Kto dziedziczy po bracie? - Forum Prawne

 

Kto dziedziczy po bracie?

Witam, mam pytanie dotyczące osób dziedziczących z ustawy, a mianowicie: Kto dziedziczy po panu X, który jest rozwodnikiem, ma 1 dziecko i jednego brata. Nie ma natomiast żony (gdyż się rozwiódł) ani rodziców (zmarli). Ma ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
16-06-2011, 12:36  
SLIK
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie Kto dziedziczy po bracie?

Witam, mam pytanie dotyczące osób dziedziczących z ustawy, a mianowicie:

Kto dziedziczy po panu X, który jest rozwodnikiem, ma 1 dziecko i jednego brata. Nie ma natomiast żony (gdyż się rozwiódł) ani rodziców (zmarli). Ma tylko dziecko i dziadków.

Czy dziedziczy tylko jego dziecko?
A może dziedziczy dziecko pana X na równi z bratem pana X?

Proszę o odpowiedź.
SLIK jest off-line  
16-06-2011, 12:41  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie RE: Kto dziedziczy po bracie?

Tylko dziecko.
Ag_Maz jest off-line  
16-06-2011, 12:48  
SLIK
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: Kto dziedziczy po bracie?

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, ale czy mógłbym prosic o podanie przepisu prawnego? Pytam dla pewności, gdyż pewna pani powiedziała mi, że brat dziedziczy po bracie jeśli ten nie ma żony ani rodziców. Tutaj występuje dziecko, więc czy dlatego brat nie dziedziczy? Czy to nie jest tak, że zawsze muszą dziedziczy "2 strony", np.dzieci i zona zmarłego lub w przypadku bezddzietnego kawalera jego rodzice i rodzeństwo?
Proszę o wyjaśnienie.
SLIK jest off-line  
16-06-2011, 12:51  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie RE: Kto dziedziczy po bracie?

Przepis prawny:
Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932. § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Nie muszą być 2 strony.
Ag_Maz jest off-line  
16-06-2011, 13:00  
SLIK
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: Kto dziedziczy po bracie?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź
SLIK jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Kto dziedziczy po bracie? asyx Prawo spadkowe 1 03-05-2011 11:38
§ Kto dziedziczy po zmarłym bracie dziadka? _aga_sz_ Prawo spadkowe 1 25-01-2011 20:21
§ Długi po bracie. kozak205 Prawo spadkowe 3 10-09-2010 07:33
§ po bracie zgoda150 Prawo spadkowe 2 19-07-2010 14:00
§ Długi po bracie ?? renawe Prawo spadkowe 1 19-04-2010 10:51
§ spadek po bracie - kto dziedziczy Mapeteusz Prawo spadkowe 3 28-03-2010 16:31


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:58.