Zrzeczenie się spadku na jednego spadkobiercę - Forum Prawne

 

Zrzeczenie się spadku na jednego spadkobiercę

Mam pewne pytanko. Znajomi moich rodziców mają pewien kłopot. Niedawno otrzymali spadek (ojcowizną) po ojcu i chcą się go zrzec na siostrę i jej syna. czy mogą wydać jedynie oświadczenie w stylu: Oświadczenie o zrzeczeniu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Zakup samochodu dla rodzicow w...
    Witam serdecznie, Nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi na pytanie w zwiazku z tym postanowilam zalozyc nowy...
  • § Kłopotliwy spadek
    Chciałbym zadać tutaj pytanie ponieważ moja wiedza w tych tematach jest bardzo mała a nie znalazłem odpowiedzi na...
  • § jak do tego podejść
    Sprawa wygląda tak: Moja prababcia buduje dom i zapisuje go częściowo wnukowi i synowi. Syn umiera w 1988r. i...

 
19-11-2007, 20:32  
grewie
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zrzeczenie się spadku na jednego spadkobiercę

Mam pewne pytanko. Znajomi moich rodziców mają pewien kłopot. Niedawno otrzymali spadek (ojcowizną) po ojcu i chcą się go zrzec na siostrę i jej syna. czy mogą wydać jedynie oświadczenie w stylu:

Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku
Ja (Imię i Nazwisko) oświadczam, że zrzekam się spadku po ojcu (imię i nazwisko) na rzecz siostry (imię i nazwisko) oraz jej syna (imię i nazwisko).


Czy musi być zachowana jakaś szczególna forma oświadczenia woli a może ta forma jest zbyt szczątkowa? Prosiłbym o bardzo szybką odpowiedz.
grewie jest off-line  
19-11-2007, 21:52  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie

Nie mogą się zrzec spadku na rzecz konkretnej osoby, ale po jego otrzymaniu mogą darować dowolnym osobom otrzymane udziały.
Nauzicaa jest off-line  
19-11-2007, 22:03  
grewie
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Poprzez darowiznę?

Bo oni mi coś tłumaczyli, że sąd im kazał się zrzec tego (pewnie coś pokręcili). I teraz muszą to do sądu oddać.
grewie jest off-line  
19-11-2007, 22:13  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.651
Domyślnie

Każdy spadkobierca ma prawo, w określonym terminie, odrzucić spadek. Teoretycznie może się zdarzyć tak, że na skutek odrzucania spadku przez kolejne osoby stanie się tak, że spadek po zmarłym odziedziczą ci krewni, o których wspominasz. Wówczas darowizny mogą okazać się zbędne. Wszystko zależy od szczegółów sprawy.
kadi jest off-line  
19-11-2007, 22:29  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.248
Domyślnie

Pewnie chodzi o odrzucenie spadku.
Jesli znajomi odrzuca spadek przed sadem albo przed notariuszem to spadek przejdzie na ich dzieci ktore tez musza odrzucic spadek. Jesli sa wnuki to tez musza odrzucic spadek. Gdy juz wyczerpia sie krewni w linii prostej po znajomych to udzial pierwotny tych znajomych przypadnie tak jak gdyby znajomi nie dozyli otwarcia spadku (czyli tak jakby ich nie bylo)

Druga mozliwosc zaistnieje gdy juz minal termin do zlozenia oswiadczenia o odrzuceniu. Przy dziale spadku znajomi moga zlozyc osiwadczenie ze nie chca aby cos im przypadlo ze spadku przy dziale. Wtedy na papierze beda powolani do dziedziczenia ale faktycznie zadnej rzeczy ze spadku nie dostana.
Dura_lex jest off-line  
19-11-2007, 22:57  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 784
Domyślnie

[cytat:2ij57992]
Druga mozliwosc zaistnieje gdy juz minal termin do zlozenia oswiadczenia o odrzuceniu. Przy dziale spadku znajomi moga zlozyc osiwadczenie ze nie chca aby cos im przypadlo ze spadku przy dziale. Wtedy na papierze beda powolani do dziedziczenia ale faktycznie zadnej rzeczy ze spadku nie dostana.
[/cytat:2ij57992]

Dzieci dziedziczą samodzielnie cały spadek w sytuacji o której piszesz. wiec jeżeli zstepni odrzucą spadek to ok. przejdzie na rodzeńswto, al e jezeli dzidzi odzidziczył spadek to pozostaje tylko darowizna
damastes jest off-line  
20-11-2007, 11:55  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.248
Domyślnie

Przy dziale spadku mozliwa jest taka operacja jak napisalem. Wystarczy wyrazic wole przyznania wszystkich przedmiotow spadkowych na wlasnosc jednemu spadkobiercy bez obowiazku splaty pozostalych. Inna sprawa ze to faktycznie bedzie darowizna.

Mozna tez przeciez darowac udzial spadkowy
Dura_lex jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nie wiem co wchodzi w skład spadku, jestem spadkobiercą ustawowym - WITAM W dniu 16.04.2010 odbyła się sprawa o otwarcie testamentu i nabycie spadku. Jedynym spadkobiercą jest druga żona mojego ojca (nie zostałam z...
§ zrzeczenie się spadku - Dzień dobry mam pilne pytanie. Wczoraj dowiedziałam się że mój ojciec zrzeka się praw do spadku po swoich rodzicach na rzecz swojej siostry która...
§ sprawa spadkowa a wykup części spadku (brak jednego ze spadkobierców) - Witam. Sytuacja wygląda następująco. Dziadkowie posiadali nieruchomość - mieszkanie. Kilka lat temu zmarł dziadek, sprawy spadkowej nie było, ale...
§ zrzeknięcie się spadku na rzecz jednego ze sp - Mam pytanie, czy wszyscy potencjalni spadkobiercy podczas zrzeknięcia się ze spadku ( nieruchomosc) na rzecz jednego ze spadkobierców muszą stawić...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:41.