nie podzielony spadek problemy po latach - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
26-08-2011, 16:29  
KcPr
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

ad 1. Rozumiem.

ad 2. i 3. Czy dokument : orzeczenie sądu o nabyciu spadku, uprawnia nas do ustaleń w bankach i do wystąpienia do sądu/policji o pomoc ?


Chcę się jak najszybciej z tego wyplątać, wiem że zachowek muszę wypłacić,
ale podpowiedziano mi że powinienem wpłacić zamiast wierzycielowi, wpłacić do depozytu sądowego.

Czy możesz mi eol12, pomóc poukładać kolejno i uzupełnić kroki które powinienem wykonać ?

1. Ustalenie w spółdzielni czy lokal nie jest obciążony długami.

2. Jeżeli lokal nie jest obciążony, wysyłamy wezwanie do zapłaty do męża ciotki za okres użytkowania naszej części lokalu ( określamy 1/2 stawki miesięcznej w naszym mieście)

3. Ustalenie rachunków bankowych i reszty rzeczy które mogę udowodnić, że należą do spadku.
(czy sąd przy ustaleniu spadku, w razie wątpliwości bierze pod uwagę, zdjęcia lub filmy ? czy tylko świadków i ?)

4. jak już ustalę to co dam radę ... co powinno być następnym krokiem ?
KcPr jest off-line  
29-08-2011, 07:13  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

ad. 2 i 3 - Jak najbardziej, jesteście tam wymienieni jako spadkobiercy.

Do depozytu składa się pieniądze, gdy np. nie można ustalić miejsca zamieszkania uprawnionego do tych pieniędzy albo gdy trudno jest ustalić komu się te pieniądze należą.

Kolejność może być taka jaką podajesz.

Jeżeli ustalicie, iż ten pan zabrał coś co należało do ciotki, to musicie zgłosić na policję/prokuraturę. I czekać na zakończenie sprawy karnej. W ramach sprawy karnej można wystąpić z powództwem adhezyjnym (rozpatrzenie roszczenia cywilnego w ramach sprawy karnej). Jeżeli dojdzie do sprawy w sądzie karnym sąd wówczas oprócz wyroku skazującego za kradzież/przywłaszczenie może określić również wysokość odszkodowania dla was od tego pana (zwrot rzeczy lub jej równowartości w pieniądzach).

Wszelkie dowody mile widziane. Świadkowie jak najbardziej, zdjęcia na dowód, że rzeczy były i j wyglądały.

Do sądu cywilnego p-ko temu panu tylko roszczenia finansowe (np. zapłata za użytkowanie, zapłata za połowę czynszu do spółdzielni jeżeli są zaległości i wy je uregulujecie).
Jeżeli będziecie mieli prawomocny wyrok wtedy możecie potrącić tę kwotę z kwoty zachowku http://prawo.money.pl/aktualnosci/ok...,0,771278.html
eol12 jest off-line  
29-08-2011, 09:13  
KcPr
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

1. Jeszcze chciałbym wrócić do kwestii mieszkania która jest dla mnie nie jasna.

Czy jeżeli przy dziale spadku wskażemy męża ciotki jako tego, który otrzyma ten lokalu , możemy mieć do niego roszczenie o 90% udziału ciotki we "wkładzie budowlanym" które wpłaciła z majątku osobistego (rozumiem, że wpłaty które czyniła z wynagrodzenia z tytułu um. o pracę, i ew udokumentowane darowizny w okresie przedmałżeńskim wchodzą w skład jej majątku osobistego ? )


2. Jak wygląda kwestia podatku. Bo jesteśmy nabywcami spadku , ale nie wiemy jaka jest jego wartość i co dokładnie wchodzi do spadku.
KcPr jest off-line  
29-08-2011, 12:51  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Nie dział spadku tylko zniesienie współwłasności. Ten pan nie odziedziczył niczego więc nie możecie przeprowadzać sprawy o dział spadku gdzie on byłby stroną. On jest współwłaścicielem gdyż był nim zanim odziedziczyliście spadek.
Na sprawie o zniesienie współwłasności podnosicie (o ile macie dowody) to iż de facto powinien mieć niższy udział w mieszkaniu. Opłata dokonana przez ciotkę była wyższa, pieniądze wpłaciła przed ślubem więc to był jej majątek osobisty. Tylko, że jeżeli ciotka wykupując po ślubie to mieszkanie dokonała darowizny na rzecz męża części udziału w tym mieszkaniu albo rozszerzyła wspólność majątkową o to co było jej majątkiem odrębnym (to mieszkanie), to nie możecie nic zrobić, bo taka była jej wola. Wtedy jedynie możecie uznać, iż to była darowizna i obniżyć jego roszczenie o zachowek poprzez doliczenie tej darowizny.

Podatek - podajecie w US to co wiecie, zaznaczacie, iż cały majątek jeszcze wam nie jest znany i jak będziecie wiedzieli więcej to uzupełnicie informacje dla US.
eol12 jest off-line  
29-08-2011, 14:25  
KcPr
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Czyli skoro ja i siostra jesteśmy zgodni, to przy wniesieniu o wspólwłasność poza tematem męża ciotki i jego części będziemy musieli ustalić także które z nas obejmie mieszkanie i będzie musiało spłacić drugie ?

Proponowaliśmy mu dożywotnie użytkowanie, ale się katygorycznie nie zgodził

Czy powinniśmy zacząć od pozwania go o wyjawienie majątku spadkodawcy ? Chcemy odzyskać poza ruchomościami także rzeczy osobiste, które należały do ciotki, a które prawdopodobnie już sprzedał.
Wiemy że mimo tego, że żyje z emerytury od 11 lat, ok 5 lat wstcz kupił sobie inne mieszkanie ... za co ??

Poza krokami jakie, już zacząłem wykonywać,
( pismo o wgląd do dokumentów w spółdzielni mieszkaniowej, umówienie się z radcą prawnym tej spółdzielni, wystąpienie o wykazanie rozliczenia wkładu budowlanego na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego). Chciałbym niezwłocznie rozpocząć sprawę.

O co jako pierwsze powinienem wnieść do sądu, żeby zachować właściwą kolejność spraw.
KcPr jest off-line  
29-08-2011, 15:22  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Trochę czasu zabrało wam podjęcie decyzji o poszukiwaniu przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Spadkobiercami uznanymi przez sąd przecież jesteście od 2002r.

Najpierw należałoby zrobić sobie spis tego majątku.
co do mieszkania - już pisałam
Rachunki bankowe - też
Rzeczy osobiste. Po pierwsze zwrócić się pisemnie do tego pana o wydanie tych rzeczy. Wylistować je w piśmie, zakreślić termin, poinformować, może się zwolnić od obowiązku zwrotu tych rzeczy (bo np. zużył je lub uszkodził, zbył) jeżeli zapłaci ich równowartość oraz np. odszkodowanie za bezumowne korzystanie z tych rzeczy. Potem zgłoszenie na policje/prokuraturę i do sądu cywilnego. Też już o tym pisałam.

Wyjawienie majątku spadkowego może być realizowane wtedy gdyby ten pan tez był spadkobiercą. Nie jest więc to odpada.

Możecie założyć mu jedna sprawę cywilna o całość a możecie też "nękać" go kolejnymi sprawami. Pamiętajcie że to wy płacicie w sądzie od wartości przedmiotu sporu, więc ze względów finansowych trochę trudno czasami wystąpić o całokształt. Łatwiej wygrać jedna sprawę i zarobić w ten sposób na następne.

Ja bym sugerowała żeby zacząć na początek od listu do tego pana z waszymi żądaniami i groźbą, iż skierujecie sprawę do organów ścigania i do sądu cywilnego.
eol12 jest off-line  
29-08-2011, 16:08  
KcPr
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Niestety tak, żałuję że nie ruszyliśmy tego wcześniej. albo że on nie poczekał jeszcze 10 miesięcy i przynajmniej przyznany zachowek by się przedawnił.

Zabieram się do pisania, wezwania do zapłaty, za bezumowne użytkowanie i o zwrot rzeczy osobistych spadkodawczyni.

Eol12, Jakie on kroki może podjąć żeby się wykręcić od zapłacenia nam za bezumowne korzystanie z naszego spadku ? Może nas w rewanżu obciązyć czynszem za naszą część spadku, kwot za remonty, jak może się bronić ?

Szkoda w tym wszystkim że facet ma taki charakter. Gdyby odpowiedział na nasz list i chciał się z nami te 5 lat temu spotkać i pogadać to odpuścilibyśmy mu wszystko co ciotka zostawiła nawet jej osczędności , poza tym mieszkaniem. tam by sobie mógł do końca życia mieszkać i jeszcze byśmy mu spłacili zachowek, ale on tej propozycji nie chciał. Może miał rację... ma teraz 84 lata. po co to wszystko... szkoda mi mojej żony która to najbardziej przeżywa. Nawet myślałem żeby mu to wszystko oddać ... ech .

Dziękuję Ci bardzo eol12, że chciałaś poświęcić dla mnie swój czas i wiedzę .

Tymczasem biorę się za robotę.
KcPr jest off-line  
30-08-2011, 09:21  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.976
Domyślnie RE: nie podzielony spadek problemy po latach

Cytat:
Napisał/a KcPr

Eol12, Jakie on kroki może podjąć żeby się wykręcić od zapłacenia nam za bezumowne korzystanie z naszego spadku ? Może nas w rewanżu obciązyć czynszem za naszą część spadku, kwot za remonty, jak może się bronić ?

Roszczenia się przedawniają. W tym akurat nie jestem zbyt mocna więc nie chcę cię zmylić, ale np. roszczenie związane z czynszem za mieszkanie przedawnia się po 3 latach. nie oznacza, iż nie można tych pieniędzy dochodzić, nawet należy. Dłużnik po prostu może w sądzie podnieść to, iż roszczenie to się przedawniło. Sad mu tego nie podpowie więc jeżeli ten pan nie powie w sądzie, że wnosi o oddalenie tego roszczenia jako przedawnionego, to sąd zasądzi na waszą rzecz określona kwotę.

Czynsz za wasz udział w mieszkaniu powinien być płacony po połowie, opłata za media raczej ten kto z nich korzysta. Ale ten czynsz za mieszkanie do spółdzielni jest znacznie niższy niż to czego wy możecie żądać za korzystanie z waszej części mieszkania.

Remonty tak - musi mieć dowody (rachunki) oraz nie mogą to być remonty konieczne. Raczej takie które podnoszą wartość mieszkania.

Co do spadku w postaci rzeczy osobistych. Może udowadniać, iż to była jego własność lub współwłasność (wtedy wam należy się tylko połowa). Albo twierdzić iż nic nie było z tych rzeczy osobistych albo że już je zabraliście bo mieliście na to dosyć czasu i nagle "obudziliście się" bo coś wam się przypomniało. na was będzie spoczywał ciężar dowodu, że domagacie się czegoś co istniało i wyjaśnienie dlaczego dopiero teraz się tego domagacie. I tutaj też jest przedawnienie roszczenia.
eol12 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo spadkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spadek po 12 latach odpowiedzi: 3
§ Kupno mieszkania i problemy po latach odpowiedzi: 2
§ spadek podzielony na 3 częci, jak dostać za niego pieniądze bez wiekszych problemów? odpowiedzi: 1
§ Źle podzielony spadek!!! odpowiedzi: 11
§ Wpis do BIK po 10 latach i problemy odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:41.