Prawo do zachowku ? - Forum Prawne

 

Prawo do zachowku ?

Witam serdecznie. W styczniu zmarła moja babcia swoje mieszkanie przepisała na córkę swojej siositry ( siostrzenice ) poniewaz jej synowie (a tym moj ojciec) nie żyją mama była po rozwodzie z ojcem a wujek nie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


 
29-04-2011, 21:23  
carrietta
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Prawo do zachowku ?

Witam serdecznie. W styczniu zmarła moja babcia swoje mieszkanie przepisała na córkę swojej siositry ( siostrzenice ) poniewaz jej synowie (a tym moj ojciec) nie żyją mama była po rozwodzie z ojcem a wujek nie był mezaty . Czy mam prawo starac sie o zachowek ktory nalezalbysie mojemu ojcu po babci . Czy mam do tego prawo . Babcia nie pozostawila po sobie testamentu tylko przepis mieszkania a nikt nie zostal wydziedziczony . ? prosze o pomoc
carrietta jest off-line  
29-04-2011, 21:50  
Ekka2
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

Rozumiem , ze mieszkanie to przepisała (darowała, sprzedała) za swojego życia - siostrzenicy. Jeżeli tak, to nie masz prawa do zachowku. Każdy za życia może rozporządzać swoim majątkiem i jego sprawa, co zrobi ze swoją własnością.
Jeżeli natomiast zostawiła testament, a z ustawy Ty być dziedziczyła, to masz prawo o staranie się o zachowek.
Ekka2 jest off-line  
29-04-2011, 22:58  
carrietta
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

Mieszkanie zostalo przepisane za zycia na nia ale czy nic mi sie nie nalezy zupelnie ?
carrietta jest off-line  
30-04-2011, 00:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

Jeżeli mieszkanie zostało przepisane umową darowizny, to istotny jest jaki czas minął od momentu darowizny do śmierci babci - jeśli minąło od darowizny 10 lat (siostrzenica jest osobą "nie będącą spadkobiercą albo uprawnioną do zachowku"), to niestety zachowek przepadł, jeżeli jednak ten czas nie minął, to wedle mojej wiedzy możesz starać się o zachowek

Cytat:
Art. 994
§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Nie jestem jednak prawnikiem, więc jeśli moje rozumowanie jest błędne, to poproszę o poprawienie.
 
30-04-2011, 12:48  
carrietta
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

Mieszkanie zostało przepisane w pazdzierniku 2010 roku a babcia zmarla w styczniu 2011 roku
carrietta jest off-line  
30-04-2011, 13:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

A czy "przepisanie" nastąpiło na drodze umowy darowizny, czy umowy dożywocia??

Jeżeli była to umowa darowizny, to możesz ubiegać się o zachowek.

Jeżeli była to umowa dożywocia, to zachowek nie przysługuje.
 
30-04-2011, 13:07  
rex14_pl
Stały bywalec
 
rex14_pl na Forum Prawnym
 
Posty: 996
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

A ja bym jeszcze wspomnial ze zachowek zachowkiem, ale po babci (skoro ta nie pozostawila testamentu) dziedziczy pani z ustawy. prosze Pamietac ze jezeli pani odziedziczy po babci powiedzmy 100 a po wyliczeniu zachowek wynosilby powiedzmy 200 to nalezy sie pani 200-100=100.
rex14_pl jest off-line  
30-04-2011, 13:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

rex14_pl dokładnie o tym samym teraz myślałem

Skoro babcia miała tylko dwóch synów i jedną wnuczkę, i tych dwóch synów zmarło przed swoją matką (czyli babcią pytającej), to ustawowo ta wnuczka staje się jedynym spadkobiercą.

Innymi słowy ustawowo "dostałaby" całe mieszkanie, a skoro zostało ono podarowane osobie spoza ustawowych "dziedziców", to pytającej należy się połowa wartości darowanego mieszkania.

Oczywiście, to tylko w przypadku kiedy "przepisanie" nastąpiło na drodze umowy darowizny, a nie umowy dożywocia.

No i jeśli to mieszkanie było jedynym majątkiem spadkodawcy.
 
30-04-2011, 16:23  
carrietta
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

Tak to mieszkanie bylo jedynym spatkiem . babcia przepisala na nia mieszkanie w pazdzierniku na umowie dozywotniej opieki. Chce tylko wiedziec czy sa szanse zeby nie marnowac czasu wrazie czego . A i jeszcze jedno pytanie czy bede musiala ponosic koszta sadowe jezeli ucze sie nie mam stalego dochodu a matka jest bezrobotna??
carrietta jest off-line  
30-04-2011, 16:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawo do zachowku ?

...na umowie dożywotniej opieki...

Jeżeli jest to umowa dożywocia, to niestety zachowek przepadł i raczej nie będzie szans, żeby coś zdziałać. Poczytaj art. 913 § 2 kodeksu cywilnego - tu jest o szczególnych okolicznościach w kontekście dożywocia.

Koszta sądowe w związku z czym?
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawo do zachowku - mój ojciec zmarł sporządził testament na żonę czy mam jako syn prawo do zachowku
§ prawo do zachowku? - witam serdecznie! Kilka lat temu moi rodzice przepisali własność gruntów rolnych, domu itd. na mojego brata (ze względu na to, aby otrzymać...
§ prawo do zachowku - Ojciec przepisał testamentem swój majątek na matkę. Po jego śmierci matka, która mieszka z moim bratem (uważam, ze pod jego naciskiem) aktem...
§ Kto ma prawo do zachowku ? - Wita, odziedziczyłem spadek po zmarłej ciotce , spozadziła na mnie Testamet w którym jest napisane ze ZOBOWIAZUJE kazdoczesnych swych...
§ Prawo do zachowku - Moi rodzice sporządzili Akt Notarialny w którym oświadczają że całość spadku zapisują na moją córkę (wnuczkę) .Moja mama zmarła i chcę sprzedać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:37.