Zachowek przy darowiźnie - Forum Prawne

 

Zachowek przy darowiźnie

Dostałam po zmarłej babci w darowiźnie cały majątek, czyli mieszkanie, nic innego nie miała. Teraz ciotka (córka babci) dopomina się o zachowek, czy coś jej się należy? Testamentu nie było, darowizna spisana u notariusza....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


 
22-06-2011, 11:46  
pytanie88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Zachowek przy darowiźnie

Dostałam po zmarłej babci w darowiźnie cały majątek, czyli mieszkanie, nic innego nie miała. Teraz ciotka (córka babci) dopomina się o zachowek, czy coś jej się należy? Testamentu nie było, darowizna spisana u notariusza.
pytanie88 jest off-line  
22-06-2011, 11:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

Ile lat przed śmiercią babcia darowała mieszkanie?
Czy rodzic Twój będący dzieckiem babci żyje/żył w momencie śmierci babci?
 
22-06-2011, 11:52  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 12.858
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

Kiedy babcia zmarła?
Tomu jest off-line  
22-06-2011, 11:54  
pytanie88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

rok temu, mój rodzic się zrzekł
pytanie88 jest off-line  
22-06-2011, 12:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

W takim razie ciocia ma prawo do zachowku, czyli połowy (jeśli nie jest małoletnia lub trwale niezdolna do pracy) tego co by otrzymała przy dziedziczeniu ustawowym.
Na 5 lat na wysunięcie roszczeń o zachowek od dnia śmierci babci, a jej matki.

Gdyby od darowizny do śmierci babci minęło więcej niż 10 lat, to roszczenie o zachowek byłoby niezasadne.
 
22-06-2011, 13:52  
pytanie88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

Już się dowiedziałam, mieszkanie zostało przepisane za życia babci i ona już nie była jego właścicielką. Czyli nie mogło zostać po Niej w spadku bo nie jest już Jej własnością.

Jeśli mieszkanie byłoby przepisane na mnie w testamencie (dostałabym je w spadku), nadal byłabym właścicielką ale ciotka miałaby prawo do zachowku (mimo pominięcia Jej w testamencie).

10 lat obowiązuje na poczet spadku, a w spadku zostały długi.
pytanie88 jest off-line  
22-06-2011, 14:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

Czy mieszkanie zostało przepisane zanim babcia popadła w długi, czy jak już te długi były??

***

Darowizny dolicza się do spadku:
Przepis prawny:
Art. 993 Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.

Art. 994
§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.
 
22-06-2011, 14:32  
pytanie88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

W sumie to był mały kredyt ale przyszło pismo, że ubezpieczyciel pokrył straty, podejrzewam, że koszty i tak przeszłyby na mnie więc się tym zajmuję jeśli przychodzą jakieś upomnienia etc.
pytanie88 jest off-line  
22-06-2011, 15:12  
pytanie88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

notariusz mi powiedział, że zachowek wylicza się na podstawie spadku (również darowizn w nim zawartych), a w spadku po babci nic nie zostało. Jeśli darowizna została zapisana za życia darczyńcy nie obowiązuje czas 10 lat. 10 lat obowiązuje darowiznę od zachowku.

Zakręcone to wszystko, jadę w tygodniu osobiście do notariusza, przez telefon to wiadomo jak się rozmawia.
Ja się opieram na opinii sądu (pisałam o tej sprawie w innym poście) i notariusza.
Mam nadzieję, że mam rację bo inaczej trzeba będzie bulić :/. Babcia by się w grobie przewróciła jakbym musiała coś dać ciotce.
pytanie88 jest off-line  
22-06-2011, 15:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zachowek przy darowiźnie

Jest jeszcze szkoła mówiąca "nie ma testamentu - nie ma zachowku"...
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czynność pozorna przy darowiźnie (nie dot.um.sprzedaży) - w 96 r. Pan Jan ożenił sie z Panią Karoliną w 98 r. Pan Jan darował dziadkom swojej żony Karoliny darowiznę w postaci 10 h użytków rolnych plus...
§ Spadek rodzeństwa po rodzicach przy darowiźnie - 18 lat temu rodzice wspólnie aktem notarialnym podarowali mi dom w zabudowie szeregowej bez żadnych dodatkowych zastrzeżeń prawnych co do doliczenia...
§ Prawa i obowiązki przy darowiźnie - Witam! Jakie są prawa i obowiązki osób związanych umową darowizny, konkretnie mieszkania. Osoba zameldowana w mieszkaniu które podarowała innej...
§ Koszty notarialne przy darowiźnie - Witam. Rodzice chcą mi darować nieruchomość o wartości ok 20 000zł. Jakie poniosę całkowite koszty u notariusza? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:57.