem podważyć oświadczenia? Czy po ubezwłasnowolnieniu można podwazyć umowy np nawet gdyby proces ten będzie trwał nawet ponad 2 lata? Czy może jest inna droga do osiągnięcia celu? Martwię się o babcie że teraz po przekazaniu majątku stanie się nie potrzebna i przestaną o nią dbać.
setka-100 jest off-line  
30-11-2010, 08:29  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.310
Domyślnie RE: Podważenie darowizny

Termin 2 lat liczy się od wykonania darowizny (901 KC). Chodzi o złożenie żądania = data wniesienia pozwu, a nie orzeczenia końcowego w sprawie.
Tomu jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podważenie darowizny odpowiedzi: 1
§ Podważenie darowizny odpowiedzi: 5
§ podważenie darowizny odpowiedzi: 4
§ podważenie darowizny odpowiedzi: 5
§ Podważenie darowizny odpowiedzi: 6
§ Podważenie darowizny odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:12.