spadek po macosze - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
17-05-2011, 10:07  
gosia1811
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie spadek po macosze

Witam.
Po śmierci ojca odziedziczyłam wspólnie z siostrą i macochą mieszkanie własnościowe po ojcu.W tym roku zmarła macocha,dziedziczy po niej jej matka,gdyż nie miała własnych dzieci.Ja z siostrą nie byłyśmy przez nią przysposobione i nie mieszkałyśmy z nią.Proszę mi powiedzieć kto powinien wnieść sprawę spadkową po macosze i jak wygląda w tej sytuacji dział spadku.Matka macochy jest kobietą obłożnie chorą,sparaliżowaną i nie ma z nią żadnego kontaktu.Jej rodzina nie poczuwa się do obowiązku ,aby złożyć sprawę o spadek ,a ja nie mogę się w żaden sposób z nimi porozumieć.Macocha ma długi,niespłacone kredyty, dlatego jej rodzina zwleka ze sprawą spadkową.Mieszkanie od kilku miesięcy stoi puste,cale wyposażenie jego zostało wyniesione przez jej rodzinę.Kiedy się o tym dowiedziałam wymieniłam zamki.Niestety trzeba opłacać świadczenia,dlatego też chciałabym,aby do zakończenia sprawy spadkowej zamieszkała w nim moja córka.Czy mam prawo wprowadzić ją do tego lokalu?Moja siostra wyraża na to zgodę.
Jesteśmy wpisane w księgach wieczystych jako współwłaścicielki nieruchomości.
Bardzo proszę o odpowiedz.
gosia1811 jest off-line  
17-05-2011, 10:23  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.307
Domyślnie RE: spadek po macosze

Sprawę możecie wnieść Wy - jako spadkobiercy jej męża, a tym samym współwłaściciele lokalu (rozumiem, że należał do nich obojga?) - jako posiadający interes prawny w rozstrzygnięciu, komu przypadnie udział zmarłej macochy. Należy to po prostu dopisać we wniosku - wskazać ten swój interes prawny.

Dział spadku - jak zawsze - każdemu spadkobiercy przypada udział taki, jak procentowo ma w spadku (tzn. w spadku po danym zmarłym, z których każdy ze zmarłych miał po 50% w całości).

Matka macochy jest ubezwłasnowolniona? Powinna być. Jak nie jest - bez tego nic nie zrobicie, bo w tym stanie sama nie może występować w sądzie.

Zwlekanie im nic nie da - jedyne, co miało sens, to odrzucenie spadku.

Wynieśli wszystko - a wszystko macochy było? Jeśli coś było Waszego ojca, to należy się udział w tym Wam, a nie jakimś bliżej nieokreślonym członkom rodziny żony zmarłego.

Skoro widniejecie jako współwłaścicielki - ok, córka może mieszkać.
Tomu jest off-line  
17-05-2011, 10:51  
gosia1811
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: spadek po macosze

1 Tak,mieszkanie należało do nich obojga
2 Matka macochy nie jest ubezwłasnowolniona i dlatego podejrzewamy,że zamierzają wnieść sprawę po jej śmierci.Jak to wygląda w przypadku,kiedy pierwszy spadkobierca umiera(w tym przypadku matka macochy)
3.Ojciec wraz z macochą mieszkali razem 12 lat,dorabiali się wszystkiego wspólnie.Nie wiem,być może macocha wniosła coś ze swojego poprzedniego domu np.telewizor czy meble,ale nic mi to tym nie wiadomo.Ojciec zmarł dwa lata temu,ona 2 miesiące temu.Dostałam po tacie tyko 2 książki i parę fotografii.Reszta rzeczy i sprzętu zastała zagrabiona.

Chciałabym ruszyć tą sprawę dalej,ale zupełnie nie wiem od czego zacząć.

4.Napisał Pan,że mogę z siostrą wnieść sprawę spadkową.Czy w tym przypadku będziemy mogły ubiegać się o zwrot kosztów z ich strony?
5.Wiem ,że należy przedłożyć jakieś akty urodzenia,ale nie mam możliwości ich dostarczenia.Znam tylko imię i nazwisko matki macochy,nie posiadam jednak jej adresu,mimo,ze mieszka w tym samym mieście.
gosia1811 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek po macosze odpowiedzi: 3
§ Spadek po macosze odpowiedzi: 2
§ Spadek po macosze odpowiedzi: 1
§ Spadek po macosze odpowiedzi: 1
§ Spadek po ojcu i macosze odpowiedzi: 8
§ spadek po macosze odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:53.