"Oświadczenie do sprawy nabycia praw do spadku" - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-07-2011, 08:54  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.794
Domyślnie "Oświadczenie do sprawy nabycia praw do spadku"

Witam Szanownych Użytkowników,

Byłbym wdzięczny dla odmiany za pomoc w pewnej sprawie, gdyż prawo spadkowe nie jest moją domeną.

Otóż sytuacja jest następująca:
1. Ojciec zmarł 10 lat temu , tematy spadkowe nie były dotykane
2. W czerwcu tego roku właściwy sąd rejonowy wydał postanowienie o nabyciu spadku w udziałach: żona i troje dzieci po 1/4 dla każdego
3. Jedna z córek dostała pocztą do podpisania formularz "Oświadczenie do sprawy nabycia praw do spadku" wypisany OŁÓWKIEM (co dla mnie jest kuriozum, bo po podpisaniu treść tego papiera może podlegać dowolnej "korekcie"). Ma załączyć do podpisanego oświadczenia NIP i ksero dowodu i odesłać to swojemu bratu.
4. Spadkobiercy nie ustalali żadnego podziału zgodnego masy spadkowej.

Jaki jest cel takiego oświadczenia, komu to będzie przekazane i czy "modyfikacje" mogą zaskutkować zrzeczeniem się praw do swojej części spadku?

Z tego co czytałem/wiem pozew o dział spadku może złożyć dowolny spadkobierca. Nie wiem jak temat wygląda w przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia ( o ile ten tryb tu można zastosować).

Pytam, gdyż naturalnie od rodziny uzyskać tych (i jakicholwiek bliższych) informacji nie sposób. Odpowiedzi padają b. mgliste, a nie chciałbym aby moja Mama (jedna z córek) została w jakikolwiek sposób "wykolegowana". Kusi mnie nie realizowanie tej "prośby", ale też nie chcę być nadgorliwy i utrudniać typowych (jeśli to takie) czynności.

Z góry dziękuję za sugestie.
Ślimak jest off-line  
22-07-2011, 09:13  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: "Oświadczenie do sprawy nabycia praw do spadku"

Zgodny dział spadku można przeprowadzić notarialnie, ale notariusz potrzebuje stawiennictwa wszystkich spadkobierców, względnie ich pelnomocników lub dostarczenia odpowiednio poświadczonych oświadczeń ws działu.
Nie należy podpisywać niczego co do czego ma się wątpliwości.
Jeżeli żądanie podpisania "dokumentu" (domyślam się, że jest to jednak jakiś druk wypełniony ołówkiem; wpisy ołówkiem sugerują jakieś treści) wyszło od brata, należy skontaktować się z nim i wprost zapytać o cel.
W ogóle sugerowałabym podjęcie kroków w celu zakończenia spraw spadkowych. Wielu obywateli, niestety, uważa, że jeżeli stwierdzono nabycie spadku, to zupełnie wystarczy. Ale jeżeli spadkobierców jest kilku i działu nie przeprowadzono, dalej sprawy majątkowe zaczynają się gmatwać - nieraz do zupełniej niemożliwości przeprowadzenia sprawiedliwego podziału majątku po latach.
natalie-s1959 jest off-line  
22-07-2011, 09:45  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.794
Domyślnie RE: "Oświadczenie do sprawy nabycia praw do spadku"

Dziękuję za odpowiedź Natalie-S1959.
Tak zrobię - kontakt z wujostwem i krótkie pytanie a jeśli będzie brak zadowalającej odpowiedzi niech idą do sądu po sądowy dział spadku.
Ślimak jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:44.