Sprawa spadkowa - zmarł spadkobierca - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
24-07-2011, 10:57  
gaax
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Sprawa spadkowa - zmarł spadkobierca

Witam,
mam dość prostą sprawę spadkową w rodzinie, jednak pojawiły się pewne wątpliwości po konsultacjach z "prawnikiem". Biorę tego prawnika w cudzysłów, gdyż nie ja te konsultacje podjąłem i nie wiem tak naprawdę z kim mam do czynienia.
Otóż po zmarłej 4 lata temu ciotce niewielki spadek przypadł jej siostrze i mojemu bratu, takie też było postanowienie sądu. Mój brat zamierzał tego spadku się zrzec, ponieważ nie poczuwał się w żadnym stopniu do dziedziczenia. Ostatecznie sporządzono umowę notarialną zgodnie którą miał otrzymać jedynie 1/3 spadku (nie wiem czy coś takiego jest w ogóle zgodne z procedurami). Brat od półtora roku nie żyje, po jego śmierci nie została założona żadna sprawa spadkowa, ponieważ nie dysponował żadnym majątkiem. Zakładam, że ew. spadek po nim przypada matce. Nam w żadnym stopniu nie zależy na dochodzeniu niedoszłego spadku.
Teraz wkraczamy w pytanie i obecny stan : czy jedynym rozwiązaniem pierwszej sprawy spadkowej (po zmarłej ciotce) jest założenie sprawy po bracie, a następnie zrzeczenie się przez jego spadkobierców praw do spadku po ciotce? Trzeba założyć sprawę, żeby móc zrzec się niedoszłego spadku zmarłego? Nie można tego w jakiś sposób zrzucić na osobę, która dochodzi pierwszego spadku?
Dodam, że nie zależy nam na tym szczególnie, zwłaszcza jeśli będzie trzeba podjąć w związku z tym jakieś koszty. Z góry dziękuję za pomoc.
gaax jest off-line  
24-07-2011, 11:21  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.770
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa - zmarł spadkobierca

Czy brat miał zstępnych? Małżonkę? Bo jeżeli nie, dziedziczą po nim z ustawy rodzice i rodzeństwo.
Jeżeli brat nie odrzucił spadku, lecz go przyjął (rzeczona umowa notarialna miałaby o tym świadczyć), należy przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku po nim. Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Ponieważ po smierci brata nic nie zostało zrobione, jego spadkobiercy przyjęli spadek po nim wprost - i aktywa, i pasywa.
natalie-s1959 jest off-line  
24-07-2011, 11:37  
gaax
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Sprawa spadkowa - zmarł spadkobierca

Nie, nie miał małżonki. A jeśli wraz z mamą odrzucimy spadek po nim? Szukam po prostu najmniej czaso i kosztochłonnego rozwiązania
gaax jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:21.