Kto i ile dziedziczy - Forum Prawne

 

Kto i ile dziedziczy

Witam, moja sprawa jest taka .....dokladnie pisze w imieniu meza ale zacznijmy od poczatku. moj maz nie ma rodzicow, jedo tata (T) postawil ze swoimi rodzicami dom zamieszkal w nim z zona (J) i 3 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Spłata darowizny
    Witam, po śmierci mojej mamy jej część spadku przeszła na mojego ojca, na mnie i na mojego brata, teraz pytanie,...
  • § korekta zgłoszenia spadku SD-Z...
    Witam serdecznie, Sprawa wygląda następująco: W 2004 roku zmarł dziadek (ojciec mojego tescia), nieodbyła sie...
  • § złożenie nieprawdy u notariusz...
    Witam chętnie podziele się swoją historią 14.10.2014 października u notariusza byłem wraz z teściem i...

 
17-05-2011, 14:30  
beata2186
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Kto i ile dziedziczy

Witam, moja sprawa jest taka .....dokladnie pisze w imieniu meza ale zacznijmy od poczatku. moj maz nie ma rodzicow, jedo tata (T) postawil ze swoimi rodzicami dom zamieszkal w nim z zona (J) i 3 dzieci, jednak niedlugo potem zmarl, wlascicielami domu byli meza dziadkowie ktorzy dom zapisali na synowa (J). Potem zmarl dziadek ale babcia zyje i ma w tamtym zapisie zapewniony pokoj i kuchnie do smierci. Jednak mama mojego meza (J) (synowa na ktora byl dom zapiany) wyszla drugi raz za maz i urodzila syna. po paru latach tez zmarla nie zostawiajac zadnego zapisu testamentu ani nic. W tym domu mieszka teraz siostra mojego meza i brat (z pierwszego małezenstwa), babcia ktora ma zapewniony pokoj z kuchnia, i mieszka drugi maz z synkiem (ojczym mojego meza). I mamy takie pytanie czy ten ojczym dziedziczy normalnie jako ze byla wspolnota majatkowa czy jest mozliwosc aby po rodzicach dziedziczyla tylko 3 dzieci z pierwszego małzenstwa?? Ojczym nie jest wporzadku wobec wszystkich nie interesuje go nic w domu nie wnoci zadnego wkladu utzrymaniem domu zajmuje sie babcia i rodzenstwo mojego meza. Gdzie mozemy sie zwrocic i co zrobic aby byla mozliwosc zeby ojczym sie z tym synem wyprowadzil i nie ubiegal sie o jakakolwiek splate. Czy dom jako zapis przez tesciow na synowa moze byc brany pod uwage jako jej majatek osobisty i nie bedzie to wspolnota majatkowa z drugim malzonkiem??

Prosze o pomoc. Narazie nawet nie wiadomo do kogo teraz nalezy tez dom z dzialka a ccemy by prawnie bylo wszystko wporzadku tylko nie wiemy co mozemy zrobic i do kogo sie zglosic
beata2186 jest off-line  
17-05-2011, 15:32  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 15.921
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Zacznijcie od sprawdzenia kto figuruje jako właściciel w księdze wieczystej.

Mąż twojej teściowej dziedziczy po zonie tak jak jego syn. Skoro teściowa miała 4 dzieci to mąż dziedziczy 1/4 a resztę dzieci w równych udziałach.

Należy najpierw uregulowac kwestie spadkowe (sprawa w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku po teściowej) a nastepnie dział spadku.

Mąż teściowej może w tym domu mieszkać ale musi ponosić opłaty (zgodnie z wysokościa swojego udziału w we współwłasności).
eol12 jest off-line  
17-05-2011, 15:51  
beata2186
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

1 Brat mojego meza sprawdzal w gmienie dawno temu i podobno (choc pewna nie jestem bedziemy to jutro sprawdzac) w ksiedze wieczystej figuruje tesciowa (mama mojego meza) jako wlascicielka,

2 a czy mimo wszystko nie ma wyjscia by jej drugi maz nie dziedziczyl chodzi mi o to czy jest cos takiego jak majatek osobisty czyli wlasnoscia dom i grunty byly jej jeszcze przed malzenstwem czy one tez musza nalezec do wspolnoty majatkowej?

3 jakim sposobem zmusic ojczyma do ponoszenia oplat skoro dobrowolnie tego nie robi?

4 a co do kwesti spadkowej nalezy zalozyc srawe w sadzie jesli dobrze rozumiem tak??
beata2186 jest off-line  
18-05-2011, 07:32  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 15.921
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Jeżeli twoja teściowa figuruje w KW jako właścicielka to był to jej majątek osobisty w chwili slubu. Po jej śmierci dziedziczył po niej mąż i dzieci. Mąż 4/16, każde z czwórki dzieci po 3/16 udziału.

Ojczym jest obowiązany ponosić opłaty za dom w wysokości swojego udziału oraz udziału swojego syna (jeżeli jeszcze jest nieletni). Można od niego np. pisemnie zażądać zwrotu określonej kwoty (takie przedsądowe wezwanie do zapłaty). jeżeli dobrowolnie nie zwróci niestety pozostaje tylko droga sądowa.

Zaniedbaliście po śmierci mamy sprawe spadkową. Konieczne jest jej przeprowadzenie (o stwierdzenie nabycia spadku) gdzie właśnie zostaną określone udziały jakie każdy z was odziedziczył. To orzeczenie sądowe będzie podstawa (po załatwieniu spraw w urzędzie skarbowym) do dokonania zmiany zapisu w KW.
Możecie tez przeprowadzić dział spadku i np. określić kto ze spadkobierców będzie dokonywał spłaty pozostałych. Pozostaje jeszcze możliwość wydzielenia w tym domu odrębnych lokali i poprzez dział spadku unormowanie sytuacji w ten sposób, że na oddzielne lokalne zostana założone odrębne KW.

Na razie ojczym i dzieci sa wszyscy współwłascicielami.
eol12 jest off-line  
18-05-2011, 12:37  
beata2186
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz
A mam jeszcze jedno pytanie czy co do podzialu spadku po mamie nie bedzie jeszcze tak ze calosc dom i dzialka powinny byc podzielone na dwie czesci ojca i matki i z ojca czesci powinno sie nalezec tylko na 3 dzieci a z drugiej czesci na 3 dzieci ojczyma i syna maloletniegoz drugiego zwiazku??
Czy jezeli widnieje to tylko na mame w KW to calosc jest dzielona na 4 dzieci i meza??
beata2186 jest off-line  
18-05-2011, 12:42  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 15.921
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Mama została właścicielka domu przed ślubem z ojczymem. Był to jej majątek osobisty po slubie a nie wspólnota majątkowa. Jeżeli nie dokonała darowizny na rzecz drugiego męża części domu albo nie rozszerzyła wspólnoty majątkowej o ten dom to w momencie smierci nadal to był jej majątek osobisty. Czy mama zawierała z ojczymem jakąś umowe notarialną? Jeżeli w KW figuruje tylko mama to dziedziczenie tak jak pisałam wyżej. I to ojczym będzie musiał udowadniać, że dom należał do wspólnoty majątkowej małzeńskiej czyli będzie musiał okazać jakiś dowód (umowa notarialna) że miał prawo do tego domu przed śmiercia zony.
eol12 jest off-line  
18-05-2011, 13:48  
beata2186
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Aha juz zaczynam wszystko rozumiec.....
A gdzie mozemy sprawdzic czy mama po slubie z ojczymem spisala np z nim jakikolwiek akt notarialny odnosnie domu ze on tez zostaje wspolwlascicielem??
Czyli rozumiem ze jesli ojczym nie bedzie nigdzie widnial jako wlasciciel/wspolwlasciciel to caly dom i grunty rzechodza na 3 dzieci z pierwszego malzenstwa tak??
beata2186 jest off-line  
18-05-2011, 13:56  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 15.921
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

A wydawalo mi sie że piszę zrozumiale i że juz bardziej zrozumiale nie można.
Po twojej teściowej dziedziczył jej mąż i 4 dzieci.
Pytanie tylko co dziedziczyli. Jeżeli w chwili śmierci twoja teściowa była jedyną włascicielka domu to mąż i 4 dzieci dziedziczyli cały dom. Jeżeli twoja teściowa w jakiś sposób doprowadziła do tego, że jej mąż (ojczym) stał się przed jej śmiercia współwłascicielem tego domu to po smierci teściowej dziedziczyliście wszyscy (czyli mąż i 4 dzieci) tylko pół domu.
Informacji o tym kto w chwili smierci teściowej był włascicielem domu nalezy szukać w księdze wieczystej. Sprawdzić należy najpierw czy figuruje tam jako własciciel teściowa czy teściowa z mężem (ojczymem). I to jest punkt wyjściowy.
Gdyby teściowa dokonała darowizny lub rozszerzyła wspólnote majątkową małzeńska na ten dom musiałaby to zrobić u notariusza i informacja o tym znalazłaby się w KW.
eol12 jest off-line  
19-05-2011, 05:15  
beata2186
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kto i ile dziedziczy

Dzieki i przeproaszam fakt nie zastanowilam sie dobrze i zadalam pytanie jak blondynka (bez obrazy dla blondynek).
Pozdrawiam
beata2186 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kto dziedziczy? - witam ja i mąż mamy córkę, mąż ma również dziecko z poprzedniego małżeństwa, któremu podarował swoja cześć starego domu, obecnie budujemy z mężem...
§ kto dziedziczy? - Mam pytanie ,,oboje z żona jestesmy po rozwodzie z poprzednich małżenstw mamy po dwoje dzieci , z czego 2 zony wychowujemy wspólnie . Rozpoczynamy...
§ kto dziedziczy?? - W lipcu 2010 r po ciężkiej chorobie zmarł mój brat, który przekazał w testamencie gospodarstwo rolne drugiemu bratu. Nie sprzeciwiało się temu ustnie...
§ czy dziedziczy? - Wujek zmarł w 1999r., jego syn zmarł w 2005r. Czy przyrodnie rodzeństwo dziedziczy po synu wujka? Dziadek zmarł w 1998r. i wujek powinien być brany w...
§ Dziedziczy czy nie - Dziecko w rodzinie zastępczej dziedziczy po swoich opiekunach prawnych czy nie. Pozdrawiam :beer:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:21.