spadek po bracie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
27-12-2010, 13:14  
tomek_skc
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie spadek po bracie

W październiku 2010r. zmarł mi brat, który posiadał gospodarstwo rolne, dom i maszyny rolnicze. Był bezdzietnym kawalerem. Żyje tylko brat i siostra która mieszka w mieście natomiast brat prowadzi własne gospodarstwo rolne. Komu należy się spadek po zmarłym bracie i w jakiej części ?
tomek_skc jest off-line  
27-12-2010, 13:58  
rex14_pl
Stały bywalec
 
rex14_pl na Forum Prawnym
 
Posty: 996
Domyślnie RE: spadek po bracie

Kazdemu z rodzenstwa po 1/3 jezeli rodzice tez nie zyja.
rex14_pl jest off-line  
27-12-2010, 14:05  
widmo_x
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: spadek po bracie

Dokładnie każde z Was otrzymuje 1/3 części spadku, chyba, że było jeszcze inne rodzeństwo, które zmarło wcześniej, ale pozostawiło po sobie dzieci, to wtedy do dziedziczenia dochodzą też bratankowie czy siostrzeńcy. Warto dowiedzieć się wcześniej czy brat nie miał jakiś długów ponieważ do 6 miesięcy od śmierci można np. przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza odpowiadając wtedy za ewentualne długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku. To, że składnikiem majątku spadkowego jest gospodarstwo nie ma znaczenia, bo teraz gospodarstwo traktowane jest tak jak inne składniki, i nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień "rolnych", aby je dziedziczyć.
widmo_x jest off-line  
28-12-2010, 08:28  
tomek_skc
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: spadek

Po śmierci brata jak uruchomić całą procedurę spadkową jeżeli drugi brat tego nie chce bo ma cały czas dochód z gospodarstwa.
tomek_skc jest off-line  
28-12-2010, 08:53  
widmo_x
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: spadek po bracie

Należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia praw do spadku po bracie. Taki wniosek składa się do wydziału cywilnego, Sąd Rejonowego właściwego do ostatniego stałego miejsca zamieszkania zmarłego. Do wniosku należy dołączyć odpisy skrócone aktów z USC (akt zgonu spadkodawcy, i aktyuczestników postępowania: urodzenia albo małżeństwa jeśli ktoś zmienił nazwisko po ślubie). Bezwzględnie należy podać dokładne adresy wszystkich, bo jeśli ktoś nie zostanie zawiadomiony o rozprawie, to nie może ona być rozpatrywana. Wniosek składa się w takiej liczbie ilu jest uczestników + jeden dla sądu. Koszt sprawy 50 zł + 50 zł za każde oświadczenie spadkowe składane na rozprawie w przypadku kiedy nie minęło 6 miesięcy od śmierci.
Sytuacja kiedy któraś ze stron postępowania nie chce urególować spraw spadkowych jest bezznaczenia, bo wystarczy, że jedna osoba złoży wniosek i Sąd musi już prowadzić sprawę. W tej sprawie Sąd stwierdzi tylko kto i w jakim udziale nabył spadek.
Po uprawomocnieniu orzeczenia z tej sprawy będzie można dokonywać już rozporządzeń poszczególnymi składnikami odziedziczonego majątku, jeśli jest zgoda to u notariusza, a jeśli nie dogadacie się co komu ma przypaść czy za jaką spłatą to pozostaje znów wizyta w sądzie i kolejna sprawa tym razem o dział spadku.
widmo_x jest off-line  
28-12-2010, 08:54  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 17.765
Domyślnie RE: spadek po bracie

Brat nie musi chciec. Wystarczy isc samemu do sadu, wydzialu cywilnego zlozyc wniosek o stwierdzenie nabycia spadku a dalej sie juz samo potoczy.
Regand jest off-line  
28-12-2010, 09:22  
tomek_skc
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: spadek po bracie

Czy są inne procedury spadkowe jeżeli po śmierci brata minie 6 miesięcy.
tomek_skc jest off-line  
28-12-2010, 10:11  
widmo_x
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: spadek po bracie

Przyjmuje się, że spadek został przyjęty wprost, czyli dziedziczy się wszystkie aktywa i pasywa. Po 6 miesiącach nieskłada się już oświadczeń spadkowych, czyli jest taniej o 50 zł od każdej osoby. Cała reszta bez zmian.

Osobiście radze zrobić to jak najszybciej, bo lepiej mieć uregulowane wszystkie sprawy na bieżąco, dla swojego dobra i komfortu swoich dzieci na przyszłość.

Pozatym pisze Pan, że w skład spadku wchodzi gospodarstwo, więc jeśli brat otrzymywał dopłaty Unijne, to ARiMR (czy jak to się tam nazywa) może wstrzymać ich wypłatę do chwili prawomocnego zakończenia sprawy, bo nie będzie wiedziała kto teraz jest do nich uprawniony.
widmo_x jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spadek po bracie odpowiedzi: 5
§ Spadek po bracie odpowiedzi: 6
§ spadek po bracie odpowiedzi: 11
§ Spadek po bracie odpowiedzi: 1
§ spadek po bracie odpowiedzi: 2
§ spadek po bracie odpowiedzi: 6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:09.