czy spadkobierca to już właściciel? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
10-07-2011, 11:59  
agassi2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie czy spadkobierca to już właściciel?

mam pytanie czy na podstawie rozporządzenia MSWiA z dnia 18 listopada 2005r. w sprawie trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego za remont albo brak lokalu mieszkalnego(Dz.U.z2005r.Nr.241 poz 2033) oraz rozporządzenia MSWiA z dnia18 listopada 2005r. w sprawie przydziału i zwalniania lokalokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przysługujących strażakom Państwowej Straży Pożarnej, a także warunków zmiany lokali mieszkalnych (Dz.U. z 2005r., Nr 241 poz. 2035) przysługuje mi dodatek za brak lokalu mieszkalnego jeżeli jestem sądownie ustalonym spadkobiercą (jednym z wielu) bez ustalenia masy spadkowej. Nie posiadam aktu własności i w KW nie widnieję jako właściciel. Proszę o zinterpretowanie czy będąc spadkobiercą jestem już właścicielem.
agassi2 jest off-line  
11-07-2011, 08:16  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: czy spadkobierca to już właściciel?

Jeżeli jest to lokal mieszkalny/kwatera tymczasowa przyznana strażakowi (z racji tego, że wykonuje określony zawód) to taki lokal nie jest mieszkaniem własnościowym a zatem nie ma założonej księgi wieczystej. Spadkobierca tego strażaka nie staje4 się właścicielem (ani współwłaścicielem) takiego lokalu gdyż strażakowi (spadkodawcy) nie przysługiwało prawo własności tylko była to umowa najmu.

Ekwiwalent pieniężny należny jest określonej osobie (strażakowi). Po jego śmierci spadkobiercy nie wchodzą w prawa strażaka do ekwiwalentu. Po prostu taki ekwiwalent już się nikomu nie należy. Chyba że współmałżonek strażaka uzyska prawo najmu takiego lokalu, ale też prawo do ekwiwalentu raczej na współmałżonka nie przechodzi. To jest uprawnienie, które przysługiwało wyłącznie uprawnionemu (strażakowi).
eol12 jest off-line  
13-07-2011, 22:39  
agassi2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: czy spadkobierca to już właściciel?

nie jestem spadkobiercą po strażaku tylko strażakiem(funkcjonariuszem) który chce się dowiedziec czy dodatek za brak lokalu mu się należy
agassi2 jest off-line  
14-07-2011, 07:01  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: czy spadkobierca to już właściciel?

Spadkobiercą stałeś się w momencie otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest tylko formalnym potwierdzeniem tego stanu.
Jesteś współwłaścicielem jakiej odziedziczonej nieruchomości.
W postanowieniu jest określony twój udział w spadku po spadkodawcy a nie masa spadkowa. To co odziedziczyłeś należy zgłosić w urzędzie skarbowym celem uzyskania decyzji o zwolnieniu z podatku (jeżeli należy się do I grupy).
Jeżeli w masie spadkowej jest nieruchomość mająca założoną KW, to nowy właściciel ma obowiązek dokonać zmiany w KW.
Jeżeli jesteś nawet współwłaścicielem części nieruchomości to w myśl w/w przepisów nie można cię określać jako osoby, która nie posiada lokalu. Posiadasz lokal tylko we współwłasności.
eol12 jest off-line  
14-07-2011, 07:09  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: czy spadkobierca to już właściciel?

@eol12
Ale pytzjącemu chodzi o inna kwestię. Po prostu zadając pytanie tak je sformułował, że z marszu nie dało się zrozumieć.
Pyta on o to, czy w świetle tego, że został współwłaścicielem spadku, w skład którego wchodzi lokal mieszkalny, nalezy mu się nadal dodatek za brak lokalu mieszkalnego, który on otrzymywał jako strażak.
natalie-s1959 jest off-line  
14-07-2011, 07:14  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: czy spadkobierca to już właściciel?

W ostatnim zdaniu odpowiedziałam mu na to pytanie.
A wcześniejsze zdania mają mu tylko uświadomić, iż np. chytry plan nie ujawniania w KW swojego prawa własności nie oznacza, iż nie jest współwłaścicielem nieruchomości.
Ten kto przydzieli ewkiwalent za brak mieszkania, jak się zorientuje po czasie, że taki ekwiwalent był nienależny, poprosi o jego zwrot. Gminy często cofają przydział na mieszkania komunalne osobom, które nagle stały się współwłaścicielami nawet małego udziału we współwłasności mieszkania własnościowego.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:40.