Co jest ważniejsze darowizna czy testament ? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-06-2011, 06:37  
persik4
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Co jest ważniejsze darowizna czy testament ?

Temat sprawy: moja mama gdy żył jej ojciec (a mój dziadek) otrzymała od swojego ojca testament spisany u notariusza na połowę domku jednorodzinnego (60 m). Następnie po kliku latach bez wiedzy mojej mamy jej ojciec darował (jak się później okazało) część mieszkania (45 m) na swojego syna oraz jego żonę i dziecko. Dziadek zrobił to w niewiedzy gdyż myślał, że daruje tylko część działki (po prostu "rodzinka" podsunęła mu do podpisania papier). Obecnie dziadek już nie żyje, ale gdy żył mama gdy się dowiedziała o całej sytuacji była u prawnika, który stwierdził, że teraz nic już nie można zrobić ponieważ darowizna jest ważniejsza od testamentu, i że tylko osoba obdarowana może dokonać stosownych zmian czyli np. obdarować inną osobę. "Rodzinka" chce nam się odpisać z części mieszkania ale ...za kasę. Dodam jeszcze tylko, że mieszkamy od 1976 roku, ale to chyba nie ma żadnego znaczenia.:cool:
Pytanie - czy darowizna jest ważniejsza niż testament ?
persik4 jest off-line  
13-06-2011, 07:04  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.454
Domyślnie RE: Co jest ważniejsze darowizna czy testament ?

Cytat:
czy darowizna jest ważniejsza niż testament ?
To nieprawidłowo postawione pytanie i nie o to chodzi.
Z tego co zrozumiałem masa spadkowa została wyczerpana przez darowiznę na rzecz innych osób.
Ale zastanawiam się nad roszczeniem o zachowek.

Cytat:
po prostu "rodzinka" podsunęła mu do podpisania papier
Nie bardzo rozumiem.
Czy ta darowizna miała miejsce u notariusza czy nie?
Kerimus jest off-line  
13-06-2011, 07:10  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: Co jest ważniejsze darowizna czy testament ?

Źle sformułowane pytanie, zarówno darowizna jak tez testament są ważne i nie da się określić która z tych form jest ważniejsza.
Można jedynie stwierdzić, że z punktu widzenia prawa dziadek miał prawo za życia rozporządzać swoim majątkiem stąd darowizna, która dokonał jest ważna. Miał tez prawo rozporządzić swoim majątkiem po śmierci i sporządził testament na mamę więc ten testament przywołujący mamę jako spadkobierczynie majątku po dziadku tez jest ważny. Dziadek nie mógł podzielić w testamencie swojego majątku, mógł jedynie powołać określona osobę do dziedziczenia po sobie.W chwili śmierci dziadek nie był już właścicielem tej nieruchomości więc mama nie mogła jej odziedziczyć. Odziedziczyła ten majątek dziadka, który był w jego posiadaniu w chwili śmierci.
Jeżeli odziedziczony przez mamę majątek nie przekracza wysokości zachowku, który mama mogłaby się domagać oraz w zależności od tego kto i kiedy otrzymał darowiznę od dziadka, mama może się domagać od tych osób ewentualnie zachowku od darowizny.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:04.